Wypadek na zaśnieżonym chodniku - kto powinien za to zapłacić?

Artykuł sponsorowany
Zima nas nie rozpieszcza. Złamania, zwichnięcia. skręcenia, a nawet urazy kręgosłupa lub głowy. Co musimy wiedzieć gdy dojdzie do wypadku?

Odpowiedzialność za wypadki na oblodzonym lub zaśnieżonym chodniku spoczywa na właścicielach nieruchomości przy, których chodnik się znajduje. Jednakże, jeśli nieruchomość jest zabudowana budynkami wielolokalowymi (np. osiedla), wówczas obowiązek zadbania o stan chodnika spada na spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe lub wynajęte firmy zarządzające. Identyczny obowiązek występuje w przypadku dróg wewnętrznych i parkingów.
W sytuacji, gdy padniemy ofiarą oblodzonej, nienależycie uprzątniętej powierzchni, powinniśmy wiedzieć iż, możemy dochodzić odszkodowania zarówno z tytułu poniesionych szkód materialnych, jak i utraty zdrowia. Należne nam odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu może obejmować koszty leczenia, rehabilitacji, zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, a także utracony zysk spowodowany czasową niezdolnością do pracy

Pamiętajmy o dowodach!

W pierwszej kolejności należy szukać pomocy przy jak najszybszym zadbaniu o nasze zdrowie. Jednakże musimy być świadomi, iż aby w późniejszym terminie skutecznie dochodzić odszkodowania, powinniśmy zadbać o konkretne dowody. Przede wszystkim świadkowie. Mogą to być przechodnie, których prosimy o pomoc. Wówczas należy pamiętać o danych kontaktowych. Najbliższa rodzina do której dzwonimy, aby powiadomić o wypadku. Ratownicy pogotowia, którym powinniśmy wskazać przyczynę i miejsce wypadku oraz prosić o zapisanie tych informacji przy opisie zdarzenia. Świadkowie potwierdzający zdarzenie wypadku oraz stan chodnika to duży plus w późniejszym dochodzeniu odszkodowania. W drugiej kolejności, jeśli mamy taką możliwość, możemy sfotografować miejsce zdarzenia. Jeśli jednak po upadku możemy wstać o własnych siłach i iść dalej pamiętajmy, iż skutki takiego zdarzenia mogą objawić się od kilku godzin do nawet kliku miesięcy po wypadku. Dlatego, o złym stanie chodnika, powinniśmy poinformować Straż Miejską lub Policję. Interwencja na miejscu lub zgłoszenie takiego zdarzenia potwierdzi naszą wersję wydarzeń jeśli po pewnym czasie pojawią się skutki feralnego zdarzenia.

Gdy już zgłosimy się do jednostki medycznej pamiętajmy o dokładnym opisaniu zdarzenia i jego skutków. Jeśli złamaliśmy nogę i bolą nas również plecy nie bagatelizujmy tego. Zgłaszajmy, każdy uraz. Samo leczenie przebiega pod okiem specjalistów więc zastosujmy się do ich zaleceń.
Kiedy już poczujemy się lepiej zgłośmy szkodę do podmiotu odpowiedzialnego za miejsce, gdzie doszło do wypadku. Pamiętajmy o przedstawieniu dowodów i określeniu wysokości szkody. Jeśli jednak mamy problem z odpowiednim sformułowaniem naszych roszczeń lub winny naszej szkody nie przyznaje się do odpowiedzialności zgłośmy się do specjalistów do spraw odszkodowań, którzy pomogą w skutecznym dochodzeniu należnego odszkodowania.

Marek Kosmalski
Prawnik z Kancelarii Winlex

http://www.winlex.pl/odszkodowania/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto