Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadatek czy zaliczka

(wola), (maz)
Bardzo często na poczet przyszłej umowy sprzedaży czy wykonania usługi musimy wcześniej wpłacić naszemu kontrahentowi jakąś część pieniędzy. Mówimy wówczas, że musimy uiścić zadatek bądź zaliczkę.

Bardzo często na poczet przyszłej umowy sprzedaży czy wykonania usługi musimy wcześniej wpłacić naszemu kontrahentowi jakąś część pieniędzy. Mówimy wówczas, że musimy uiścić zadatek bądź zaliczkę. Brzmi podobnie, ale uwaga – to nie jedno i to samo. Co więcej, rodzi różne skutki prawne. Jeśli nie chcemy bezpowrotnie utracić pieniędzy, zawierajmy umowy na piśmie, precyzyjnie określając, o co nam chodzi. Dziś w poradniku DZ o tym, czym różni się zadatek od zaliczki.

Ślub kościelny i wesele Dorota i Damian Kiepurowie planowali już od ponad roku. Wesele miało odbyć się na początku sierpnia. Już w grudniu postanowili zamówić lokal na przyjęcie. Wstępnie obliczyli ilość gości i wybrali jedną z restauracji w Katowicach. – Spotkaliśmy się z właścicielką, która przekonywała nas, że na pewno ta ilość osób zmieści się w jej lokalu – wspomina Damian. – ustaliliśmy najważniejsze szczegóły i zdecydowaliśmy się wpłacić zadatek w wysokości 500 zł.
Niestety po kilku tygodniach okazało się, że wszyscy goście, których zaprosili Kiepurowie, nie pomieszczą się na jednym poziomie restauracji. – Mieli by siedzieć na dwóch piętrach, a to wyglądałoby jak dwie osobne imprezy – tłumaczy Dorota. Wspólnie z całą rodziną zdecydowali, że zamówią inny lokal, większy i bardziej przestronny. Niestety, kiedy próbowali porozmawiać w właścicielką pechowego lokalu, ta nie chciała żadnej ugody i powiedziała, że mogą zrezygnować, ale pieniędzy i tak nie otrzymają z powrotem.
– Nie pomógł nawet mój ojciec, który chciał w tym lokalu wyprawić swoje imieniny, prosząc o przesunięcie tego zadatku na inny termin – mówi Dorota. – Pieniądze przepadły i nawet nie wiemy, czy jest szansa na ich odzyskanie.

Potrzebny dobry prawnik - radzi Krzysztof Zawała, sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach

Z całą pewnością Czytelnicy DZ opisani w tekście powinni iść do dobrego prawnika cywilisty-adwokata bądź radcy prawnego, bowiem dochodzenie zwrotu tych pieniędzy wymaga specjalistycznej wiedzy prawniczej. Mają szansę odzyskać wpłacony zadatek, jednak muszą w toku procesu sądowego udowodnić, że zgodnie z prawem odstąpili od umowy z winy właścicielki lokalu, która być może wprowadziła ich w błąd co do tego, że wszyscy goście będą mogli przebywać na jednym poziomie. Jeżeli to zataiła i oni to udowodnią, to ich szanse rosną.


Co się lepiej opłaca

Gdy umowa nie zostanie zrealizowana, Kodeks cywilny (art. 394) precyzyjnie określa dalsze losy zadatku. O tym, co się dzieje z zaliczką, można wywnioskować z ogólnych przepisów o wykonywaniu wzajemnych umów. Z tych samych przyczyn kwota wręczona wykonawcy staje się zadatkiem tylko wtedy, gdy zostanie to jasno określone w umowie – bez tego zaznaczenia – będzie to po prostu zaliczka.

Zaliczka:

  • po wykonaniu usługi zostaje wliczona w jej cenę;
  • jeśli umowa zostaje rozwiązana za zgodą obu stron, to oczywiście zwracają one sobie wzajemne świadczenia, czyli zaliczka wraca do konsumenta;
  • jeśli umowa zostaje rozwiązana z winy konsumenta, zaliczka pozostaje u usługodawcy;
  • jeśli umowę rozwiąże usługodawca, jest on oczywiście zobowiązany do zwrotu pobranej zaliczki.
  • Zadatek
    Zgodnie z art. 394 kodeksu cywilnego:

  • jeśli umowa zostaje rozwiązana za zgodą obu stron, to oczywiście zwracają one sobie wzajemne świadczenia, czyli zadatek wraca do konsumenta.
  • jeśli umowa została wykonana prawidłowo, zadatek zostaje zaliczony w poczet ceny usługi;
  • jeśli umowa nie została wykonana, bo konsument z niej zrezygnował, zadatek przepada na rzecz usługodawcy;
  • jeśli umowa nie została zrealizowana z przyczyn leżących po stronie wykonawcy usługi, konsument może od umowy odstąpić i żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości.

    Pamiętaj!
    Należy zawsze uważać, aby w umowie było użyte odpowiednie słowo: zadatek bądź zaliczka – adekwatne do funkcji, jaką ma pełnić! Jeżeli zawarłeś umowę na piśmie, zasada jest taka: każda jej zmiana powinna mieć także formę pisemną, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo jej wypowiedzenie, powinno być stwierdzone pismem – należy sporządzić stosowny pisemny dokument, oraz doręczyć go drugiej stronie!




    Jeśli kupujesz nieruchomość

    Zanim dojdzie do podpisania umowy przedwstępnej, należy zapłacić za rezerwację mieszkania (zwykle kilka procent wartości nieruchomości). W związku z tym należy sprawdzić zapis w umowie rezerwacyjnej – czy wpłatę nazwano zaliczką czy zadatkiem. Jeśli deweloper nie wywiąże się z umowy, jest zobowiązany do zwrotu: zadatku w podwójnej wysokości, zaliczki tylko w wysokości wpłaty klienta.

    Rozliczenia z fachowcami
    Jeśli budujemy dom w umowie trzeba koniecznie zapisać, że wpłacanie kolejnych rat wynagrodzenia wykonawcy będzie uzależnione od postępu prac na budowie.

    Korzystny dla inwestora harmonogram płatności:
    10 procent – przy podpisaniu umowy,
    20 procent – po wykonaniu robót ziemnych, fundamentowych i przyłączy,
    20 procent – po wykonaniu stanu surowego zamkniętego,
    20 procent – po wykonaniu instalacji wewnętrznych,
    30 procent – po zakończeniu budowy i uporządkowaniu terenu.

    Poza siedzibą - radzi Adam Zawiszowski, specjalista ds. prawa konsumenckiego:

    Chciałbym zwrócić uwagę na szczególną formę zawierania umów poza lokalem przedsiębiorstwa i umów na odległość (ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny z dnia 2 marca 2000r Dz. U. nr 22, poz. 271 ze zm.). Absolutnie niedopuszczalne jest zastrzeżenie odstępnego, czyli prawa odstąpienia od umowy za zapłatą oznaczonej sumy. Zarówno od umów zawieranych na odległość jak i poza lokalem przedsiębiorstwa mamy prawo odstąpić w ciągu 10 dni bez podawania przyczyn.
    Odstąpienie od umowy powoduje, że jest ona uważana za niezawartą, a konsument zostaje zwolniony ze wszystkich zobowiązań. Wszystko, co strony oświadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym (chyba że taka zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu), a przedsiębiorca powinien poświadczyć zwrot świadczenia na piśmie. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe liczone od daty dokonania przedpłaty.
  • emisja bez ograniczeń wiekowych
    Wideo

    Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto