Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrważający raport o stanie zdrowia psychicznego najmłodszych. Co piąte dziecko nie chce żyć

OPRAC.:
Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Czterech na 10 uczniów przyznało, że myślało o podjęciu próby samobójczej, co czwarta młoda osoba mówiła o samobójstwie, a prawie co piąty uczeń planował próbę samobójczą. Co najbardziej przerażające - co dziesiąty badany podjął tę próbę.
Czterech na 10 uczniów przyznało, że myślało o podjęciu próby samobójczej, co czwarta młoda osoba mówiła o samobójstwie, a prawie co piąty uczeń planował próbę samobójczą. Co najbardziej przerażające - co dziesiąty badany podjął tę próbę. pixabay.com
Uważają, że nic nie znaczą, nie czują się ważni. Nie mają motywacji do działania i nie potrafią zaufać innym. Wielu z nich myśli o odebraniu sobie życia, a niektórzy podjęli nawet próbę samobójczą. Tak wygląda obraz dzieci i nastolatków, w zatrważającym raporcie z badań fundacji UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. Dane alarmują o dramatycznym stanie zdrowia psychicznego najmłodszych.

W poniedziałek, 17 kwietnia, fundacja UNAWEZA dziennikarki i podróżniczki Martyny Wojciechowskiej opublikowała raport dot. zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród młodych ludzi. Badanie było częścią projektu "Młode Głowy".

Udział w nim wzięło 184 447 tysięcy uczniów z całej Polski, w tym 21 156 z Wielkopolski. Jak dotąd nie było jeszcze badania o tej tematyce na taką skalę.

Brak chęci do... życia

Najbardziej zatrważające dane, jakie wyłaniają się z raportu UNAWEZA dotyczą motywacji młodych osób i chęci do tego, by w ogóle żyć. Jak pokazują wyniki badań, ponad połowa ankietowanych młodych osób odczuwa brak motywacji do działania (52,4 proc.), a 28 proc. jasno deklaruje brak chęci do życia. Z kolei jedna na pięć osób przyznaje, że nie chce żyć.

To niestety u wielu z nich prowadzi do myśli samobójczych, a nawet prób odebrania sobie życia. Czterech na 10 uczniów (39,2 proc.) przyznało, że myślało o podjęciu próby samobójczej, co czwarta młoda osoba (25,9 proc.) mówiła o samobójstwie, a prawie co piąty uczeń planował próbę samobójczą. Co najbardziej przerażające - co dziesiąty badany uczeń (8,8 proc.) podjął tę próbę.

Z czego to wynika? Jak się okazuje, powodów, które przysparzają młodym cierpienia jest wiele. Sytuacja każdego dziecka jest inna. Patrząc jednak ogólnie na wyniki raportu, można stwierdzić, że problemami dzieci i młodzieży jest m.in. brak akceptacji - przez rówieśników, a co za tym idzie, także samego siebie. Często nie pomagają w tym też sytuacja rodzinna czy brak zaufanej, bliskiej osoby. Obawa przed wyśmianiem i odrzuceniem, a także nieufność sprawiają, że uczniowie polskich szkół nie chcą korzystać z pomocy specjalistów, mimo że to właśnie jej potrzebują najbardziej.

Poczucie własnej wartości

Aż 65,9 proc. uczniów biorących udział w badaniu chciałoby mieć więcej szacunku do samego siebie, ale 58,4 proc. czasami czuje się bezużyteczna. Co drugi uczeń (51,2 proc.) nie jest z siebie dumny. Niska samoocena dominuje u prawie połowy ankietowanych. 31 proc. młodych przyznaje, że nie lubi siebie, a ponad 26 proc. uważa siebie za osobę mniej wartościową od innych. Nie pomaga w tym fakt, że 1/3 uczniów (30,7 proc.) okrutne treści o samym sobie najczęściej słyszy... od siebie.

Perfekcyjne ciało za wszelką cenę

Aż 1/3 uczniów ocenia się przez pryzmat swojego ciała. 32,5 proc. deklaruje wprost, że nie akceptuje tego, jak wygląda. Co za tym idzie młodzi sięgają po diety i katują się treningami lub zajadają stres. Wyniki badania wskazują, że 1 na 3 osoby przyznaje się do regularnego odchudzania. Z zaburzeniami odżywiania (przejadanie się lub głodzenie) mierzy się 43,3 proc. uczniów. 34,2 proc. badanych przyznaje, że pomimo złego samopoczucia regularnie ćwiczy ponad siły. Co więcej, 16 proc. uczniów okalecza swoje ciało.

Relacje i akceptacja innych

Wygląd ma ogromne znaczenie dla młodych ludzi, ponieważ, jak sądzą, to od niego zależy przynależność do grupy. Wyniki badań wskazują, że co trzeci uczeń (27,4 proc.) twierdzi, że jego wartość zależy od akceptacji innych. Z tego powodu 29,3 proc. regularnie postępuje wbrew sobie, aby być akceptowanym przez rówieśników, ale także rodzinę.

Niestety, 9,5 proc. uczniów deklaruje, że doświadcza przemocy rówieśniczej. Ale też co trzeci uczeń przyznaje się, że hejtuje innych. To z kolei może prowadzić do tego, że prawie połowa uczniów (49,6 proc.) deklaruje, że nie ufa innym osobom.

W odbudowaniu tego zaufania często nie pomaga też sytuacja rodzinna. Bowiem 11,3 proc. uczniów czuje się zaniedbana przez swoich rodziców, a co dziesiąta młoda osoba przyznaje, że czuje się przez nich niekochana.

To prowadzi do braku osoby, na którą młodzi mogą liczyć, której mogą się zwierzyć. Wyniki badania wskazują, że jeden na dziesięciu uczniów czuje, że nie ma ani jednej osoby, która w pełni go akceptuje, a co trzeci deklaruje, że czuje się samotny.

Dostęp i chęć otrzymania pomocy

Te tendencje powodują, że dzieci i młodzież nie czują, że w trudnych sytuacjach mogą liczyć na pomoc i wsparcie. Tym samym, nie chcą korzystać z pomocy specjalistów. Jak wynika z raportu fundacji UNAWEZA, 26,5 proc. uczniów przyznało, że w chwilach trudnych starałoby się swoje problemy rozwiązywać samemu.

Co więcej, mimo że ponad 88 proc. wie, że w ich szkole jest psycholog szkolny, to tylko jedna na 20 osób skorzystałaby z jego pomocy. Dlaczego? Ponieważ 8 proc. uczniów nie wierzy, że takie wsparcie może być skuteczne, a prawie 7 proc. młodych badanych nie wierzy, że psycholog dochowa tajemnicy.

"Czasem wystarczy drobny gest lub jeden mądry, wspierający dorosły obok"

- Wyniki są przejmujące i wskazują na ogromne poczucie bezradności wśród dzieci. Stres je przerasta, ponad 80 procent z nich w sytuacji kłopotliwej nie znajduje rozwiązań. Czasem próba samobójcza wydaje się im jedynym sposobem, żeby przerwać cierpienie. Mówią: „Chciałbym / chciałabym zniknąć”. Dlatego tak ważna jest nasza uważność i uświadomienie im, że zawsze warto sięgać po pomoc. Czasem wystarczy drobny gest lub jeden mądry, wspierający dorosły obok - mówi Martyna Wojciechowska, dziennikarka, podróżniczka i prezeska fundacji UNAWEZA.

- Nie sprawimy, że w Polsce nagle będzie więcej specjalistów i oddziałów psychiatrii dziecięcej. To, co teraz realnie możemy zrobić, to prewencja, zwrócenie uwagi na problemy ze zdrowiem psychicznym wśród młodych, wskazanie związanych z tym wyzwań i przede wszystkim normalizowanie sięgania po pomoc. Wierzymy, że skuteczny system wczesnego reagowania może sprawić, że liczba dzieci podejmujących próby samobójcze będzie niższa - dodaje.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zatrważający raport o stanie zdrowia psychicznego najmłodszych. Co piąte dziecko nie chce żyć - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto