Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa komunalna kamienica w Poznaniu odzyskała dawny blask! Zobacz, jak wygląda po remoncie

Monika Kaczyńska
Monika Kaczyńska
Przed remontem kamienica była bardzo zniszczona. Wymieniane w różnych okresach okna często nijak miały się do ich historycznego.
Przed remontem kamienica była bardzo zniszczona. Wymieniane w różnych okresach okna często nijak miały się do ich historycznego. ZKXZL
Zabytkowa kamienica komunalna przy ul. Małeckiego 17 w Poznaniu przeszła kapitalny remont. Dzięki przeprowadzonym pracom, mieszkania odpowiadają współczesnym wymaganiom. Elewacja budynku, klatki schodowe i stolarka wyglądają dziś tak jak w chwili, gdy kamienica powstawała. Remont, prowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków rozpoczął się w 2019 roku.

Ulica Małeckiego została wytyczona pod koniec XIX stulecia. Za czasów pruskich nosiła nazwę Prinzenstrasse, do 1920 roku (z przerwą na okres okupacji) nosi imię obecnego patrona. Na 510 m jej długości stoją budynki charakterystyczne dla początków XX stulecia. Pierwsze budynki powstały już w 1900 roku. Kamienicę pod numerem 17 (podobnie jak m.in te pod numerami 10, 11, 18 i 19) powstały dekadę później.

Budowane tam domy należały przede wszystkim do zamożnych rzemieślników. Są więc mniej ozdobne niż te usytuowane po drugiej stronie ul. Głogowskiej, min. przy ul. Matejki czy Wyspiańskiego, ale także charakterystyczne dla epoki.

Kapitalny remont budynku, który rozpoczął się w sierpniu ubiegłego roku objął wymianę zużytych elementów konstrukcyjnych, instalacji elektrycznych oraz kanalizacji, nawierzchni na podwórzu. Powstało tam także miejsce na śmietniki. Termomodernizacja budynku (w tym ocieplenie dachu) sprawiła, że mieszkania spełniają współczesne standardy.

Jednocześnie pod nadzorem konserwatora zabytków wyremontowano elewację, zachowaną stolarkę. Nowa - spełniająca wymogi izolacyjności powstała na wzór historycznej. Można więc powiedzieć, że kamienica oferuje dziś mieszkańcom współczesny komfort w historycznym kształcie.
Prace trwały rok i kosztowały ponad trzy miliony złotych.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto