Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zastrzyk asertywności!

Elwira Trzcielińska
Elwira Trzcielińska
Gdyby tak każdy z nas, choć na jeden dzień, stanął w białym fartuchu w pielęgniarskiej dyżurce, szybko przekonałby się, jak wiele cierpliwości, wiedzy, doświadczenia i empatii wymaga ten zawód.

Co więcej, nierzadko same pielęgniarki nie dostrzegają swoich zasobów, zalet i atutów. Dopiero na szkoleniach organizowanych przez firmę CreativeMedia oraz Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, finansowanych z środków unijnych, szeroko otwierają oczy przyglądając się samym sobie i rozwijając drzemiące w nich potencjały.

Spotkajmy się po raz kolejny

Projekt „Kursy dla pielęgniarek i położnych” został tak pomyślany i zaprojektowany, aby uczestniczki miały szanse zdobyć wiedzę i umiejętności w kilku obszarach. Pomysłodawczyni całego przedsięwzięcia trenerka Aneta Murakowska z rozmysłem i pełną świadomością zaoferowała cały pakiet wzajemnie uzupełniających się szkoleń.

Każda z uczestniczek rozwija swoje kompetencje w zakresie komunikacji, nabywa wiedzę o asertywności oraz w praktyce uczy się asertywnych zachowań, a w ostatnim etapie poznaje sposoby radzenia sobie ze stresem, a także przygląda się zjawisku wypalenia zawodowego. Te trzy szkolenia tworzą spójny cykl, który wyposaża pielęgniarki i położne w wiedzę oraz umiejętności, które mogą stosować w stresującym środowisku pracy.

Okazuje się, że nie jest to tylko inwestycja w sferze zawodowej: wiele kobiet przyznaje, że przenosi wiadomości i praktyczne umiejętności także na sferę życia prywatnego.

Asertywny człowiek

Drugie spotkanie trenerki Anety Murakowskiej z uczestniczkami projektu dotyka zagadnień związanych z asertywnością i poczuciem własnej wartości. W atrakcyjny i przystępny sposób dostają ogromną porcję wiedzy o asertywnej komunikacji oraz asertywnych zachowaniach. Zdiagnozowanie poziomu własnej asertywności staje się punktem do refleksji. Panie mogą przyjrzeć się, w jakich sytuacjach dbają o siebie i swój komfort nie naruszając praw drugiego człowieka, a w jakich prezentują postawę agresywną, bierną bądź manipulacyjną. W ten sposób czytelnie i klarownie uwidaczniają się obszary do rozwoju i dalszej pracy nad sobą.

Ponad wiedzę teoretyczną pielęgniarki i położne w bardzo bezpiecznych warunkach, przy odrobinie uśmiechu, mają niepowtarzalną okazję ćwiczenia komunikatów „ja” oraz stosowania zasady FUO (fakty, uczucia, oczekiwania). Trener wciela się w różne role, tworząc zabawne kreacje aktorskie. Celowe i świadome odgrywanie agresywnych bądź manipulujących postaci daje uczestniczkom okazję do ćwiczenia asertywnych odpowiedzi, której do tej pory stanowiły znaczący problem. Jak wskazują uczestniczki „od teraz zaczynają się schody”, asertywność w praktyce wydaje się być dużo trudniejsza aniżeli malowało się to przy przekazywaniu wiedzy.

Drugi dzień szkolenia jest równie aktywny i kształcący. Dzień rozpoczyna się od miłego ćwiczenia, w trakcie którego, trochę na zasadzie zagadki, panie opisują siebie przy zastosowaniu metafory. „Gdyby ta osoba była zwierzęciem to jakim? Kotem!” – wszyscy jednocześnie wykrzykują. W dalszej części warsztatów uczestniczki zapoznają się z koncepcją analizy transakcyjnej, która pozwala im dostrzec w sobie różne reakcje pochodzące z różnych stanów ego.

Tyle dobrego o sobie

Zajęcia prowadzone przez trenerkę wyzwalają emocje i zaangażowanie. Każde ze spotkań pokazuje pielęgniarkom i położnym pojawiające się obszary do rozwoju oraz kierunki dalszych przemian. Ponadto każdy dzień przynosi pozytywne informacje o sobie. Często uczestniczki z niedowierzaniem słuchają jak pozytywnie są odbierane przez koleżanki. Na twarzach pań pojawia się cień przerażenia, gdy pada prośba o wypisanie 80 pozytywnych cech własnych. Kreatywne podejście trenerki w szybki sposób podsuwa pomysł na odkrycie tylu dobrych aspektów własnej osoby. Powstają mapy atutów, które są miłą niespodzianką i powodem do dumy.

Każdy kolejny dzień wpływa na integrację grupy, co przekłada się na wzrost poziomu otwartości i zaufania. Często pojawiają się łzy wzruszenia, dzielenie się doświadczeniami osobistymi czy też problemami rodzinnymi i zawodowymi. Trenerka Aneta Murakowska bardzo docenia otwieranie się uczestniczek oraz ekspresję emocjonalną: „Często uczestniczki boją się łez i płaczu. Jednak gdy się pojawiają jest to zazwyczaj bardzo ważny i przełomowy moment w pracy z grupą. Jawne pokazywanie emocji ma ogromne znaczenie z psychologicznego punktu widzenia. Dopiero kontakt z własnymi przeżyciami emocjonalnymi gwarantuje progres i rozwój kompetencji.”

Panie wspierają się i wspólnie wypracowują rozwiązania. Po raz kolejny na koniec szkolenia uczestniczki wychodzą zmotywowane, pełne zapału do wprowadzania zmian i testowania nowych rozwiązań w życiu zawodowym oraz prywatnym.


wystawa pod
patronatem MM Moje Miasto Poznań
Dzień
Europy w Poznaniu

6-9 maja 2010
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto