Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaszczep się, tak na zdrowie

Katarzyna Mucha
Katarzyna Mucha
Szczepienia to obecnie najskuteczniejsza i opłacalna metoda zapobiegania chorób. Ale mimo, że szczepionki to tak istotny element profilaktyki zdrowia, wciąż jednak istnieje potrzeba uświadomienia i zachęcenia ludzi do stosowania tej formy ochrony.

Celem akcji jest przede wszystkim propagowanie szczepień poprzez nacisk na grupy szczególnego ryzyka oraz zwiększenie świadomości potrzeby ochrony dzieci przed chorobami, których dzięki szczepieniom można uniknąć.

Europejski Tydzień Szczepień rozpoczął się konferencją w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.
- Na razie nie wiemy dokładnie jak będzie wyglądał Europejski Tydzień Szczepień w Poznaniu - mówi Ewa Pauch, z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu. - Myślę, że przeniesiemy w czasie działania lokalne dotyczące szczepień. W Poznaniu cały czas dzieją się jednak akcje, które mają na celu zachęcenie poznaniaków do korzystania ze szczepionek - obecnie odbywa się chociażby akcja szczepień dziewczynek na HPV, czyli przeciwko rakowi szyjki macicy. Całoroczne są także szczepienia ochronne, czy także te dla osób wybierających się za granicę - opowiada Ewa Pauch.

Szacuje się że profilaktyka szczepień przeciwko chorobom takim jak polio, błonica, krztusiec ratują życie trzem milionom osób rocznie na całym świecie.

Najbardziej bezbronne i narażone na choroby są oczywiście dzieci. Dlatego w obowiązku każdego opiekuna czy rodzica jest przestrzegania i dopilnowanie szczepień ochronnych maluchów. Do najważniejszych należą bez wątpienia szczepienia przeciwko pneumokokom (dzieci od 2 miesiąca życia do ukończenia 5 roku szczególnie narażonych na zakażenia) oraz szczepienia przeciwko ospie wietrznej (dzieci do ukończenia 12 roku życia).

Zaszczepić może się każdy. Informacje o konkretnym szczepieniu czy przeciwwskazaniach można uzyskać bezpośrednio w punkcie szczepień, znajdującym się na os. Przyjaźni 118 lub telefonicznie. Przyjęcia odbywają się bez zapisów oraz bez skierowania od lekarza rodzinnego. W poznańskim punkcie szczepień można zaszczepić się m.in. przeciwko źółtej gorączce, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, durowi brzusznemu, tężcowi i błonicy, kleszczowemu zapaleniu mózgu oraz innym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto