Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek i Cytadela: Poznańskie, a także ogólnopolskie Cuda

Lilia Łada
Lilia Łada
Zamek cesarski jest ostatnią zbudowaną z takim rozmachem w Europie rezydencją cesarską. Cytadela to największy i jeden z najpopularniejszych parków Poznania. I Cytadela, i Zamek znalazły się też w gronie 7 Cudów Polski!

Od 21 kwietnia mieszkańcy 10 miast i aglomeracji, w których funkcjonują największe portale MM Moje Miasto, głosowali na najpiękniejsze miejsca w tychże lokalizacjach. 16 maja ogłoszono oficjalne wyniki i miło nam poinformować, że w gronie 7 Cudów Mojego Miasta znalazły się aż dwie kandydatury z Poznania - zamek cesarski oraz Cytadela. 

Zamek cesarski powstał w 1910 roku, a wiele elementów zaprojektował cesarz Wilhelm II, dla którego zbudowano tę rezydencję. Został wzniesiony głównie w stylu neoromańskim, jednak wiele elementów zapożyczono z innych stylów i z tych pałaców, które Wilhelm II uznawał za najpiękniejsze, np. prywatna kaplica cesarza to kopia słynnej Capella Palatina z Palermo, a na Dziedzińcu Różanym znajduje się Fontanna Lwów, wzorowana na słynnej fontannie z Patio Lwów w Alhambrze w Grenadzie.

Jednak niewiele elementów tego zamku przetrwało do dziś. W 1939 roku do Poznania wkroczyli hitlerowcy i niemal natychmiast zaczęli przebudowę w duchu narodowosocjalistycznym. To wtedy kaplicę zamieniono na osobisty gabinet Hitlera, urządzony identycznie jak ten w Kancelarii Rzeszy, a na ścianie wieży wychodzącej na ulicę Święty Marcin dobudowano balkon do przyjmowania defilad. Podobno nawet miał ogrzewanie podłogowe, by fuhrerowi nie marzły nogi. Tuż obok zbudowano windę, która prowadziła do prywatnego schronu Hitlera, zachowanego do dziś.

Obecnie dawna cesarska rezydencja jest jednocześnie kilkoma galeriami sztuki, kinem, teatrem, klubami muzycznymi, miejscem letnich imprez plenerowych.  To CK "Zamek" organizuje Imieniny Ulicy Święty Marcin, Jarmark Świętojański,  finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wiele, wiele innych.

Cytadela to park i jednocześnie znacznie więcej niż park. To ogromna zielona przestrzeń ograniczona ulicami Szelągowska, Winogrady i Armii Poznań, ulubione miejsce spacerów mieszkańców północy Poznania i wszelkich możliwych festynów i majówek. Ale jest to też miejsce, na którym odbywa się Misterium Męki Pańskiej, gdzie można oglądać słynne rzeźby "Nierozpoznani" Magdaleny Abakanowicz i posłuchać, jak z okazji ważnych rocznic lub świąt państwowych bije Dzwon Pokoju. Jego dźwięk słychać w promieniu kilku kilometrów! Także tu odbył się przed rokiem koncert zespołu Radiohead.

Jakby tego było mało, Cytadela to także znaczący kawałek poznańskiej historii, i to tej bardzo dramatycznej. W 1829 r. decyzją władz pruskich rozpoczęto tu wznoszenie fortu Winiary będącego centralną częścią fortyfikacji Twierdzy Poznań. Budowę w ostatecznej formie ukończono w 1842 r.

Fortyfikacje zostały częściowo zniszczone podczas II wojny światowej, bo Cytadela stanowiła ostatni punkt oporu wojsk niemieckich. Tu też dokonano ostatniej w historii Polski publicznej egzekucj: 14 lipca 1946 roku po wyroku Najwyższego Trybunału Narodowego na Cytadeli powieszono Artura Greisera, nazistowskiego zbrodniarza, namiestnika Kraju Warty pod okupacją hitlerowską.

W latach 1963-1970 Cytadela została oczyszczona z ruin budowli obronnych i przekształcona w Park-Pomnik Braterstwa Broni i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. O jej wojennej przeszłości przypominają muzea: Uzbrojenia oraz Armii Poznań, a także cmentarze wojskowe. Są tu groby m.in. powstańców wielkopolskich, żołnierzy polskich, brytyjskich, radzieckich, niemieckich, a także harcerzy i ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Czytaj także:
7 Cudów Mojego Miasta: Ostateczne wyniki!

W grudniu wybraliśmy 7 Cudów Poznania, w kwietniu nasze Cuda wystartowały w plebiscycie ogólnopolskim. Zobacz ostateczne wyniki!

wystawa pod

patronatem MM Moje

Miasto Poznań
Juwenalia

2010 w Poznaniu

wydarzenia, koncerty, imprezy
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto