Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WYSTAWA - Wehikuł czasu stanie na placu Wolności w Poznaniu

Elżbieta Podolska
W czwartek na placu Wolności rozpocznie się montaż  futurystycznej  kopuły
W czwartek na placu Wolności rozpocznie się montaż futurystycznej kopuły agencja PIN
Najpóźniej w czwartek rozpocznie się montaż nietypowej, futurystycznej budowli na placu Wolności. Będzie w niej można odbywać podróż w przeszłość. Wchodząc do kopuły sferycznej, będzie można znaleźć się w czasach, kiedy te ziemie zamieszkiwali Słowianie. Poznać ich życie, zobaczyć z bliska przedmioty, które ich otaczały. Dowiedzieć się, jakie mieli zwyczaje, jak wyglądała ich praca, jak spędzali wolny czas, jakie nosili stroje i biżuterię.

Nie będzie to jednak zwykła wystawa, a raczej podróż magiczna, gdzie wszystko znajdzie się na wyciągnięcie ręki. – Pomysł zrodził się podczas spotkań ludzi z agencji organizującej eventy dla firm, historyków i osób z grup rekonstrukcyjnych – opowiada Karol Pituła, pomysłodawca i koordynator wystawy. – Dostrzegliśmy potencjał tego tematu, ale sporo czasu minęło, zanim idea przybrała konkretne kształty.

Życie Słowian zostało wybrane dlatego, że przeciętni Polacy tak naprawdę niewiele wiedzą na ten temat, a były to bardzo ciekawe czasy, kiedy wiele się działo. Dodatkowym argumentem było także to, że premierę wystawa będzie miała w Poznaniu, którędy biegł Szlak Piastowski i gdzie wszystko się zaczęło.

– Oglądaliśmy wystawę multimedialną o starożytnym Egipcie, potem Muzeum Powstania Warszawskiego także zaczęło przygotowywać ekspozycje, w których widz jest w środku wydarzeń – mówi Karol Pituła. – Chcieliśmy, aby nasza ekspozycja była zjawiskowa i działa się w futurystycznej przestrzeni. Mam nadzieję, że dzięki kopule i znakomitym ludziom, którzy tworzyli ten projekt, to się udało.

W kopule będzie można zobaczyć na przykład miejsce kultu sprzed 1200 lat, tak jak ono wówczas wyglądało, w pełni zrekonstruowane, bajecznie kolorowe. – Nasz plan był taki, że nie chcemy pokazywać tego, co po tamtych czasach udało się odnaleźć, jakby fragmentów układanek, tylko odtworzone przedmioty i miejsca, repliki sprzętów, strojów, biżuterii, tak by zwiedzający mieli pełne pojęcie o tym, jak się wtedy żyło – dodaje Pituła.

Wystawa będzie jeździć także po Polsce, ale organizatorzy mają nadzieję, że może władze Poznania zainteresują się nią na tyle, że zechcą, by potem pozostała w stolicy Wielkopolski na stałe. To pierwsza tego typu realizacja, ale nie ostatnia. W przygotowaniu są bowiem już kolejne tego rodzaju prezentacje.

– Wszystko zależy od zainteresowania widzów – twierdzi Pituła. – Bo nie ukrywam, że jest to przedsięwzięcie komercyjne i to bardzo kosztowne. Mamy jednak nadzieję, że będzie na tyle interesujące i fascynujące, że wystawa będzie cieszyć się dużą frekwencją.

W Poznaniu Słowiański Mit prezentowany w kopule sferycznej będzie można oglądać na placu Wolności od 10 marca do 20 maja.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oborniki.naszemiasto.pl Nasze Miasto