Wyżej, szybciej, dalej samolotem... z papieru!

Katarzyna Mucha
33,5 metra pokonał dziś w powietrzu samolot Józka Napierały. Z pozoru to niewiele, ale maszynę wykonano jedynie z kartki papieru. W Poznaniu odbyły się zawody Red Bull Paper Wings.

Sztuka tworzenia z papieru ma długą historię - techniką konstruowania samolotów z papieru zajmowali się chociażby starożytni Chińczycy. Swoich sił w tworzeniu z papieru spróbowali dziś młodzi poznaniacy.

Mając do dyspozycji jedynie kartkę papieru oraz swoją własną wyobraźnię zawodnikom Red Bull Paper Wings udało się po raz kolejny stworzyć całą gamę latających papierowych samolotów.

Zgłaszając się do zawodów, uczestnicy musieli wybrać dyscyplinę, w której chcieli wystartować. Do wyboru mieli kategorie: lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotnicza. Można było jednak spróbować swoich sił tylko w jednej dyscyplinie.

W najważniejszej z kategorii: locie na dystans zwyciężył Józek Napierała. Jego samolot przeleciał aż 33,5 metrów.
- Jestem zadowlony z wyniku, ale miałem nadzieję, że uda mi się wyrzucić 35 metrów - uśmiecha się Józek. - Do zawodów nie przygotowywałem się wcale, to był totalny spontan! Swój samolot wymyśliłem godzinę przed startem - opowiada zwycięzca.

Osoba, która zwycięży w krajowych kwalifikacjach weźmie udział w światowym finale rozgrywanym w Hangarze-7 w Salzburgu w Austrii, 1 i 2 maja 2009.

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?