Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO]

Joanna Żabierek
Nowe mieszkania na osiedlu Głuszyna, rekordy lotniska Ławica, przebudowa hali nr 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich i rocznica Poznańskiego Czerwca 56 - to główne wydarzenia tygodnia w serwisie Glos.tv.

Klucze do nowego "M"
Pięć rodzin otrzymało w poniedziałek z rąk prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego klucze do swoich nowych "M" na osiedlu Głuszyna. Wkrótce zaczną się wprowadzać. W sumie w czterech wybudowanych przez miasto blokach komunalnych, zamieszka 96 rodzin. W ich dotychczasowe mieszkania w kamienicach, zostaną w większości zamienione na lokale socjalne, bo tych miastu najbardziej brakuje.

By otrzymać nowe mieszkanie na osiedlu Głuszyna, trzeba było spełnić określone warunki. Mieszkania są ładne i gotowe do zamieszkania od zaraz. Są też przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Głuszyna to pierwsze z trzech osiedli mieszkań komunalnych, które miasto zamierza oddać do użytku w tym i w przyszłym roku. To jednak i tak kropla w morzu potrzeb.

Zainteresowanie tym, jak i będącymi jeszcze w budowie mieszkaniami jest bardzo duże. To nie dziwi, bo o mieszkanie komunalne w Poznaniu jest trudno. Jeszcze większy problem jest z lokalami socjalnymi. Dlatego mieszkania, które opuszczą nowi mieszkańcy Głuszyny zostaną przeznaczone właśnie na socjale. Jeszcze tym roku miasto ma ich pozyskać około 100.

Ławica bije rekordy
Nowe rekordy na Ławicy a wszystko dzięki Euro. W czasie ostatnich trzech tygodni poznańskie lotnisko obsłużyło około 1000 samolotów i aż 140 tys. pasażerów, czyli o ponad 30% więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Prawdziwe oblężenie Ławicy miało miejsce 19 czerwca, kiedy do domu odlatywali kibice z Irlandii i Włoch. Bardzo częstymi gośćmi na poznańskim lotnisku, byli rezydujący w Opalenicy piłkarze Portugalii.

Wzrost, choć różnej wielkości zanotowały lotniska we wszystkich miastach gospodarzach.

Sama infrastruktura to nie wszystko. Dla sprawnej obsługi pasażerów najważniejsza była koordynacja i współpraca wszystkich służb pracujących na lotnisku.

Rekordowego 19 czerwca na Ławicy obsłużono około 11,5 tysiąca pasażerów, mimo to lotnisko nie było zatłoczone. To zasługa m.in. odpowiedniego rozplanowania czasu odlotów i lądowań samolotów podczas Euro.

Z drużyn piłkarskich najczęściej gościli na Ławicy Portugalczycy. W czwartek po przegranym meczu z Hiszpanią, pożegnaliśmy ich na dobre. Zostawili jednak po sobie na Ławicy bezcenne pamiątki.

Piłkarskie gwiazdy i VIP-y to nie wszystko, bo na ławicy podczas Euro były też bombowe atrakcje.Sprawa jest jak najbardziej poważna.W sumie podczas Euro na Ławicy zainstalowane były trzy uzbrojone wyrzutnie rakiet, system naprowadzania pocisków i system radarowy o zasięgu ponad 700 km.

Remont pawilonu nr 15 na MTP
Już niedługo będziemy mieć w Poznaniu sale widowiskowo-koncertową na miarę warszawskiej kongresowej. Powstająca w hali nr 15 na międzynarodowych targach poznańskich Sala Ziemi będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Budowana jest w ramach kompleksowej modernizacji 15-tki, której całkowity koszt ma sięgnąć 90 mln zł.

Przebudowa hali nr 15 jest już na półmetku. Gotowa jest już część konferencyjna pawilonu. Niewykluczone, że w przyszłości będzie tam punkt widokowy. Równolegle trwa budowa mieszczącej do 2 tys. osób Sali Ziemi - jednej z najnowocześniejszych sal widowiskowo-koncertowych w Polsce.

Rozbudowa - głownie ze względu na koncertową i widowiskową funkcję Sali Ziemi - wymagała podwyższenia stropu. W środę zamontowano ostatni z siedmiu ważących łącznie około 200 ton dźwigarów na których będzie się opierał dach budynku.

Chodzi między innymi o zamontowanie amfiteatralnych trybun i innych elementów, dzięki którym przestrzeń sali można dowolnie aranżować.

Równie elastyczna jest przestrzeń części konferencyjnej. W ramach kompleksu 15-tki będzie też ogród. Całość inwestycji ma zostać zrealizowana do końca tego roku. Część zostanie otwarta już we wrześniu, kiedy odbędzie się tam kongres Towarzystwa Kardiologicznego.

Rocznica Czerwca' 56
W Poznaniu uczczono rocznicę czerwca'56. Kwiaty i hołd uczestnikom powstania złożono w miejscach, gdzie rozegrały się 56 lat temu te dramatyczne wydarzenia, m.in. przed zajezdnią na ul Gajowej i na ul. Kochanowskiego. Na trasi obchodów znalazły się też Zakłady im. Hipolita Cegielskiego i ZNTK. Główne uroczystości na pl. Mickiewicz zakłócili zwolennicy gazety Polskiej.

Najgoręcej było tego dnia na Kochanowskiego, wspomina kombatant czerwca Alojzy Chrobot.

Poznańskie Powstanie zaczęło się w zakładach ZISPO, dziś HCP, a dokładnie w fabryce lokomotyw i wagonów. To jej robotnicy jako pierwsi porzucili stanowiska pracy i postanowili pokazać swoje niezadowolenie komunistycznej władzy. Skierowali się w stronę placu Mickiewicza.

To nie jedyne gorzkie słowa, jakie padły przed bramą ZNTK. 56 lat temu pracownicy tych zakładów domagali się wolności i tę w końcu udało się wywalczyć. Hasła chleba i godności człowieka są tu jednak nadal aktualne.

Główne obchody odbyły się jak co roku na placu Mickiewicza. Ceremonia pod krzyżami zgromadziła kilkaset osób. Wśród nich były osoby w koszulkach "Gazety Polskiej". Mieli transparenty a na nich hasła: "Reżimy odbierają wolność, zabijają prawdę i ludzi". Grupa po raz pierwszy dała o sobie znać kiedy odczytywano list od prezydenta Bronisława Komorowskiego. W trakcie składania kwiatów przez wojewodę wielkopolskiego Piotra Florka skandowano "zdrajca". Wygwizdano również składającą wieńce rosyjską delegację, do której krzyczano: oddajcie tupolewa!


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
GŁOS.TV - filmy z Poznania i regionu [Lubię to!]
Indeks dla ZEBRY - strefa studenta na Poznań Nasze Miasto [Lubię to!]
Bułgarska.pl - wszystko o Kolejorzu [Lubię to!]
Droga do Euro 2012 - wielkie poznańskie odliczanie do Euro 2012 [Lubię to!]
Konkursy - baw się z nami i wygrywaj nagrody


Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wydarzenia tygodnia w serwisie Głos.tv [WIDEO] - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto