Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopano zabytkowy mur. Co zrobić? Zburzyć!

Redakcja
W piątek podczas budowy zbiornika przeciwpożarowego w pobliżu budynku Urzędu Wojewódzkiego natrafiono na mur, będący fragmentem XIX-wiecznej twierdzy poligonalnej. Niestety bardzo szybko go wyburzono.

Zbiornik budowany jest pomiędzy pomnikiem Stanisława Mikołajczyka a ul. o. Honoriusza Kowalczyka, która przebiega na tyłach Collegium Maius. Rok temu obok miejsca, gdzie teraz powstaje zbiornik, zakończyła się budowa nowej biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Wtedy podczas prac w ziemi również natrafiono na zabytkowy ceglany mur, który za zgodą konserwatora zabytków został rozebrany.

W piątek łyżka koparki natrafiła na fragment muru o wysokości około 3 metrów i długości 5 metrów. Na miejscu jednak, zamiast archeologów, pojawiła się osoba, która wydała szybką zgodę na wyburzenie elementu XIX-wiecznych fortyfikacji. Jeszcze w piątek mur zniknął.

Dlaczego decyzję podjęto tak szybko? Kto ją podjął? Na te pytania niestety nie znamy jeszcze odpowiedzi. Dzisiaj nie udało nam się skontaktować z Marią Strzałko, Miejskim Konserwatorem Zabytków. Do sprawy powrócimy w poniedziałek.

Czym była poznańska twierdza poligonalna?

Budowa poznańskiej twierdzy poligonalnej rozpoczęła się w 1828 roku. Argumentem za jej budową było położenie miasta - na najkrótszej drodze z granicy prusko-rosyjskiej do Berlina. Inicjatorem ufortyfikowania Poznania w XIX wieku był generał Karl von Grolman – szef V Korpusu Armii pruskiej, który już w 1816 roku przeprowadził na polecenie Fryderyka Wilhelma II rozpoznanie. Twierdza poligonalna obejmowała umocnienia na prawym brzegu Warty oraz poligonalny rdzeń na lewym brzegu, którego fragmentem był mur obok Urzędu Wojewódzkiego. Twierdzę tworzyły również fort na Winiarach (Cytadela) i u jego stóp dwie śluzy na Warcie i Wierzbaku z mostami, przejściami i osłaniającymi je umocnieniami. W 1864 oficjalnie zakończono budowę twierdzy, kwalifikując ją jako twierdzę I klasy.

Do dzisiaj zachowało się niewiele pozostałości dawnej twierdzy poligonalnej, są to m.in.: resztki Fortu Winiary (obecnie Park Cytadela) część redity Fortu Roon na terenie Elektrociepłowni Poznań, zachodni mur skarpy Warty w miejscu Wielkiej Śluzy, dobrze zachowany zachodni przyczółek Śluzy Katedralnej i odcinek muru do mostu na Śródkę, blokhauz placu broni fortu Colomb (zachowane wnętrza zaadaptowano na pub Colomb), zasypane ruiny najniższej kondygnacji redity Fortu Prittwitz Gaffron na Zawadach, fragmenty kaponiery kolejowej pod przejściami podziemnymi powstałego w latach 70-tych XX wieku Ronda Kaponiera oraz Śluzy Cybińskie. Zachowana w lepszym stanie śluza znajduje się w pobliżu Nowego Zoo, zaś pozostałości drugiej zostały wykorzystane jako przepust pod ulicą Jana Pawła II, nieopodal Ronda Śródka, dla wypływającej z jeziora Maltańskiego Cybiny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto