Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzrost cen ciepła ograniczony od 1 marca 2023 roku. Jak działa nowy mechanizm, kogo dotyczy i kto uzyska zwrot nadpłaty za ogrzewanie?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Maksymalny wzrost cen ciepła nie może wynieść więcej niż 40 proc. w porównaniu do ceny z 30 września 2022 roku
Maksymalny wzrost cen ciepła nie może wynieść więcej niż 40 proc. w porównaniu do ceny z 30 września 2022 roku ri / PixaBay
Od 1 marca 2023 r. obowiązują nowe przepisy, chroniące odbiorców ciepła przed nadmiernymi podwyżkami cen. Obejmą między innymi gospodarstwa domowe, placówki oświatowe oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Wprowadzone zmiany oznaczają dużo niższe rachunki, a w przypadku niektórych odbiorców nawet zwrot pieniędzy.

Spis treści

W środę weszły w życie nowe przepisy, chroniące odbiorców ciepła systemowego w Polsce. Wprowadzony mechanizm gwarantuje, że podwyżki cen ciepła nie przekroczą 40 proc. ceny, która obowiązywała 30 września 2022 roku.

- Gwarancja obejmuje pełną cenę płaconą przez odbiorcę, czyli wartość całego rachunku za ciepło wraz ze wszystkimi jego elementami składowymi. W praktyce, dla wielu odbiorców oznacza to znaczące oszczędności i niższe opłaty na koniec sezonu grzewczego - informuje PGE Energia Ciepła.

Jak działa nowy mechanizm? Jeśli koszt ogrzewania 30 września 2022 roku wyniósł przykładowo 100 zł netto/mies., to po wdrożeniu ochrony maksymalna wysokość rachunku nie może być wyższa niż 140 zł netto miesięcznie.

W przypadku tej formy wsparcia nie obowiązują żadne limity zużycia ciepła. Różnica między ceną rynkową a tą, którą ujrzymy na rachunkach, zostanie pokryta przez rząd.

Cena ciepła - zwrot nadpłaty

Jak przypomina PGE, wdrożona przez rząd forma wsparcia weszła w życie po opublikowaniu przez URE maksymalnych cen dostarczania ciepła dla grup taryfowych w poszczególnych systemach ciepłowniczych. Oferowane wsparcie będzie obowiązywało do 31 grudnia 2023 roku.

Co ważne, wprowadzony limit obowiązuje z mocą wsteczną od 1 października ubiegłego roku. Oznacza to, że niektórzy klienci otrzymają zwrot nadpłaty.

- To na sprzedawcy ciepła ciąży obowiązek korekty cen i poinformowania o tym klientów. Ewentualne nadpłaty powstałe od października 2022 r. do końca lutego 2023 r. zostaną rozliczone poprzez korektę faktur. W praktyce dla części odbiorców oznacza to niższe rachunki za ogrzewanie na koniec sezonu grzewczego - informuje PGE.

Komu przysługuje ochrona cen ciepła?

Mechanizm chroniący przed nadmiernym wzrostem cen ciepła dotyczy następujących odbiorców:

  • gospodarstwa domowe,
  • placówki oświatowe,
  • spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe,
  • podmioty publicznej opieki zdrowotnej,
  • jednostki organizacji pomocy społecznej,
  • organizacje pozarządowe,
  • kościoły.

W celu skorzystania ze wsparcia odbiorcy wrażliwi tj. ich pełnomocnicy, czyli np. zarządcy wspólnoty mieszkaniowej, powinni złożyć oświadczenia do danego sprzedawcy ciepła. Mieszkańcy nie muszą przygotowywać żadnych dokumentów.

W odróżnieniu od prądu, stawki za ciepło różnią się zależnie od miasta i gminy. Spowodowane jest to tym, że energii cieplnej nie da się transportować na duże odległości. To sprawia, że rachunki odbiorców zależą od rozmaitych czynników takich jak metoda wytwarzania ciepła, wydajność, rodzaj paliwa czy stan techniczny systemu odpowiadającego za przekazywanie ciepła.

PGE Energia Ciepła przypomina, że wprowadzona ochrona odbiorców to wynik destabilizacji rynków surowcowych, spowodowanych agresywną polityką energetyczną oraz militarną Rosji. Zarówno w Polsce, jak i całej Europie doprowadziło to do nagłego wzrostu cen energii, zatem również ciepła, którego produkcja opiera się na surowcach kopalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wzrost cen ciepła ograniczony od 1 marca 2023 roku. Jak działa nowy mechanizm, kogo dotyczy i kto uzyska zwrot nadpłaty za ogrzewanie? - Strefa Biznesu

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto