Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie ekologiczne? Strażacy są przygotowani!

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Zagrożenie chemiczne, biologiczne lub radioaktywne? Nasi strażacy mają najnowszy sprzęt, aby szybko sobie z tym poradzić.

Na terenie Wielkopolski znajduje się 16 zakładów dużego ryzyka i 21 zakładów zwiększonego ryzyka wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Z roku na rok dochodzi też do coraz większej liczby różnego rodzaju katastrof chemiczno-ekologicznych. W Poznaniu jedne z najgłośniejszych w ostatnim czasie to m.in. wyciek chloru na terenie Aquanetu w czerwcu 2008 r. oraz zanieczyszczenie strumienia Wierzbak po awarii w fabryce czekolady Terravita we wrześniu 2007 r.

Aby sprawniej i szybciej sobie radzić z tego typu zagrożeniami, cały czas zakupuje się coraz nowocześniejszy sprzęt dla straży pożarnej. W wyniku ostatniego wspólnego projektu Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Wielkopolskiego Inspektora Ochrony Środowiska zakupiono sprzęt o wartości ponad 4 miliony złotych.

- Z tego 2,5 miliona złotych kosztował samochód ratownictwa chemiczno-ekologicznego, to jeżdżące laboratorium do rozpoznawania chemiczno-ekologicznego i radiacyjnego – wyjaśnia nadbrygadier Wojciech Mendelak, wielkopolski komendant wojewódzki PSP. – W tej chwili to najnowocześniejszy samochód tego typu w kraju.

Jakie są możliwości tego samochodu, można się było przekonać podczas pokazu przeprowadzonego przez strażaków podczas trwających targów PolEko.

W wyniku wycieku substancji niebezpiecznych doszło do reakcji chemicznych – przed pawilonem nr 15 MTP można było usłyszeć kilka wybuchów i zobaczyć mnóstwo gęstego, kolorowego dymu. W drugim przypadku doszło do wycieku substancji radioaktywnych.
- Niebezpieczny materiał został podniesiony manipulatorem i przeniesiony do pojemnika, który powstrzymuje rozprzestrzenianie promieniowania – relacjonuje przebieg pokazu kapitan Tomasz Leszkiewicz. – W trzecim przypadku mieliśmy do czynienia z zagrożeniem biologicznym w postaci rozsypanego białego proszku.

Normalnie w takich sytuacjach musiano przeprowadzić ewakuację, nie wiedząc nawet, czy była ona konieczna. Okazywało się to dopiero po przesłaniu próbek do laboratorium. Dzięki nowemu samochodowi, skład substancji można rozpoznać bardzo szybko na miejscu.
- Pierwszą poważną akcją, w której brał udział ten samochód, sami stworzyliśmy, bo były to ćwiczenia w Teatrze Wielkim – mówi komendant Mendelak. – Mamy nadzieję, że jak najczęściej będziemy go wykorzystywać właśnie podczas ćwiczeń, a jak najrzadziej w sytuacjach realnego zagrożenia...

Jeżdżące laboratorium to nie jedyny nabytek wielkopolskich strażaków. Zakupiono także m.in. 6 mniejszych mobilnych laboratoriów do badań skażenia środowiska, łódź do ratownictwa wodnego oraz szereg urządzeń wykorzystywanych do wykrywania szkodliwych substancji.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem.


VIVE LA FRANCE
czyli malarstwo francuskie z kolekcji galerii
Artykwariat

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto