Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarejestrowałeś już swojego... pytona?

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
Od kilku lat obowiązuje nakaz rejestrowania zwierząt egzotycznych. Swój "dowód" powinny mieć m.in. węże, kameleony, a nawet papugi.

Obowiązek rejestracji naszych nietypowych milusińskich reguluje ustawa o ochronie przyrody. Po raz pierwszy został on wprowadzony na początku maja 2002 roku jako tzw. okres w dobrej wierze. Oznaczało to, że wszystkie egzotyczne zwierzęta można było rejestrować bez żadnych dokumentów.

Wszystko zmieniło się jednak w 2004 roku, kiedy to ustawa o ochronie przyrody została znowelizowana. Od tej pory każdy właściciel węża boa, warana, legwana, a nawet papugi ary musi posiadać jeden z czterech wymaganych dokumentów, bez których rejestracja jest niemożliwa.

Są to: zezwolenie na import zwierzęcia do kraju (CITES), zezwolenia na schwytanie zwierzęcia w środowisku, dokument wydany przez powiatowego lekarza weterynarii, potwierdzający urodzenie zwierzęcia w hodowli lub inny dokument stwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia.

Z takim pismem należy udać się do Wydziału Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, gdzie następuje rejestracja naszego zwierzaka. Jej koszt to wydatek zaledwie 26 zł i jest to jednorazowa opłata za wpis do rejestru. "Dowód rejestracyjny" naszego pupila jest zazwyczaj wydawany od ręki, natomiast maksymalny czas oczekiwania to pięć dni.

- Obecnie w tym roku mamy zgłoszonych 55 wniosków - wyjaśnia Elżbieta Łaś-Łochyńska, inspektor Wydziału Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Poznaniu. - Jednak chciałabym podkreślić, że liczba wniosków nie oznacza liczby zwierząt, ponieważ zgłaszają się również do nas hodowcy, którzy jednorazowo rejestrują po kilka lub nawet kilkanaście zwierząt.

Niestety, nawet w tym przypadku tak niska liczba wniosków jest niepokojąca, gdyż jak wiadomo, takich zwierząt w naszym mieście jest na pewno o wiele więcej. Urzędnicy rozkładają bezradnie ręce.

- Oczywiście każdy właściciel zwierzęcia, którego rejestracja jest wymagana, ma obowiązek zgłosić się do nas w ciągu 14 dni od momentu, kiedy staje on się jego posiadaczem - dodaje Elżbieta Łaś-Łochuń. - Niestety, jednak nie ma możliwości, aby obowiązek ten był w jakikolwiek sposób sankcjonowany, ponieważ po prostu nie ma odpowiednich służb, które mogłyby się tym zająć. Uważam jednak, że wszyscy tzw. pasjonaci, którzy kochają swoje zwierzęta, rejestrują je, ponieważ jest to również dla nich pewnego rodzaju komfort.

Poniżej znajdziecie listę zwierząt, które powinny zostać wpisane do rejestru:

- papugi - wszystkie ary, amazonki, rozelle, żako, kakadu (z wyjątkiem papużek falistych, nimf i aleksandretty obrożnej pozostałe gatunki papug są chronione i wymagają rejestracji),
- żółwie - m.in. żółw stepowy, żółw iberyjski, żółw grecki,
- węże boa i pytony,
- legwany,
- warany,
- wszystkie kameleony.


Wesoła Szkoła
Pomóż nam zebrać artykuły szkolne dla domu dziecka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto