Zadbaj o zdrowie w domu

Materiał informacyjny RTV EURO AGD
Udostępnij:
Jak stworzyć w domu skuteczny system eliminujący zanieczyszczenia powietrza i niepożądane drobnoustroje? Czy da się to zrobić za pomocą jednego urządzenia, czy potrzebnych będzie kilka? Na co zwrócić uwagę, wybierając te najskuteczniejsze, żeby uniknąć niepotrzebnych błędów? Przeczytaj, co na ten temat mówią eksperci.

Jeśli chcesz oddychać w domu czystym powietrzem, wolnym od zanieczyszczeń i drobnoustrojów, odpowiedz na pytania, które przygotowali dla ciebie specjaliści zajmujący się tymi urządzeniami.

Przed jakimi zanieczyszczeniami chcesz się chronić? Czy wystarczy ci powietrze bez smogu?
Dużym zagrożeniem dla zdrowia są drobne pyły o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra (PM 2,5), zawierające m.in. związki siarki i azotu oraz metali ciężkich. W powietrzu unoszą się też alergeny, zarodniki grzybów, bakterie i wirusy. Aby cieszyć się w domu czystym powietrzem, warto zatem zaopatrzyć się w skuteczny oczyszczacz powietrza, który w tym pomoże. Żeby spełniał powyższe kryteria, musi mieć co najmniej kilka filtrów.

Pierwszy to filtr wstępny, którego rolą jest zatrzymanie dużych cząsteczek zanieczyszczeń oraz kurzu i sierści zwierząt. Do tego potrzebny jest filtr węglowy odpowiadający m.in. za eliminację nieprzyjemnych zapachów, i najważniejszy filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) – to on wychwytuje najmniejsze drobiny pyłów, zarodniki pleśni, grzybów, alergeny roztoczy czy bakterie – mówi Jakub Koss, Szef Działu Handlowego, RTV EURO AGD.

Takie rozwiązanie można znaleźć w oczyszczaczu Samsung AX60R5080WD/EU, w którym zastosowano 3-stopniową filtrację powietrza z wykorzystaniem filtru HEPA 13, a w modelu Samsung AX90R7080WD/EU system ten został uzupełniony jeszcze o filtr dezodorujący. Z kolei w nowoczesnych oczyszczaczach marki Sharp KC-G60EUW i KC-D60EUW zastosowano aż 4-stopniową filtrację – poza filtrem wstępnym, węglowym i HEPA umieszczono także filtr nawilżający.

Producenci stosują także inne rozwiązania o bardzo wysokiej skuteczności. Trzystopniowa filtracja z wykorzystaniem nowoczesnego filtra NanoProtect HEPA, zainstalowanego m.in. w urządzeniach Philips Dual Scan AC3858/50 czy AC5659/10, usuwa znakomitą większość cząsteczek tworzących smog, alergenów, gazów, bakterii i większość wirusów.

Jak duże jest twoje mieszkanie?
Oczyszczacz powietrza dobiera się do wielkości pomieszczeń, w których ma pracować. Samsung AX90R7080WD/EU poprawi jakość powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do 90 m2. Są też takie urządzenia, jak np. Electrolux Pure A9 PA91-604GY, usuwające zanieczyszczenia nawet w pomieszczeniach o wielkości do 129 m2.

Warto zatem przed zakupem zastanowić się, jak będziemy użytkować urządzenie i w jakiej przestrzeni, bo dla wielopokojowego mieszkania, a tym bardziej wielopiętrowego domu jeden oczyszczacz to może być za mało.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden parametr przesądzający o efektywności działania oczyszczacza. To jego wydajność, czyli ilość metrów sześciennych powietrza, które takie urządzenie potrafi przefiltrować przez godzinę – twierdzi ekspert RTV EURO AGD.

Tacy rekordziści, jak Philips Dual Scan AC3858/50 mają wydajność 500 m3/h. To oznacza, że w ciągu 6 minut uzdatnią powietrze w pomieszczeniu o powierzchni 20 m2. Samsung AX90R7080WD/EU to z kolei rozwiązanie dla dużych pomieszczeń, charakteryzujące się jeszcze wyższą wydajnością, bo aż 701 m3/h.

Zależy Ci na skutecznej tarczy przeciw drobnoustrojom i lepszym elektroklimacie w mieszkaniu?
Jeśli tak, powinieneś zainwestować w taki oczyszczacz, który wyposażony jest również w jonizator, uwalniający jony ujemne, pozytywnie wpływające na samopoczucie człowieka i przywracające równowagę w otoczeniu. W większości mieszkań panuje bowiem niekorzystna jonizacja, jest w nich zbyt dużo – emitowanych głównie przez urządzenia elektroniczne – jonów dodatnich, a także pyłów i drobnoustrojów. Funkcję jonizacji, poprawiającą komfort i mikroklimat w mieszkaniu, można znaleźć m.in. w modelach marki Electrolux Pure A9 PA91-604GY czy Pure A9 PA91-404GY. Z kolei Sharp w swoim modelu KC-G60EUW zastosował autorski, nowoczesny system jonizacji – Plasmacluster.

Jak będziesz używał oczyszczacza? Czy włączysz go tylko w ciągu dnia, czy ma działać również w nocy?
W tym drugim przypadku wybrane przez ciebie urządzenie musi być tak ciche, żeby pozwolić ci na komfortowy sen. Dla przykładu, Sharp KC-A 40 EUB wytwarza hałas o natężeniu zaledwie 46 decybeli. Dzięki temu nie będą przeszkadzać nawet podczas rozmów lub oglądania telewizora, a w trybie nocnym są znacznie cichsze. Philips Dual Scan AC3858/50 w tym trybie wytwarza jedynie 22,5 decybela, a Samsung AX60R5080WD/EU tylko 20 decybeli. To mniejszy „hałas” niż ludzki szept, co oznacza, że będziesz mógł spokojnie spać, nawet jeśli urządzenie będzie włączone.

**Czy zależy ci na oczyszczaczu powietrza, który włączysz i będziesz mó

Materiał oryginalny: Zadbaj o zdrowie w domu - Warszawa Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie