Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa sala sesyjna w urzędzie miasta Poznania została odnowiona. Zobacz, gdzie podejmowane są decyzje o mieście

Alicja Durka
Alicja Durka
Pierwsze freski na suficie Sali Sesyjnej odkryto w 2018 roku. Prace konserwatorskie doprowadziły do odsłonięcia dekoracji na ok. 20 proc. sklepienia. Teraz ukazano i odrestaurowano pozostałą część. Po odkryciu dekoracji na sklepieniu sali zdecydowano również o poszerzeniu zakresu prac o ściany pomieszczenia.
Pierwsze freski na suficie Sali Sesyjnej odkryto w 2018 roku. Prace konserwatorskie doprowadziły do odsłonięcia dekoracji na ok. 20 proc. sklepienia. Teraz ukazano i odrestaurowano pozostałą część. Po odkryciu dekoracji na sklepieniu sali zdecydowano również o poszerzeniu zakresu prac o ściany pomieszczenia. Adam Jastrzębowski
Sala sesyjna, w której obradują poznańscy radni została odnowiona. Na sklepieniu w urzędzie miasta przy placu Kolegiackim można podziwiać XVIII-wieczne malowidła. Odnowione freski przedstawiają sceny o charakterze biblijnym, świętych z zakonu jezuitów i Jana Kazimierza Wazę w stroju kardynalskim. We wtorek, 16 maja odbyła się pierwsza sesja rady miasta po remoncie.

Remont sali, w której obradują radni miejscy

Prace remontowe i restauracyjne rozpoczęły się w styczniu 2022 roku. Prowadziła je firma konserwatorska z Krakowa. Koszt inwestycji wyniósł blisko 1,9 mln zł.

Szacuje się, że dekoracje w sali sesyjnej powstały w 1732 roku, kiedy ukończono budowę kolegium jezuickiego. Ówcześnie pomieszczenie pełniło rolę refektarza, czyli klasztornej jadalni. Autorem malowideł był franciszkanin, o. Adam Swach. Freski prawdopodobnie zamalowano niedługo po likwidacji zakonu w 1773 roku. Wtedy też budynek przeznaczono na cele świeckie.

Pierwsze freski na suficie Sali Sesyjnej odkryto w 2018 roku. Prace konserwatorskie doprowadziły do odsłonięcia dekoracji na ok. 20 proc. sklepienia. Teraz ukazano i odrestaurowano pozostałą część. Po odkryciu dekoracji na sklepieniu sali zdecydowano również o poszerzeniu zakresu prac o ściany pomieszczenia.

Jak przekazuje urząd miasta, na środku sklepienia namalowano trzy duże sceny sceny o charakterze biblijnym i alegorycznym. Największa z nich ukazuje "świątynię mądrości" - rotundę wspartą na siedmiu kolumnach. W jej wnętrzu przedstawiono kobiecą postać przy stole z chlebem i winem. U dołu namalowano grupę lamentujących ludzi. Scenę otaczają łacińskie napisy z Księgi Przysłów Starego Testamentu i Lamentacji Jeremiasza. Po bokach umieszczono dwie mniejsze sceny w kształcie czwórliści.

Jedna scena przedstawia walkę Samsona z lwem. Kolejna - "ucztę mądrości". Personifikacją mądrości jest kobieca postać z czerwonymi skrzydłami, która siedzi na honorowym miejscu za okrągłym, zastawionym stołem. Po jej bokach zasiadają: po jednej stronie Piotr i Paweł, po drugiej dwaj jezuici w białych zakonnych strojach. Chrystus podaje do stołu chleb, anioł nalewa wino. Freski na sklepieniu otoczone są wizerunkami świętych i błogosławionych z zakonu jezuitów, m.in. Ignacego Loyoli, Stanisława Kostki, Andrzeja Boboli czy Jana de Goto. Każda postać została podpisana po łacinie. Inskrypcje zachowały się w dobrym stanie.

Między wizerunkami świętych i błogosławionych, w owalnych medalionach ukazano jezuickich kardynałów. Tu podpisy zachowały się szczątkowo, a wizerunki trzech z nich zostały w przeszłości całkowicie zniszczone.

Do 1733 roku kardynałów z tego zakonu było dokładnie 10 i tyle też było miejsc na sklepieniu, specjaliści ustalili, kto powinien być przedstawiony w danych miejscach. Aby jednak odróżnić rekonstrukcje od oryginalnych malowideł, brakujących kardynałów namalowano szkicowo, w kolorze sepii. Na honorowym miejscu, w lunecie naprzeciwko medalionu maryjnego przedstawiono Jana Kazimierza Wazę w stroju kardynalskim. Po bokach przyszłego króla widnieją orzeł i lew, które przynoszą mu koronę i berło.

Ściany w Sali Sesyjnej zostały pomalowane na kolor szaroniebieski, wzorowany na pierwotnej barokowej barwie ścian.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zabytkowa sala sesyjna w urzędzie miasta Poznania została odnowiona. Zobacz, gdzie podejmowane są decyzje o mieście - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto