Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdaniem ekspertów z Instytutu Emerytalnego wiek emerytalny musi ulec zmianie. Będziemy pracować do 67. roku życia?

MIKO
Reforma z 2013 roku wydłużająca wiek emerytalny spotkała się z niezadowoleniem i sprzeciwem wielu środowisk pracowniczych. Czy teraz wiek emerytalny znów zostanie wydłużony i na emeryturę będziemy przechodzić w wieku 67+?
Reforma z 2013 roku wydłużająca wiek emerytalny spotkała się z niezadowoleniem i sprzeciwem wielu środowisk pracowniczych. Czy teraz wiek emerytalny znów zostanie wydłużony i na emeryturę będziemy przechodzić w wieku 67+? 123 rf
Według specjalistów z Instytutu Emerytalnego dłuższy czas aktywności zawodowej to konieczność. W ich ocenie na emeryturę powinniśmy przechodzić w wieku co najmniej 67 lat. Dlaczego?

W 2013 roku weszła w życie reforma wydłużająca i zrównująca wiek emerytalny. Zadecydowano wówczas, że wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być ostatecznie taki sam i wynosić 67 lat. Zmiany miały być jednak wprowadzane stopniowo. Każdego roku wiek emerytalny miał wzrastać o trzy miesiące, tak by ustalony na poziomie 67 lat mężczyźni osiągnęli w 2020 r., a kobiety w 2040.

Trwa głosowanie...

CZY WIEK EMERYTALNY POWINIEN BYĆ WYDŁUŻONY DO 67 LAT?

Reforma spotkała się z niezadowoleniem i sprzeciwem wielu środowisk pracowniczych. Po wygranych wyborach, w październiku 2017 r. Prawo i Sprawiedliwość z powrotem obniżyło wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Jak pisze portal Fakt 24 obecnie ok. 60 proc. osób przechodzi na emeryturę zaraz po ukończeniu wieku emerytalnego, a liczba emerytów wciąż rośnie - w listopadzie 2020 r. przekroczyła 6 milionów, co oznacza, że od 2017 r. zwiększyła się o 800 tysięcy.

Czytaj koniecznie: Waloryzacja emerytur i rent 2021. O ile więcej pieniędzy dostaną emeryci w ramach waloryzacji? Kiedy będą "trzynastki i "czternastki"?

Eksperci Instytutu Emerytalnego nie mają więc wątpliwości, że wiek emerytalny w najbliższym czasie musi zostać wydłużony – donosi dziennik.

To trzeba wiedzieć: Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Co trzeba wiedzieć, by nie zaniżyć wysokości swojej emerytury?

Jeśli tak się nie stanie, będą musiały wzrosnąć daniny publiczne, bo tylko w ten sposób państwo będzie mogło sprostać wypłatom świadczeń dla seniorów.

Sprawdź również: Na co może sobie pozwolić przeciętny polski emeryt?

– Polska jest jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie, jest to ostatni moment, kiedy powinniśmy rozpocząć przygotowania jak sobie z tym problemem poradzić. Wobec wskazań demograficznych oraz prognoz makroekonomicznych, niezależnie jakie zostaną przyjęte warianty wyliczeń, nieuniknionym jest znaczący wzrost obciąże daninami publicznymi osób w wieku produkcyjnym, by utrzymać inne grupy społeczne – alarmują autorzy raportu dr Antoni Kolek i Oskar Sobolewski.

To warto wiedzieć: Emerytura dla stulatka. Zobacz ile wynosi i kto ją dostanie?

Według prognoz ekspertów w 2050 roku około 1/3 naszego społeczeństwa będą stanowić osoby w wieku powyżej 65. roku życia. Liczba osób odchodzących z rynku pracy będzie znacząco przewyższać liczbę osób, które będą rozpoczynać start zawodowy. „W 2020 roku pełnoletność osiągnęło 353,8 tys. osób, podczas gdy w wiek emerytalny weszło 520 tys. osób. W praktyce oznacza to, że w ciągu najbliższej dekady z polskiego rynku pracy zniknie 1 milion osób. W perspektywie 2038 roku będzie to 2,3 mln osób. To tak, jakby w najbliższych latach wszyscy mieszkańcy Krakowa, Wrocławia, Poznania i Bydgoszczy zniknęli z rynku pracy” – piszą w raporcie specjaliści.

Zobacz też: E-wizyta w ZUS: Umów się elektronicznie i skorzystaj z porady eksperta bez wychodzenia z domu. Tu zarezerwujesz e-wizytę w ZUS
Sprawdź również: Na wizytę w ZUS możesz się teraz zarejestrować także przez telefon

Ich zdaniem pomysł emerytur stażowych jest nierealny, bo zamiast obniżać wiek emerytalny, należy zacząć znów myśleć o jego podwyższaniu do 67 lat i zrównaniu. „Powinno to następować stopniowo. W przypadku mężczyzn do roku 2025, a w przypadku kobiet do roku 2040. Należy podkreślić, że podniesienie wieku nie będzie odczuwalne dla obecnych 50 – 60 latków, którzy będą pracowali dłużej o kilka miesięcy, maksymalnie o rok/półtora" – podkreślają twórcy raportu IE.

Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska zapewnia jednak, że zmian nie będzie:

– Wiek emerytalny to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn i nie ma żadnych planów podniesienia tego wieku. Jednak emerytura to prawo, a nie obowiązek. Chodzi o to, aby przekonywać do późniejszego przechodzenia na emeryturę na zasadzie zachęt, a nie przymusu – podkreślała kilka dni temu szefowa ZUS na łamach „Super Expressu”.

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto