Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdjęcia zabytkowego Poznania zawisną na ulicach miasta

Justyna Bryske
Justyna Bryske
Punkty widokowe na Wildzie poświęcone historii dzielnicy i ...
Punkty widokowe na Wildzie poświęcone historii dzielnicy i ... Rad
Zdjęcia z dawniejszą i dzisiejszą architekturą miasta pojawią się w punktach widokowych na Wildzie i na al. Marcinkowskiego.

Latem na Wildzie ma pojawić się dziesięć punktów widokowych, z których będzie można zobaczyć, jak Rynek Wildecki wyglądał kiedyś i dziś, co działo się na ul. Św. Jerzego czy ul. Wierzbięcice lata temu i jak wyglądają te ulice dzisiaj.

W wybranych miejscach pojawią się specjalne pulpity, na których umieszczone będą widokówki z wcześniejszą architekturą miejsca. Oglądający będą mogli porównać jednocześnie dwa widoki: współczesny i historyczny.

- Chcemy pokazać, jak realnie zmieniały się ulice i jakie nowe obiekty na nich powstały - zapowiada Katarzyna Kamińska z Wydawnictwa Miejskiego Poznania.

W październiku otwarta będzie wystawa, przedstawiająca z kolei dawny i dzisiejszy wygląd al. Marcinkowskiego.

Zobacz też: W Starej Rzeźni powstaną mieszkania i centrum handlowe?

Do końca sierpnia poznaniacy mogą nadsyłać do Wydawnictwa swoje pocztówki i zdjęcia, które przedstawiają wygląd ulicy sprzed lat. Jednym z proponowanych miejsc na wystawę jest pl. Wolności. Miejska galeria będzie posiłkowła się też zbiorami Muzeum Historii Miasta Poznania. Zarówno na Wildzie jak i na al. Marcinkowskiego wystawy zdjęć w przestrzeni miasta będą mobilne.

- Po miesiącu czy dwóch pokazów w mieście, punkty będą zdemontowane i przeniesione, na przykład do pobliskich instytucji, jak Biblioteka Raczyńskich czy Galeria MM. Chodzi o to, aby wystawa wędrowała. Niewykluczone, że wystawy będą wzbogacane kolejnymi zdjęciami - zapowiada Katarzyna Kamińska.

Celem miejskich wystaw dotczących historii ulic jest nie tylko stworzenie atrakcji turystycznej, ale przede wszystkim zapoznanie mieszkańców z historią miejsc. - Wystawa ma włączać mieszkańców w życie ulicy, dawać wiedzę o korzeniach, a tym samym uświadamiać tożsamość - mówi Katarzyna Kamińska z Wydawnictwa Posnania.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest radny Mariusz Wiśniewski. Organizatorem Wydawnictwo Miejskie Posnania, a partnerem merytorycznym Muzeum Narodowe.

Justyna Bryske

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto