Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XV Festiwal Nauki i Sztuki w Poznaniu: Zwiedzanie serwerowni [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marta Narbuntowicz
We wtorek w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki, Polska Akademia Nauk otworzyła swoje swoje drzwi dla publiczności. Jedną z największych atrakcji okazało się... zwiedzanie serwerowni.

Odwiedzające serwerownię dzieci mogły z bliska przyjrzeć się superkomputerom wykonującym obliczenia naukowe, systemom backupu oraz archiwizacji danych, a także zlokalizowanym tam urządzeniom węzła Polskiego Internetu Optycznego, Pionier.

- Posiadamy kilkaset serwerów służących do rozwiązywania różnych problemów naukowych. To dzięki dużej mocy obliczeniowej, którą tu udostępniamy naukowcy są w stanie prowadzić symulacje komputerowe, które dają podobne wyniki do tych z eksperymentów w laboratorium, tyle że w o wiele krótszym czasie - tłumaczy Marek Zawadzki z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Zobacz także: Finał konkursu "Bezpieczny Internet" w Poznaniu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Serwerownia PCSS jest największą w Poznaniu i jedną największych w Polsce, a systemy, które posiada są dostępne jedynie w kilku miejscach na świecie. - Unikalne są także nasze konfiguracje, mowa tutaj między innymi o oprogramowaniu PCSS, systemach dla użytkowników oraz aplikacjach - dodaje Zawadzki.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki potrwa do czwartku 27 marca. W tych dniach w Akademii nauk przy ulicy H. Wieniawskiego 17 na uczestników będą czekać wykłady, stoiska interaktywne, a także konkursy i warsztaty.

Więcej filmów serwisu Głos.TV

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto