18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI Lubońska Wycieczka Historyczna: Śladem powstania styczniowego i wielkopolskiej architektury

Zbyszek Snusz
Zbyszek Snusz
XVI Lubońska Wycieczka Historyczna
XVI Lubońska Wycieczka Historyczna ZSN
XVI Lubońska Wycieczka Historyczna za nami. Tym razem turyści z Lubonia i Poznania pojechali śladem powstania styczniowego i wielkopolskiej architektury. Atrakcjami niedzielnej wycieczki autokarowej były Pyzdry, Radlin i Jarocin.

XVI Lubońska Wycieczka Historyczna - śladem powstania styczniowego i wielkopolskiej architektury

Członkowie Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia postanowili przypomnieć powstanie styczniowe, bo w tym roku obchodzimy 150. rocznicę wybuchu tego niedocenianego nadal w Wielkopolsce zrywu niepodległościowego.
- Udział mieszkańców Wielkiego Księstwa Poznańskiego był znaczący, gdyż tutaj formowały się oddziały, które po przekroczeniu granicy zaboru pruskiego walczyły w Królestwie Polskim - przypomina Przemysław Maćkowiak z TMML.

Uczestnicy niedzielnej wycieczki zobaczyli m.in. odtworzone przejście graniczne pod Pyzdrami, a w samych Pyzdrach, które często porównywane są do Grudziądza, zwiedzili mieszczące się w dawnym klasztorze franciszkanów Muzeum Regionalne i pobliski kościół parafialny.

ZOBACZ TEŻ: XV Lubońska Wycieczka Historyczna - zwiedzali Wał Pomorski [ZDJĘCIA]

Kolejnym punktem programu była wizyta w Myszakówku, gdzie 29 kwietnia 1863 roku powstańcy stoczyli zwycięską bitwę z oddziałem rosyjskim. Dzisiaj znajduje się tam zbiorowa mogiła. Największe wrażenie na wszystkich zrobiły jednak ruiny w Radlinie.

- Powstało tam jedno z największych założeń pałacowo-ogrodowych w XVI-wiecznej Polsce. W kościele znajdują do dziś znajdują się nagrobki budowniczych okazałej rezydencji - marszałka wielkiego koronnego Andrzeja Opalińskiego oraz jego żony Katarzyny Kościeleckiej - wyjaśnia Przemysław Maćkowiak.

Na terenie dawnego ogrodu pałacowego mieści się obecnie cmentarz.

Wycieczka zakończyła się w Jarocinie. Tam uczestnicy wycieczki zobaczyli pomnik glana i mieszczące się ratuszu Mzueum Regionalne.

Kolejne wycieczki autokarowe w przyszłym roku. Jeszcze w grudniu w Luboniu zorganizowane zostaną natomiast dwa wieczory historyczne. O ich terminach poinformujemy na naszej stronie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto