Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zasady głosowania w wyborach samorządowych w Poznaniu

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
W niedzielę każdy z nas otrzyma w lokalu wyborczym trzy kolorowe karty do głosowania. Jak oddać ważny głos? Przeczytaj.

W Poznaniu uprawnionych do głosowania jest dokładnie 433 154 osób. Wybory odbędą się w 7 okręgach i 300 obwodach wyborczych. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 8 do 22.

Każdy poznaniak, który zdecyduje się spełnić swój obywatelski obowiązek, musi pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość zawierającego imię, nazwisko, adres oraz fotografię.

Ile będzie kart do głosowania?

Po przedstawieniu komisji wyborczej dokumentu, wyborca w Poznaniu otrzyma trzy karty do głosowania. Na różowej znajdą się nazwiska kandydatów na prezydenta Poznania (zobacz listę kandydatów na prezydenta Poznania), na białej znajdą się listy z nazwiskami kandydatów do Rady Miasta (zobacz listy wszystkich kandydatów do Rady Miasta Poznania), a na niebieskiej kandydatów do Sejmiku Wielkopolskiego (zobacz listy kandydatów z Poznania do Sejmiku Wielkopolskiego). W innych miastach, które nie funkcjonują na prawach powiatu, wyborcy otrzymają jeszcze jedną kartę koloru żółtego, na którym znajdą się kandydaci do Rady Powiatu.

Jak oddać ważny głos?

W Poznaniu podobnie jak w innych miastach i gminach liczących powyżej 20 tysięcy mieszkańców wybory są proporcjonalne. Oznacza to, że głosuje się tylko na jedno nazwisko z listy jednego z ugrupowań startujących w wyborach, stawiając w kratce obok jego nazwiska znak „X”. Po wyborach mandaty będą przyznawane proporcjonalnie do liczby głosów oddanych na każdą z list między te ugrupowania, które przekroczą 5-procentowy próg wyborczy. Radnymi zostaną ci kandydaci z listy, którzy otrzymali najwięcej głosów. Podobnie zasady obowiązują także w wyborach do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Na karcie różowej z nazwiskami kandydatów na prezydenta Poznania również można zagłosować tylko na jednego kandydata. Prezydentem zostanie kandydat, na którego zostanie oddana ponad połowa ważnych głosów. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska takiego wyniku, 5 grudnia odbędzie się druga tura wyborów, w której wyborcy będą oddawać głosy na jednego z dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze otrzymali najwięcej głosów.

Kiedy głos jest nieważny?

Jeśli na którejkolwiek z list postawimy znak "x" obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos będzie ważny i traktowany jako oddany na tego kandydata, który ma najwyższe miejsce na liście. Wyjątkiem są karty do głosowania w okręgach wielomandatowych w gminach liczących poniżej 20 tysięcy mieszkańców, gdzie wybory mają charakter większościowy (informacja o tym, ilu kandydatów należy zaznaczyć będzie znajdowała się na karcie wyborczej).

Głos będzie nieważny, jeżeli znak "x" znajdzie się obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z różnych list, gdy wyborca nie zagłosuje na nikogo albo zagłosuje na kandydata skreślonego z listy.

Uwaga, należy pamiętać, że znak postawiony w kratce obok wybranego przez nas kandydata musi składać się z dwóch przecinających się linii. Jeśli postawimy tzw. ptaszka, nasz głos będzie nieważny!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto