Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaszczep się, zanim wyjedziesz na wakacje

Lilia Łada
Lilia Łada
Jeśli z urlopu w tropikach nie chcesz wrócić z malarią, żółtaczką czy amebozą - zaszczep się zanim wyjedziesz!

Planując wakacje w egzotycznych krajach powinniśmy pamiętać o podwyższonym ryzyku zachorowań. Z różnego rodzaju dolegliwościami z tropików wraca prawie połowa Polaków. W większości są to lekkie zatrucia lub infekcje, jednak w ostatnich latach coraz więcej turystów przywozi do kraju np. malarię, a to już poważna choroba. Dlatego zanim spakujemy walizki - wybierzmy się do lekarza.

O takiej wizycie należy pomyśleć odpowiednio wcześniej, najlepiej co najmniej 6-8 tygodni przed wyjazdem. Taki odstęp czasowy niezbędny jest do zaplanowania ewentualnych szczepień. Jakich? To już zależy od regionu świata, do którego się udajemy.

W większości krajów tropikalnych panuje wiele groźnych chorób wirusowych. Najbardziej znane to: ameboza (czerwonka), dur brzuszny, błonica, histoplazmoza, malaria (zimnica), cholera, żółta febra, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A oraz B.
– Przed wyjazdem powinniśmy zaszczepić się przeciwko jak największej ilości chorób, które nam grożą – mówi dr Arleta Kowala-Piaskowska z poznańskiego szpitala Med Polonia. – Obowiązkowo wśród nich powinno się znaleźć szczepienie przyeciwko żółtej febrze, jeśli wybieramy się do krajów, w których panuje ryzyko zachorowania na tę chorobę. W innym wypadku zostaniemy zatrzymani na granicy na czas kwarantanny. Żółta febra występuje w szerokim pasie okołorównikowym w 33 krajach Afryki i w 11 krajach Ameryki Południowej.

Niestety, nie na wszystkie choroby możemy się uodpornić jednorazową iniekcją. Na malarię, jedną z najgroźniejszych i najczęściej spotykanych chorób w tropikach, nie ma szczepionki, a można na nią zachorować w wielu miejscach:  Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

– Jedyny skuteczny sposób ochrony przed tą chorobą to profilaktyczne leki przeciwmalaryczne. Powinien przepisać nam je lekarz przed wyjazdem – wyjaśnia dr Arleta Kowala-Piaskowska. – Istnieje kilka rodzajów tabletek. Kurację nimi należy rozpocząć zwykle kilka dni przed wyjazdem i zakończyć po powrocie. 

Przed wyjazdem należy również uzupełnić podręczną apteczkę. Warto włożyć do niej farmaceutyki, które pomogą nam przezwyciężyć pierwsze objawy przeziębienia, zatrucia, złagodzą oparzenia i ukąszenia owadów. Jeśli regularnie przyjmujemy jakieś leki pamiętajmy również o tym, aby zabrać ze sobą większą ilość opakowań tak, aby starczyły nam one w razie potrzeby przedłużenia wyjazdu. Najlepiej nie kupować ich w odwiedzanych krajach, bo mogą nie zawierać odpowiednich proporcji substancji leczniczych lub nie być oficjalnie zarejestrowane.

Koniecznie też odwiedźmy lekarza, jeśli wybieramy się na urlop z małym dzieckiem. – Musimy pamiętać o tym, że dzieci szczepione są według kalendarza szczepień - przypomina dr Kowala-Piaskowska. - Powinniśmy więc zorientować się, na jakie choroby nasze dziecko zostało już uodpornione, a które mogą nadal stanowić zagrożenie. Również dawki leków, które będziemy podawać dziecku, powinny zostać zalecone przez lekarza.

Jeśli chcemy wrócić do domu zdrowi, wizyta w placówce medycznej przed wyjazdem może nie wystarczyć. Będąc już na miejscu musimy również przestrzegać kilku podstawowych zasad.  „Ugotuj, upiecz, obierz lub zapomnij” to dewiza od lat powtarzana przez doświadczonych podróżników i lekarzy. Wiele drobnoustrojów ginie w wysokiej temperaturze, dlatego upieczone lub ugotowane potrawy powinny być dla nas bezpieczne. Podobnie jest z owocami, które przed zjedzeniem musimy obrać ze skórki. O ile owoc był świeży i wcześniej nienaruszony, to jego miąższ nie powinien zawierać niebezpiecznych bakterii.

Największe zagrożenie dla turysty stanowi natomiast woda. Nigdy nie pijmy nieprzegotowanej wody prosto z kranu. Regularne uzupełnianie płynów jest bardzo ważne, jednak pić powinniśmy napoje tylko z butelki. Nawet jeśli płuczemy zęby po szczotkowaniu, powinniśmy używać do tego wody z butelki. To właśnie w płynach znajduje się największa ilość groźnych bakterii. Pamiętajmy również o kostkach lodu - jaka woda została zamrożona?

Nie ma recepty na udany wypoczynek. Jednak jeśli przed wyjazdem odpowiednio wcześnie się zaszczepimy i skorzystamy z porad specjalistów istnieje znacznie większa szansa, że nasze wakacje będą naprawdę wspaniałe. 


17, 18,


24, 25 lipca, Stary Rynek
3 lipca


2010 - Malta
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto