Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Cesarski w Poznaniu. Ciekawostki i zdjęcia archiwalne

WAK
Zamek Cesarski i jego okolice
Zamek Cesarski i jego okolice Archiwum "Głosu Wielkopolskiego"
Zamek Cesarski w Poznaniu jest ostatnią monarszą rezydencją wybudowaną w Europie. Pierwsze prace terenowe, poprzedzające budowę, rozpoczęły się w 1904 roku. Budowa ruszyła w roku następnym, a oficjalne otwarcie nastąpiło w 1910 roku.

Niemcy postanowili wybudować zamek w Poznaniu, by zaakcentować swoją obecność na wschodzie Cesarstwa Niemieckiego, które wskrzeszone zostało przez Ottona von Bismacka w 1871 roku (II Rzesza).

Zamek miał być rezydencją cesarza Wilhelma II Hohenzollerna, syna cesarza Fryderyka III i Wiktorii, najstarszej córki królowej Wielkiej Brytanii o tym samym imieniu. Warto przy okazji wspomnieć, iż Wilhelm II spokrewniony był również z dynastią Romanowów.

Zobacz też: Zamek Cesarski w Poznaniu. Odbudowa wieży zamku cesarskiego pozostaje marzeniem

Wilhelm II zdecydował o rozebraniu poznańskich fortyfikacji i rozbudowie miasta. Powołał Królewską Komisję Rozbudowy Poznania. Zajęła się ona realizacją planów rozwoju Poznania, opracowanymi głównie przez Josepha Stbbena, jednego z najwybitniejszych ówczesnych, europejskich urbanistów.

Dzielnica złożona z monumentalnych budowli, której sercem stał się Zamek Cesarski, powstała w miejscu obwarowań Twierdzy Poznań, w szeroko rozumianym rejonie Bramy Berlińskiej.

Budowa zamku Cesarskiego w Poznaniu kosztowała 5 mln marek. Obiekt liczył 6 kondygnacji. Znajdowało się na nich w sumie 585 pomieszczeń. Monarsza rezydencja w Poznaniu obłożona została granitem i piaskowcem. Wieża zegarowa wznosiła się na wysokość 75 metrów. Niegdyś w jej wnętrzach znajdowała się kaplica, zbudowana w stylu bizantyjskim, wzorowana na Capella Palatina z Palermo. Niestety, w czasie II wojny światowej została przebudowana na gabinet Hitlera.

Zlokalizowanie w Poznaniu monarszej rezydencji spowodowało konieczność budowy dworca kolejowego, który - przeznaczony dla cesarza - znajdowałby się jednocześnie stosunkowo blisko Zamku. Dla cesarza i jego dworu wybudowano więc Dworzec Letni, który - tak jak i sam Zamek - służy poznaniakom do dzisiaj.

Zobacz też: Zamek Cesarski w Poznaniu. Tajemnica fasady [ZDJĘCIA]

Skomentuj:

Zamek Cesarski w Poznaniu. Ciekawostki i zdjęcia archiwalne

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto