Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO]

RED
Dar Wisławy Szymborskiej, zmiany na autostradzie A2, nocna pożary samochodów oraz wystawa Word Press Photo - oto najważniejsze wydarzenia tygodnia serwisu Glos.tv.

Kuferek Szymborskiej
Prezent od Wisławy Szymborskiej - kuferek znaleziony przez Michała Rusinka w mieszkaniu zmarłej poetki, a w nim cztery teczki - trafił do zbiorów Biblioteki Kórnickiej. Zawartość paczki do momentu otwarcia owiana była tajemnicą. Komisyjne odpieczętowanie teczek nastąpiło w poniedziałkowe popołudnie w Pałacu Działyńskich w Poznaniu.

Dar poetki dla Kórnika przywiózł Poznania wieloletni sekretarz Szymborskiej, Michał Rusinek. Drogą lotniczą, jak zdradził, bez specjalnych zabezpieczeń.

4 teczki przekazane bibliotece zawierały mnóstwo pamiątek po ojcu noblistki Wincentym Szymborskim.

Przekazane dokumenty zostaną na pewno skrupulatnie przejrzane i skatalogowane, zapewnia dyr. biblioteki kórnickiej prof. Tomasz Jasiński.

Dokumenty po ojcu - skądinąd same w sobie bardzo cenne dla Biblioteki wcale nie muszą być ostatnim prezentem od Wisławy Szymborskiej. Cały czas przeglądam archiwum, tłumaczy Michał Rusinek, a jest ono przebogate, dodaje.


Zmiany na A2 między Koninem a Nowym Tomyślem

I dobre i złe. Złe to podwyżki opłat. Od poniedziałku kierowcy za przejazd 50-km autostrady płacą nie 13 a 14 zł. Dobra informacja to otwarcie w pełnym wymiarze węzła Buk. A także wprowadzenie nowego, wygodniejszego dla kierowców systemu poboru opłat.

Od poniedziałku węzeł Buk działa już w pełnym wymiarze. Wjazd na autostradę i wyjazd jest możliwy we wszystkich kierunkach. Dla gminy Buk to przede wszystkim szansa na dalszy rozwój, zauważa burmistrz Stanisław Filipiak.

Kolejna korzyść to wprowadzenie opłat cząstkowych, bo teraz za przejazd z Buku do Poznania kierowcy zapłacą 5 zł a do Nowego Tomyśla 9. Wcześniej płacili 13. Niestety kierowcy podróżujący na pozostałych odcinak A2 powodów do zadowolenia nie mają. Od poniedziałku rano płacą bowiem więcej.

Pytanie przez nas kierowcy zauważali, że wysokość opłaty już przed podwyżką była dla nich często sporą barierą, dlatego tym trudniej zaakceptować im wzrost cen.

O wiele bardziej użytkownikom autostrady podoba się natomiast nowy tzw. zamknięty system poboru opłat, który funkcjonował będzie na odcinku A2 między Poznaniem a Nowym Tomyślem.

System zamknięty działa także na najnowszym odcinku z Nowego Tomyśla do Świecka, choć tam przejazd A2 jest póki co darmowy. Opłaty zaczną obowiązywać 20 maja ale kierowcy już teraz mogą się przyzwyczajać do nowego systemu.Głownie chodzi jednak o to, by kierowcy jadąc np. z Poznania do Świecka nie musieli zatrzymywać w Nowym Tomyślu tylko po to, by uiścić opłatę.

Czy po Poznaniu grasuje podpalacz?
Takie podejrzenia pojawiły się po tym, jak w ciągu dwóch dni doszło w mieście do podpaleń samochodów. 4 auta spłonęły w nocy z niedzieli na poniedziałek na Łazarzu, kolejnej nocy tym razem na os. Kopernika, paliły się kontenery na surowce wtórne, kanapa i trzy kolejne auta.

Obie sprawy na pierwszy rzut oka wyglądały bardzo podobnie. O podpaleniu policja mówi jednak na razie tylko w odniesieniu do pożarów z limanowskiego. Z ustaleń biegłych wynika, że auta na Galileusza zajęły się od płonących kontenerów na surowce wtórne. Pożar, jak relacjonują świadkowie, wybuchł około północy i szybko się rozprzestrzeniał.

Policja na razie nie łączy podpaleń na Łazarzu z pożarami na Galileusza. Mieszkańcy też nie popadają w psychozę, ale czują się zaniepokojeni.

Nadal nie wiadomo, kto odpowiada za oba pożary. W środę policja ujęła dwóch podejrzanych o podpalenie aut na parkingu przy kościele św. Anny na Limanowskiego. Widziano ich tam tuż po pożarze. Zatrzymani przyznali się, że rzeczywiście byli na miejscu zdarzenia - przyszli jednak już po pożarze, by okraść spalone samochody.

World Press Photo 2012
Najlepsze zdjęcia prasowe na świecie już w Poznaniu. Od soboty przez trzy kolejne tygodnie w Centrum Kultury Zamek poznaniacy będą mogli oglądać fotografie nagrodzone w prestiżowym konkursie World Press Photo. Poznań jest pierwszym miastem w Polsce, które gości wystawę.

Zwycięskie fotografie trafiają do stolicy wielkopolski zaledwie tydzień po światowej premierze w Amsterdamie. To zawsze wielkie wydarzenie, podkreśla Anna Hryniewiecka, dyr. CK Zamek. Wystawa nigdy jeszcze nie była tak popularna jak właśnie teraz, dodaje Tessa Hetharia z Fundacji World Press Photo.

W ubiegłym roku wystawiliśmy ją w 105 krajach. Zdjęcia można oglądać w dużym formacie więc to zupełnie co innego niż oglądanie ich na ekranie komputera. Ludzie przychodzą, by nie tylko oglądać zdjęcia, ale też o nich rozmawiać, o emocjach które wywołują. To jest rodzaj wspólnego przeżycia i to ludzi przyciąga.

W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 100 tysięcy 250 zdjęć. Dominujące tematy w tym rok to tsunami w Japonii, walka z reżimami w krajach arabskich czy protesty w Nowym Jorku.

Fotografią roku 2012 - okrzyknięte arabską pietą zdjęcie Samuela Arandy, nie krzyczy, choć też opisuje krwawe wydarzenia arabskiej wiosny.

Oceniając to zdjęcie członkowie jury podkreślali, że jest ono wymownym symbolem arabskiej wiosny, mimo że nie przedstawia wprost tego co działo się na ulicach wielu arabskich miast. Autor uchwycił bardzo intymną chwilę między młodym człowiekiem, który został ranny podczas walk w Jemenie i jego matką. Na tle pozostałych opisujących arabską wiosnę zdjęć ta fotografia przedstawia zupełnie inną historię. Autor spojrzał na te wydarzenia z punktu widzenia człowieka. Pokazał jak to dotyka ludzi i ich rodziny,pokazał również, że takie dramatyczne sytuacje rodzą też takie uczucia jak czułość i współczucie.

Zwycięskie zdjęcie Samuela Arandy oraz wszystkie pozostałe nagrodzone podczas konkursu World Press Photo fotografie Poznaniacy będą mogli oglądać w Holu Balkonowym CK Zamek do 19 maja.


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
GŁOS.TV - filmy z Poznania i regionu [Lubię to!]
Indeks dla ZEBRY - strefa studenta na Poznań Nasze Miasto [Lubię to!]
Bułgarska.pl - wszystko o Kolejorzu [Lubię to!]
Droga do Euro 2012 - wielkie poznańskie odliczanie do Euro 2012 [Lubię to!]
Konkursy - baw się z nami i wygrywaj nagrody


Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto