Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska w Poznaniu. Archeolodzy wydobyli spod ziemi 350 zabytków

RED
Wykopaliska na Starym Rynku w Poznaniu
Wykopaliska na Starym Rynku w Poznaniu Grzegorz Dembiński
Archeolodzy, prowadzący badania na Starym Rynku w Poznaniu, dokopali się do pierwszych nienaruszonych warstw kulturowych sprzed kilkuset lat! Dotąd wydobyli 350 zabytków.

Badacze dotarli do warstw, składających się z mierzwy, czyli mieszanki zbitej gliny i piasku oraz rozłożonych szczątków organicznych (zwierzęcych odchodów, słomy, ścinki drewna).

Wcześniej, w przemieszanych warstwach gruzu i piachu archeolodzy odkryli - nie licząc setek fragmentów naczyń, cegieł, dachówek itp. przedmiotów - blisko 350 zabytków, a wśród nich 90 monet. Najstarszy z wykopanych numizmatów pochodzi z XV wieku. To srebrny szeląg państwa krzyżackiego, wybity na polecenie wielkiego mistrza Paula von Russdorffa. Takiego znaleziska na poznańskim Starym Rynku się nie spodziewano. Dotąd bowiem sądzono, iż Poznań znajdował się poza strefą, w której posługiwano się krzyżackimi monetami.

Zobacz też: Stary Rynek w Poznaniu. Rozpoczynają się wykopki [ZDJĘCIA]

Do ciekawych obiektów, wydobytych z spod płyty rynku, należy metalowy tłok pieczętny, wstępnie datowany na wiek XVI. Służył on rzemieślnikom do oznaczania produktów lub plombowania opakowań. Wkrótce muzealny konserwator odsłoni tzw. gmerek - odciskany znak, i wówczas będzie wiadomo, do kogo należał tłok.

Wśród najcenniejszych znalezisk jest też fragment kilkusetletniego „kalkulatora”, czyli XVI-wieczny liczman norymberski (żeton wykonany z brązu). Kalkulując, przesuwano go prawdopodobnie po drewnianej planszy.

Warstwa, do której dokopali się archeolodzy, nosi liczne ślady spalenizny. Widoczne są w niej dołki posłupowe, czyli pozostałości po lekkich konstrukcjach wzniesionych z pali. Niewykluczone, że może być to świadectwo jednego z wielkich pożarów, które niegdyś trawiły miasto.

- Nie jesteśmy poszukiwaczami skarbów - zaznacza w internetowym dzienniku wykopalisk Kateriny Zisopulu-Bleja, kierowniczka. - Nie interesują nas wyłącznie ładne zabytki. Z niecierpliwością czekamy na dotarcie do pierwszych konstrukcji użytkowanych na Rynku w dawnych czasach. Przewidujemy, że będą to relikty drewnianego wodociągu, pozostałości po kramach czy moszczeniach – kiedyś zamiast kamiennego bruku plac wyłożony był częściowo drewnem - dodaje kierująca badaniami.

Źródło: Dziennik wykopaliskowy Muzeum Archeologicznego w Poznaniu

Skomentuj:

Wykopaliska w Poznaniu. Archeolodzy wydobyli spod ziemi zabytków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto