MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyłudzenie czy krach?

MON
Biurowiec budowany jako siedziba Dantera obecnie stoi pusty. A. Szozda
Biurowiec budowany jako siedziba Dantera obecnie stoi pusty. A. Szozda
Wierzyciele dawnego Przedsiębiorstwa Budowlano Inwestycyjnego Danter (obecnie BDM Development) złożyli doniesienie do prokuratury o wyłudzeniu robót budowlanych.

Wierzyciele dawnego Przedsiębiorstwa Budowlano Inwestycyjnego Danter (obecnie BDM Development) złożyli doniesienie do prokuratury o wyłudzeniu robót budowlanych. Prokuratura okręgowa bada sprawę, trwa postępowanie układowe BDM z wierzycielami.

Gdzie są pieniądze?

– Danter sprzedawał mieszkania, więc pieniądze wpływały do spółki, ale nie płaciła– mówił na zorganizowanej wczoraj konferencji prasowej jeden z wierzycieli spółki – Chcemy wiedzieć, gdzie one są.

–To sprawa niezależna od postępowania układowego. Chodzi o popełnienie przestępstwa.– stwierdził Władysław Barełkowski, prezes MB Beton z Zielonej Góry.
Prokuratura Okręgowa w Poznaniu bada sprawę, nikomu jak dotąd nie przedstawiono zarzutów. Dariusz Kapitan - były prezes Dantera, który pojawił się na konferencji wie o nim z mediów. –Nie byłem przesłuchiwany w tej sprawie w jakimkolwiek charakterze– stwierdził

Układ w toku

6 września 2002 roku sąd otworzył postępowanie układowe BDM Development (która przejęła zobowiązania i majątek PBI Danter). Na nieprawomocnej liście wierzycieli figurują 293 pozycje. m. in. Bank Handlowy, Jedynka Skanska, Interbud West i wiele mniejszych. Nie ma tam MB Beton.
Zdaniem obecnego prezesa BDM Jarosława Gorzelańczyka - spółka jest w stanie wywiązać się ze zobowiązań zgodnie z propozycjami układowymi - czyli spłacić w całości długi do wysokości 20 tysięcy zł i na raty 60 procent pozostałych wierzytelności. Całość długów to ponad 15 milionów złotych.

Z mieszkaniem bez aktów

Mieszkańcy 42 lokali kupionych od Dantera nie mają jeszcze aktów notarialnych, ponieważ nieruchomości te są zabezpieczeniem zaciągniętego przez spółkę kredytu. Jak zapewnia Gorzelańczyk trwają negocjacje z bankami, by zmienić jego zabezpieczenie. Wtedy mieszkańcy mogliby akty otrzymać. Wśród wierzycieli Dantera nie ma osób, które nie otrzymały mieszkań.

Historia Dantera

Od 1998 roku PBI Danter wybudowało ponad 1500 mieszkań. W 2002 roku, gdy o kłopotach PBI Danter zaczęło być głośno zmieniło nazwę na BDM Development. Wraz ze spółkami Glastech, Santer i Towarzystwem Inwestycji Gruntowych wchodziło w skład Danter Holdingu. We wrześniu zeszłego roku 100 procent akcji BDM sprzedano, później zostały odkupione i spółka wróciła do holdingu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto