Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe obchody 72 rocznicy wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA]

Iga Raczyńska, Natalia Krawiec
1 września 1939 to dzień wkroczenia na ziemie polskie wojsk hitlerowskich Niemiec. W Poznaniu uroczystości upamiętniające rocznicę rozpoczęły się na Cytadeli.

O godzinie 14:30 na Cmentarzu Bohaterów Polskich odbył się ekumeniczny pogrzeb nieznanego żołnierza. W wydarzeniu wzięło udział wielu honorowych gości, kapelan wojskowy oraz Poznaniacy. Zgromadzonym przybliżono historię losów nieznanego żołnierza. Po modlitwie o błogosławieństwo na grobie złożone zostały uroczyste wieńce.

Szczątki żołnierza zostały ekshumowane w lesie niedaleko miejscowości Wielowieś znajdującej się w powiecie ostrowskim dzięki działaniom członków Stowarzyszenia "Pomost". Według przekazów, wspomnień okolicznych mieszkańców oraz relacjom z walk ustalono, iż mężczyzna zginął 1 września 1939 roku. Potwierdzają to również fragmenty jego ubrania, m.in. kurtki mundurowej, spodni, butów oraz relikty guzików.

Zobacz także: Wielkopolanie uczczą pamięć żołnierzy Września

W czasie okupacji hitlerowskiej zakazano Polakom sprawować opiekę nad grobem pod karą wywiezienia do obozu. Po zakończeniu wojny nad mogiłą czuwali uczniowie pobliskiej szkoły. Niektóre z przekazów oraz plotek wiążących się z osobą poległego mówiły, że był on Niemcem. Znaleziono przy nim ewangelicką książeczkę modlitewną.

Aby ustalić personalia żołnierza poproszono o współpracę Centralne Archiwum Wojskowe, lecz ze względu na tymczasowy remont i reorganizację, poszukiwania wstrzymano.

Obchody pogrzebowe na Cmentarzu Bohaterów Polskich zwieńczono uroczystą modlitwą o błogosławieństwo dla żołnierza oraz zaproszeniem na ceremonialną mszę świętą w intencji pomordowanych, w kościele św. Józefa przy ul. Działowej.

O 15.30 w kościele św. Józefa odbyła się msza święta w intencji żołnierzy WP poległych i pomordowanych podczas II Wojny Światowej. Następnie jej uczestnicy, kombatanci, przedstawiciele władz miasta, województwa, Sejmu i Senatu udali się pod pomnik Armii Poznań, gdzie o 17.00 rozpoczęły się główne obchody rocznicy.

Gospodarzem uroczystości był wojewoda wielkopolski Piotr Florek. W swoim wystąpieniu apelował do zgromadzonych nielicznie Poznaniaków o pamięć i szacunek dla ofiar II Wojny Światowej. Następnie modlitwę za poległych poprowadził biskup Zdzisław Fortuniak.

Ostatnim etapem obchodów rocznicy napaści Niemiec na Polskę było złożenie kwiatów pod pomnikiem Armii Poznań. Oprócz przedstawicieli władz i polityki hołd poległym oddały również wojsko, policja i harcerze.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto