Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypoczywaj w Powiecie Poznańskim: Pieszy szlak Głuszyna – Rogalinek - Rogalin

Redakcja
Słoneczna pogoda zachęca do wypadów za miasto. W ramach naszej akcji promującej turystyczne atrakcje powiatu poznańskiego dziś zachęcamy Was do pieszej wyprawy trasą Głuszyna – Rogalinek – Rogalin.

Szlak rozpoczyna się na przystanku MPK w Głuszynie, zaraz za schroniskiem PTSM noszącym imię Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Głuszyna od 1364r. do XVIII w. była własnością biskupów poznańskich. Na niewielkim wzniesieniu stoi XIII-wieczny wczesnogotycki kościół, jeden z najstarszych kościołów gotyckich w Wielkopolsce. W prezbiterium oryginalne sklepienie krzyżowo-żebrowe.

Szlak prowadzi w dolinę Głuszynki, następnie wśród zabudowań osady Babki, a dalej brzegiem Warty do Wiórka, skąd skrajem lasu do Rogalinka. Od Wiórka do Rogalinka szlak prowadzi wzdłuż granicy Wielkopolskiego Parku Narodowego.

Przy moście dołączają znaki szlaku czerwonego z Puszczykowa. W Rogalinku znajduje się drewniany kościół, konstrukcji zrębowej, kryty gontem (zbudowany ok. 1700 r.). Szlak zielony kończy się przy przystanku PKS, dalej do Rogalina prowadzi szlak czerwony.

Biegnie on cały czas u podnóża skarpy doliny Warty i wkracza na teren Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Rosną tu na polach i łąkach pomnikowe dęby szypułkowe, które są pozostałością dawnych lasów gradowych w dolinie Warty. Dębów jest ponad 1450 z czego 950 chronionych (największe w Europie skupisko).

Na skraju parku pałacowego najbardziej znane dęby: "Lech", "Czech" i "Ruś" o obwodzie 670-930 cm. Rogalin w latach 1768-1939 był siedzibą rodziny Raczyńskich. Na obszerne założenie pałacowo-parkowe składają się pałac, którego budowę rozpoczęto w 1700 r. a ukończono na pocz. XIX w. dwie oficyny oraz budynek galerii, w którym mieści się kolekcja obrazów E. Raczyńskiego (1910-12).

Wzdłuż osi założenia wybudowano jeszcze ujeżdżalnię, stajnię, wozownię i czworaki. Za pałacem znajduje się ogród francusko-holenderski przechodzący w park krajobrazowy. Przy szosie od strony Kórnika neoklasycystyczna kaplica św. Marcina, zbudowana w 1817-20 na wzór rzymskiej świątyni (Nimes k. Marsylii).


Serwis realizujemy we współpracy z Powiatem Poznańskim

wystawa pod

patronatem
MM Moje

Miasto Poznań
12 czerwca 2010
Poznań - Szczecin - Poznań
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto