Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wygraj zaproszenia na "Koriolana" i "Brzdąca" w kinie Rialto

Redakcja
Współczesna ekranizacja jednego z najbardziej krwawych dramatów Szekspira - "Koriolan" oraz klasyczne dzieło Charliego Chaplina - "Brzdąc" możecie zobaczyć w kinie Rialto.
Czy wiesz, że kino Rialto posiada najnowocześniejszą w Poznaniu aparaturę projekcyjną? Dowiedz się więcej o jężyckim kinie Rialto i sprawdź aktualny repertuar.

Debiut reżyserski jednego z najznakomitszych aktorów brytyjskich – nominowanego do Oscara za role w „Liście Schindlera” i „Angielskim pacjencie” Ralpha Fiennesa.

„Koriolan” to najnowocześniejsza od czasu „Romea i Julii” Baza Luhrmana, ociekająca testosteronem ekranizacja dzieła Szekspira, ukazującego krwawą zemstę generała Kajusa Marcjusza na niewdzięcznych mieszkańcach Wiecznego Miasta, którzy pozbawiają go szans na objęcie najwyższej władzy w Rzymie.

kadry z filmu "Koriolan", fot. Kino Świat

Wygnany i upokorzony przyłącza się do armii Wolsków pod wodzą Aufidiusza, by wspólnie przypuścić spektakularny atak na miasto, które haniebnie zdradziło swojego obrońcę.

kadr z filmu "Koriolan", fot. Kino Świat

Scenariusz pełnego widowiskowych scen batalistycznych „Koriolana” napisał John Logan, wielokrotnie nominowany do Oscara autor najbardziej cenionych widowisk historycznych ostatnich lat „Gladiator” i „Ostatni samuraj”, a w głównych rolach obok reżysera i pamiętnego Króla Leonidasa z hitu „300” – Gerarda Butlera, wystąpiła nagrodzona Oscarem Vanessa Redgrave, Brian Cox i odkryta przez Terrence’a Malicka w „Drzewie życia” Jessica Chastain. Autorem zdjęć jest Barry Ackroyd, nominowany do Oscara za „Hurt Locker. W pułapce wojny”.


Koriolan
Coriolanus
Wielka Brytania 2011

reżyseria: Ralph Fiennes

w rolach głównych: Gerard Butler, Ralph Fiennes, Vanessa Redgrave

czas projekcji:  122 min

W 2000 roku Ralph Fiennes wcielił się w rolę Koriolana w wyreżyserowanym przez Jonathana Kenta przedstawieniu w londyńskim Almeida Theatre. Możliwość zmierzenia się z tym tekstem wprawiła go w stan, który dziś opisuje jako rodzaj obsesji: Choć jest to bardzo gęsta i trudna tekstowo sztuka, to od początku miałem wrażenie, że ma ona bardzo filmowy charakter. Ta myśl pozostała i zaczęła kiełkować w mojej głowie.



kadry z filmu "Koriolan", fot. Kino Świat

Dramat Szekspira pokazuje widzom krwawą walkę, polityczne rozgrywki, a także odkrywa przed nimi osobiste tajemnice bohaterów. Ma w sobie wszystko, czego doświadczamy w codziennym życiu. By przybliżyć „Koriolana” szerszej widowni, trzeba było go jedynie przenieść we współczesne realia i na nowo zinterpretować.

Pomysł takiej adaptacji „Koriolana” dojrzewał w umyśle Fiennesa przez kilka lat, a momentem przełomowym okazało się spotkanie ze scenarzystą Johnem Loganem.

- Nasza wizja tej sztuki okazała się identyczna - tłumaczy Fiennes. - Chcieliśmy stworzyć coś surowego i współczesnego, pozbawionego muzealnego ciężaru. Opowiedzieć wszystko językiem, który sprawi, że widz w kinie poczuje się wbity w fotel.



kadry z filmu "Koriolan", fot. Kino Świat

Jako jedna z późniejszych sztuk Szekspira „Koriolan” napisany jest bogatym i trudnym językiem poetyckim. Atutem współczesnej interpretacji okazała się możliwość zastąpienia literackiej wizji sugestywnym filmowym obrazem. Połączone w fabularną narrację sceny pozwalają publiczności zobaczyć to, co Szekspir w dramacie mógł jedynie zasugerować. XXI-wieczny kostium filmu okazał się idealny do opisania społecznych i politycznych zależności między bohaterami.

A w poniedziałek, w ramach spotkań z klasyką filmową zobaczymy Brzdąca

Samotna kobieta zostawia dziecko w limuzynie milionera z dołączonym liścikiem o treści: „ktokolwiek znajdzie tę sierotę, niech kocha ją i obdarzy opieką”. Limuzyna zostaje skradziona przez złodziei, którzy wyrzucają malca do kosza na śmieci. Charlie Włóczęga znajduje dziecko i próbuje stworzyć mu dom.



kadry z filmu "Brzdąc", fot. Vivarto

Robi dziecięcą butelkę ze starego dzbanka do kawy i konstruuje nocnik, wycinając siedzenie z krzesła. Pięć lat później Charlie i jego mały przyjaciel zakładają wspólny interes, w którym Włóczęga jest szklarzem, a chłopiec zapewnia mu stałych klientów, wybijając szyby w domach z sąsiedztwa.



kadry z filmu "Brzdąc", fot. Vivarto

W międzyczasie matka chłopca staje się gwiazdą operową. Kobieta zaczyna pomagać dzieciom ze slumsów w nadziei, że uda jej się odszukać synka. Kiedy Brzdąc nagle choruje, matka wzywa do niego lekarza. Doktor przypadkiem dowiaduje się, że mały jest nielegalnie adoptowany i informuje o tym władze. Pracownicy sierocińca przychodzą do Charliego, aby zabrać chłopca.



kadry z filmu "Brzdąc", fot. Vivarto

W jednej z najbardziej wzruszających scen filmu, Charlie próbuje walczyć z władzami o swojego malca, podczas gdy chłopiec błaga, aby nie zabierać go od ojca. Kiedy wreszcie naszemu bohaterowi udaje się wykraść Brzdąca, Charlie, w strachu przed władzami, zabiera go do domu noclegowego. Właściciel jednak szybko orientuje się, że jego gościem jest poszukiwany porywacz z dzieckiem, za które została wyznaczona nagroda. Mężczyzna w nocy wykrada chłopca i zabiera go do matki. Charlie traci nadzieję na spotkanie z ukochanym synkiem, gdy okazuje się, że być może cała historia zakończy się happy endem...


Brzdąc
The Kid
USA 1921

reżyseria: Charles Chaplin więcej »

w rolach głównych: Charles Chaplin, Jackie Coogan

czas projekcji: 60 min

Uwaga! Konkurs!

Mamy dla Was dwa dwuosobowe zaproszenia na dowolny seans filmu "Koriolan" od poniedziałku do czwartku (11-14 czerwca) oraz dwa dwuosobowe zaproszenia na poniedziałkowy seans filmu "Brzdąc".

Aby zdobyć jedno z nich w komentarzach pod tym tekstem napiszcie dlaczego kino jest najlepszą rozrywką na lato.

Na dodanie swoich komentarzy macie czas do godz. 12.00 w niedzielę, 10 czerwca. Później nasze redakcyjne jury wybierze najciekawsze uzasadnienia a ich autorów nagrodzi dwuosobowymi zaproszeniami na Koriolana i Brzdąca.

Uwaga! W tytule komentarza podajcie tytuł filmu, który chcielibyście obejrzeć. Jeśli chcecie mieć szansę wygrania zaproszeń na oba filmy - dodajcie dwa różne komentarze z różnymi konkursowymi odpowiedziami.

Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla zarejestrowanych Użytkowników serwisu MM Moje Miasto Poznań. Nie masz jeszcze stałego loginu? Dołącz do nas!

Biorąc udział w konkursie wyrażasz zgodę na otrzymanie od redakcji MM Moje Miasto Poznań wiadomości drogą elektroniczną. E-mail jest jedyną drogą kontaktu redakcji serwisu z laureatami konkursu.




**

**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto