Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe budynki w Sopocie odzyskają dawny blask. Prace dofinansuje miasto

Ewa Andruszkiewicz
Niedawno odrestaurowano fasadę kamienicy przy ul. Fiszera 15
Niedawno odrestaurowano fasadę kamienicy przy ul. Fiszera 15 PZ Witraż Amberlamp
Nawet na 80 proc. dofinansowanie mogli liczyć właściciele mieszkań i wspólnoty mieszkaniowe, chcące przeprowadzić prace konserwatorskie.

Decyzją sopockich radnych, 200 tys. zł trafi już wkrótce z budżetu miasta na konta właścicieli mieszkań oraz wspólnot mieszkaniowych, jako dofinansowanie do prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy obiektach wpisanych do Rejestru Zabytków. Dotacje pokryją od 25 proc. do nawet 80 proc. kosztów planowanych remontów.


Zobacz też: La Playa Palace w Sopocie. Wykonawca uniósł zabytkowy pałac [ZDJĘCIA]

- To był już drugi w tym roku nabór wniosków o dotacje celowe na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane na terenie miasta Sopotu. Po wnikliwej analizie Komisja Konserwatorska zdecydowała o przyznaniu dofinansowania właścicielom oraz wspólnotom mieszkaniowym 10 budynków - mówi Danuta Zasławska, miejski konserwator zabytków.

Dzięki pozyskanym od miasta środkom, już w najbliższym czasie swój dawny blask odzyskają zabytkowe budynki przy ulicach: Kopernika 12, Grunwaldzkiej 68, Władysława IV 11, Mickiewicza 9, Krótkiej 2, Al. Niepodległości 686, 3 Maja 16 i 21, Pułaskiego 3 i Ogrodowej 8.

- Za otrzymane dofinansowanie właściciele mieszkań oraz wspólnoty mieszkaniowe przeprowadzą renowacje zabytkowych elewacji, wymienią stolarkę okienną i drzwiową czy wyremontują ogrodzenia - mówi dalej Zasławska.

Ze względu na unikatową jakość artystyczną stolarki okiennej i drzwiowej budynku, najwyższą dotację, bo blisko 66 tys. zł, otrzymała wspólnota mieszkaniowa przy ul. 3 Maja 16.

- Na wymianę zabytkowej stolarki okiennej i drzwiowej potrzebna jest w Sopocie, który całościowo wpisany jest do Rejestru Zabytków, zgoda odpowiedniego organu, a więc miejskiego konserwatora zabytków. Praktyka wskazuje, że zapisy prawa w tym zakresie są notorycznie łamane. Mieszkańcy, wspólnoty mieszkaniowe oraz inwestorzy dopuszczają się samowolki. Kupując mieszkanie w Sopocie, czyszczą je zupełnie, wymieniają stolarkę okienną i drzwiową, nie bacząc na przepisy miejscowego prawa. Jeśli więc do Biura Konserwatora Zabytków zgłaszają się osoby, które chcą konserwować zabytkową stolarkę, to należy im pomagać, bo jest to stanowisko bardzo słuszne z punktu widzenia ochrony tych nielicznych oryginalnych, historycznych elementów, które jeszcze nam zostały w Sopocie. Niestety, jest ich w tej chwili mniej niż 20 proc. - podsumowuje Zasławska.

Dzięki miejskiej dotacji niedawno odrestaurowana została fasada kamienicy przy ul. Fiszera 15. Prace konserwatorskie objęły drzwi wejściowe, dokonano także rekonstrukcji witraży według dawnych wzorów. Efekt przerósł oczekiwania nie tylko mieszkańców, ale nawet miejskiego konserwatora zabytków. - To przykład wzorcowo wykorzystanej dotacji konserwatorskiej - cieszy się Zasławska.

Zobacz: Zabytkowy pałacyk w Sopocie trzy metry nad ziemią. Trwa przebudowa 117-letniej willi

TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto