Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaz handlu w niedzielę. Intermarche w Luboniu będzie otwarte 7 dni w tygodniu. Market znalazł sposób na obejście zakazu

Emilia Bromber
Emilia Bromber
Intermarche w Luboniu pod Poznaniem otworzyło "Klub Czytelnika". To nowy sposób obchodzenia zakazu handlu w niedziele.
Intermarche w Luboniu pod Poznaniem otworzyło "Klub Czytelnika". To nowy sposób obchodzenia zakazu handlu w niedziele. Adam Jastrzębowski
Podpoznański sklep dołączył do placówek francuskiej sieci franczyzowej, które obchodzą zakaz handlu w niedziele. Ruszyła InterPoCzytelnia, dzięki której market będzie otwarty 7 dni w tygodniu.

Intermarche w Luboniu otwarte w niedziele

Intermarche w Luboniu pod Poznaniem otworzyło "Klub Czytelnika", do którego zaprasza swoich klientów od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8-22.

W markecie ustawiono małą półkę z ubogimi zbiorami. Dodatkowo, co nietypowe na czytelnię, książki z wydawnictwa "Zysk", oprócz wypożyczenia, można też kupić. Z kolei książki z wydawnictw "Aksjomat" i "Papierowy motyl" są do wypożyczenia.

W samym Luboniu natomiast pojawiły się bilbordy reklamujące otwarcie marketu 7 dni w tygodniu oraz działanie "Klubu Czytelnika".

Wcześniej zakaz handlu w niedziele sposobem "na czytelnie" obchodziły sklepy sieci Intermarche w Golubie-Dobrzyniu, Oławie, Starogardzie Gdańskim, Brzegu i Lipnie.

Solidarność oburzona obchodzeniem zakazu handlu

Kwestię uszczelnienia zakazu handlu oraz wiadomości o nowych sposobach obchodzenia ustawy komentował Piotr Duda, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim".

- To już nawet nie jest omijanie prawa, ale śmianie się z ustawodawcy i naplucie w twarz. Te same podmioty w swoim krajach są przykładnymi pracodawcami – jeżeli jest jakieś prawo, stosują się do niego, a nie obchodzą je. A tutaj? Dla mnie to są zwykli przestępcy. Będę apelował do Głównej Inspektor Pracy o szczególną kontrolę i kary maksymalne dla takich sieci. Tak naprawdę państwo polskie powinno odebrać im koncesję. To kpina i naśmiewanie się z ustawodawcy, ograniczającego handel w niedziele

- mówił Piotr Duda.

Związkowiec interweniował już w tej sprawie w Głównym Inspektoracie Pracy, o czym poinformował na twitterze.

O komentarz w tej sprawie poprosiłyśmy Biuro Prasowe Grupy Muszkieterów.

"Supermarkety sieci Intermarché, zarządzanej przez Grupę Muszkieterów, prowadzą polscy, niezależni przedsiębiorcy. Mają oni bezpośredni wpływ na kierowanie swoim przedsiębiorstwem. Niezależność ta dotyczy również komplementarnych usług, na których wprowadzenie decydują się właściciele. Grupa Muszkieterów nie ingeruje w decyzje przedsiębiorców, a celem Intermarché jest rozwój szyldu z poszanowaniem prawa właścicieli supermarketów do decydowania o ich spółce.

Powołanie klubu czytelnika w sklepie Intermarché jest inicjatywą właściciela sklepu i wynika z indywidualnej decyzji o rozszerzeniu zakresu oferowanych usług dla lokalnej społeczności. Każdy przypadek rozszerzania przez sklepy Intermarché zakresu usług dla lokalnej społeczności stanowi przejaw decyzyjności ich właścicieli oraz prawidłowego rozeznania potrzeb mieszkańców danego miasta i okolic" - napisano w oświadczeniu.

Biuro prasowe zapewniło także, że "grupa Muszkieterów działa w zgodzie z przepisami polskiego".

Uszczelnienie zakazu handlu w niedziele

Aby skończyć z wysypem sklepów podszywających się pod placówki pocztowe, do wyłączenia od zakazu handlu w niedziele dodano kryterium przeważającej działalności, wykazanej w formie kodu PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Sklep korzystający z tego wyłączenia będzie więc musiał wykazać, że co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej pochodzi z tego tytułu. Nowelizacja obowiązuje od 1 lutego 2022 roku.

Kryterium przeważającej działalności dodano także do kilku innych wyłączeń od zakazu handlu w niedziele. Są to placówki handlowe w których przeważająca działalność opiera się na:

  • handlu kwiatami,
  • dewocjonaliami i pamiątkami,
  • prasą, wyrobami tytoniowymi, biletami komunikacji miejskiej i grami losowymi,
  • wyrobami cukierniczymi, piekarniczymi i lodami,
  • w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.

W związku z tym potencjalne pomysły sklepów na obchodzenie zakazu handlu np. „na kwiaciarnie”, czy „na piekarnie” będą niemożliwe.

W niedziele cały czas otwarte mogą być sklepy, w których za ladą stoi właściciel. W zamyśle autorów ustawy o ograniczeniu handlu z 2018 r. sklepy mogły być otwarte w niedziele, jednak sprzedawać musiał wtedy właściciel lub jego rodzina. Dzięki temu pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych mieli zyskać wolne niedziele, a pozycja małych sklepów osiedlowych czy wiejskich miała zostać wzmocniona.

Zobacz też: Pałace na sprzedaż w Wielkopolsce. Kosztują fortunę!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto