Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO]

red
Studenci zaczynają rok akademicki
Studenci zaczynają rok akademicki Waldemar Kaiser
Zobacz najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia z serwisu Glos.tv.

Studenci rozpoczynają rok akademicki

Studenci wrócili do sal wykładowych. Większość uczelni, ze względu na czerwcowe mistrzostwa w piłce nożnej, zajęcia rozpoczęła wcześniej niż zwykle. Oficjalne uroczystości inauguracyjne odbyły się jednak tradycyjnie w pierwszym tygodniu października. Sprawdziliśmy w jakich nastrojach naukę rozpoczęli studenci pierwszego roku, jakie są ich oczekiwania i jak im smakuje studenckie życie.

Na wszystkich poznańskich uczelniach uczy się ok. 140 tysięcy studentów. Najchętniej wybierają uniwersytet im Adama Mickiewicza. Jakie są ich oczekiwania?

Studia wykształcenie dają, z pracą bywa niestety dużo gorzej. Choć jak zauważa prezydent Ryszard Grobelny, w Poznaniu w porównaniu z innymi ośrodkami akademickimi w Polsce, nie jest z tym aż tak źle.

Poznań buduje kulturę

Remont sali wielkiej Centrum Kultury Zamek, modernizacja Malarni teatru Polskiego i rozbudowa Biblioteki Raczyńskich, budowany od podstaw Zamek Przemysła i Interaktywne Centrum na Ostrowie Tumskim oraz powstający w jego sąsiedztwie Rezerwat Archeologiczny, takiego wysypu inwestycji kulturalnych w Poznaniu chyba jeszcze nie było. Realizacja większości z nich przebiega zgodnie z harmonogramem, co osobiście sprawdził we wtorek prezydent Ryszard Grobelny.

W Poznaniu realizowanych jest obecnie 6 dużych inwestycji kulturalnych. Sporo zainwestowało miasto, sporo dołożyła do tych projektów Unia Europejska.

Poznań jak podkreśla prezydent będzie się miał czym pochwalić. Sami poznaniacy nie do wszystkich projektów podchodzą z równym entuzjazmem. Krytykowany jest zwłaszcza Zamek Przemysła, który przezwano Zamkiem Gargamela.

Emocje towarzyszą też budowie fontanny na Pl. Wolności. Termin jej uruchomienia przesuwano już kilkakrotnie. Ostatnio mówiono o końcu września, potem termin przesunięto na koniec października. Ale i to się nie uda.

Będą cięcia w MPK - ponad 100 osób pożegna się z pracą

W ciągu najbliższych miesięcy, zlikwidowanych zostanie ponad 100 etatów. Kolejne redukcje nastąpią po zakończeniu budowy zajezdni tramwajowej na Franowie. Dużo zależy też od miasta, które chce ograniczyć środki wydawane na usługi MPK.

Głównym powodem zwolnień są nie plany miasta, a inwestycje, zwłaszcza w nowy tabor, przekonuje prezes MPK Wojciech Tulibacki. Nowe tramwaje czy autobusy rzadziej się psują. Tak dużego zaplecza technicznego jak obecnie firma nie będzie zatem potrzebować.

Zwolnienia mają objąć m.in. pracowników zaplecza technicznego i administracji. Nie obejmą natomiast motorniczych i kierowców. Tych wręcz brakuje, dlatego części osób, które znajdą się na liście do zwolnienia, MPK zaproponuje pracę na takim stanowisku.

Ci, którzy takich kwalifikacji nie mają będą mogli się przeszkolić na koszt firmy, pod warunkiem, że przepracują tam co najmniej 5 kolejnych lat. Po redukcjach liczba pracowników MPK spadnie do niewiele ponad 2,5 tys. osób. Firmie ma to przynieść oszczędności rzędu 1,5 miliona zł. w skali roku.

Marszałek w Poznaniu otwiera otwartą już inwestycję

Inauguracja roku akademickiego na WSNHiD, otwarcie nowego budynku oddziału onkologicznego w szpitalu przy Szamarzewskiego oraz przebudowanej Bukowskiej. Do tego szereg spotkań, tych planowanych - jak z wielkopolskimi przedsiębiorcami w hotelu Andersia i tych kłopotliwych - jak z kibicami, którzy tego samego dnia jeździli po Poznaniu swoim Tóskobusem. Tak w skrócie wyglądała niezwykle intensywna wizyta marszałka sejmu Grzegorza Schetyny w Poznaniu.

Jednym z głównych punktów agendy było otwarcie przebudowanej ulicy Bukowskiej. Wyremontowany 4-km odcinek trasy - choć kierowcy korzystają z niego już od 2 miesięcy - dopiero teraz został oficjalnie oddany do użytku. Dlaczego tak późno i czy po takim czasie w ogóle był sens organizowania tego typu uroczystości? Był, bo jest się z czego cieszyć - twierdzi marszałek sejmu Grzegorz Schetyna.

Bukowską przebudowano na odcinku od Bułgarskiej do Wysogotowa. Ale prace są kontynuowane. Docelowo Bukowska ma zapewnić kierowcom dogodne połączenie z autostradą A2 oraz III ramą komunikacyjną. Problemem nadal pozostaje początkowy fragment Bukowskiej.

Łukasz Barczyk kręci film o Powstaniu Wielkopolskim

"Hiszpanka" - taki tytuł nosi nowela, na podstawie której zrealizowany zostanie film o powstaniu wielkopolskim. Jej autorem jest Łukasz Barczyk, obecnie jeden z najbardziej kontrowersyjnych ale i cenionych młodych twórców polskiego kina. Premiera Hiszpanki odbędzie się w grudniu 2013 roku - w 95. rocznicę powstania wielkopolskiego.

Hiszpankę wybrano z 9 prac nadesłanych na konkurs na nowelę o Powstaniu Wielkopolskim. Decyzja jury była zaskoczeniem, bo autor zwycięskiej noweli Łukasz Barczyk kojarzony był do tej pory z zupełnie innym kinem. Jego filmy w większości opowiadały historie bardzo współczesne. Ale i Hiszpanka nie ma być typowym historycznym widowiskiem.

Budżet filmu ma wynieść około 20 milionów złotych. Premiera "Hiszpanki" planowana jest na grudzień 2013 roku, dokładnie w 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto