Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Leonardem nudzić się nie można

iza nowacka
iza nowacka
Dla dzieci czas wakacji powinien być jak jeden wielki, niekończący się festyn. Używając tego określenia mam na myśli wspaniałą zabawę w najlepszym towarzystwie, która na długo pozostaje w pamięci: muzykę, śmiech, ruch.

Z roku na rok na najmłodszych i tych trochę starszych czeka coraz większy wachlarz atrakcji, przygotowanych specjalnie z myślą o nich: warsztatów, spotkań twórczych, spotkań ze sztuką, spektakli, zabaw sportowych itp.

W szczególności w wakacje jest w czym wybierać, utarte już sformułowanie „lato w mieście” zaczyna mieć coraz mniej pejoratywny wydźwięk. Nasze poznańskie dzieci są w tym wypadku w wyjątkowo uprzywilejowanej sytuacji, żyjąc w mieście, które jest kolebką wszelkich działań skierowanych właśnie do nich.

Cyklem, który już na stałe wpisał się w poznański krajobraz twórczy dla dzieci są warsztaty, przygotowywane każdego roku przez Centrum Sztuki Dziecka - Wakacje z Leonardem. Patronem wydarzenia jest doskonale wszystkim znany „sztukmistrz” sztuki i nauki, sam Leonardo Da Vinci!

I to właśnie jego rozbudowane na ogromną skalę zainteresowania obejmujące najrozmaitsze, i nieraz z pozoru bardzo odległe od siebie, dziedziny np. mechanikę, muzykę, botanikę, architekturę, czy pisarstwo są inspiracją do twórczej pracy, podczas której dzieci uczą się i poznają najróżniejsze metody oraz techniki wykorzystywane zarówno w nauce, jak i sztuce. Projekt, którego kuratorką jest Agata Felikszewska-Igiel, skierowany jest do uczestników w wieku od 7 do 12 lat.

Tegoroczna odsłona składała się z siedmiu projektów warsztatowych prowadzonych przez artystów związanych z architekturą przestrzeni i dźwięku, rzeźbą, ceramiką, wzornictwem, scenografią, wystawiennictwem, muzyką. Cykl trwających przez tydzień spotkań (od środy do piątku, nie wliczając weekendu) obejmował: Jak brzmi świat? Dawida Dąbrowskiego, Portret renesansowy Grzegorza Godawy, Ceramiczne studio Leonarda Katarzyny Ponieckiej, Latanie Doroty Terleckiej, Pływanie Tomasza Sokolskiego, Alchemia farb Leonarda Katarzyny Bielickiej, W całym lesie niesie się zespołu Old Time Radio (w którego skład wchodzą: Tomasz Garstkowiak, Magdalena Szkudlarek, Piotr Salewski). Dzieci oprócz aktywności podczas trwania warsztatów, dostawały również specjalne artystyczne zadania dodatkowe do samodzielnego wykonania w domu.

Jak co roku, całość projektu została zamknięta wydarzeniem specjalnym, które miało miejsce ostatniego dnia trwania cyklu, w piątek 27 lipca. Koncert podsumowujący przygotowały dzieci razem z zespołem Old Time Radio. Każda grupa warsztatowa, pracująca dzień wcześniej z muzykami przygotowała, korzystając z instrumentów perkusyjnych, akustycznych oraz przedmiotów codziennego użytku, utwór, który następnie wykonała podczas koncertu. W przerwach pomiędzy występami, dzieci otrzymały dyplomy nadające im tytuł „Artysty Renesansowego”, które w przyszłości z pewnością będą wspaniałą pamiątką. Nie obyło się też bez nagród, loterii oraz wspólnego muzykowania z publicznością.

Koncertowi towarzyszyła, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem, wystawa prac stworzonych przez młodych artystów. Na zakończenie autorki i autorzy mogli zabrać swoje dzieła do domu. Nikt jednak do wyjścia się nie spieszył. Podziękowania i niekończące się rozmowy, uściski, relacje ciągle jeszcze zaaferowanych dzieci oraz obietnice powrotu na warsztaty za rok nie miały końca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto