Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaduma w obozie pracy w Żabikowie

Jakub Skrzypczak
Jakub Skrzypczak
Dwa dni temu rozpoczęła się jesień, czas zadumy i refleksji. To dobry czas, by odwiedzić dawny obóz pracy w Żabikowie.

Obóz pracy mieszczący się na terenie dzisiejszego Lubonia, działał w latach 1943-1945. Niemcy przetrzymywali w nim osoby narodowości żydowskiej, członków inteligencji oraz więźniów politycznych. Dziś teren obozu jest inny niż w czasie wojny i trudno sobie wyobrazić, że kilkadziesiąt lat temu był miejscem kaźni.

Niemcy stworzyli obóz, aby pełnił funkcję przejściową. Zazwyczaj więźniów żabikowskich kierowano do obozów koncentracyjnych. Mimo to w "obozie krwawej zemsty" (bo tak nazywali go Niemcy) zginęły tysiące osób. Baraki, w których przetrzymywano osadzonych, zostały całkowicie zburzone i teraz dostrzec można jedynie fundamenty. Istnieje tylko jeden barak, wybudowany współcześnie, który należy do Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

Pamiątki po więźniach, dokumenty, ubiory więzienne, basen, w którym naziści podtapiali torturowanych Polaków oraz budzące grozę sprawozdania osadzonych w obozie, nastrajają do refleksji.

Niedawno stacja WTK wyemitowała powstały w 2008 roku, film „Zniewolony Poznań 1939-1945”. Poprzez wypowiedzi więźniów zarówno Żabikowa, jak i Fortu VII, można zobrazować sobie warunki, jakie panowały w miejscach kaźni, a fabularyzowane sceny, w których zagrali uczniowie z V LO w Poznaniu odwzorowują wygląd obozu żabikowskiego.

Pamiętajmy, że nie tylko Oświęcim był miejscem kaźni. To samo działo się tu, na poznańskiej ziemi. Dlatego gorąco polecam film „Zniewolony Poznań 1939-1945” i zachęcam do odwiedzenia szczególnie w tym jesiennym okresie Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem. 

Materiał bierze udział w konkursie dziennikarskim Tym Żyje Miasto

Ty też możesz publikować teksty, zdjęcia, materiały wideo na MM Moje Miasto Poznań i co miesiąc wygrywać nagrody! Przeczytaj więcej o konkursie Tym Żyje Miasto!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto