MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyższe podwyżki trzeba uzasadnić

AR (APP)
Każda podwyżka czynszu od 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu w górę musi być przez jego właściciela odpowiednio uzasadniona. Dotyczy to również spółdzielni mieszkaniowych i lokatorów, którzy mają spółdzielcze, ...

Każda podwyżka czynszu od 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu w górę musi być przez jego właściciela odpowiednio uzasadniona. Dotyczy to również spółdzielni mieszkaniowych i lokatorów, którzy mają spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu.
Trybunał Konstytucyjny częściowo przyznał wczoraj rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i stwierdził, że niektóre przepisy z ustawy o ochronie lokatorów są niezgodne z Konstytucją.
Trybunał orzekł, że ciężar udowodnienia zasadności podwyżki, która przekracza 3 proc. wartości odtworzeniowej lokalu, spoczywa na właścicielu. Każdą taką podwyżkę można zaskarżyć do sądu i to właściciel lub spółdzielnia będą musieli przed sądem udowodnić, że podwyżka była uzasadniona.
W tym czasie lokator nie musi płacić spornej części kwoty. TK wskazał jednak, że przepisy określające termin, od którego lokator powinien płacić wyższy czynsz, nie jest dokładnie w ustawie określony i pozostawia to pole do interpretacji. Może się więc zdarzyć, że po zakończeniu postępowania sądowego lokator stanie przed obowiązkiem zapłacenia kilkunastomiesięcznej zaległości.
Trybunał orzekł też, że podwyżki poniżej wyznaczonej granicy nie muszą być uzgadniane z lokatorem i uzasadniane.
Na poprawienie ustawy Trybunał dał Sejmowi czas do końca grudnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto