Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZDROWIE - Darmowa pomoc psychologiczna dla cierpiących na stres pourazowy

Katarzyna Kamińska
Ofiary wypadków komunikacyjnych mogą skorzystać w Poznaniu z bezpłatnej pomocy psychologicznej w nowym miejscu.

Program o nazwie "Trakt" finansowany jest ze środków unijnych. Zorganizował go Uniwersytet Warszawski wraz ze Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej, a włączyli się do niego psycholodzy związani z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu.

- Zależy nam na tym, żeby pacjenci mieli możliwość skorzystania z pomocy - mówi Marcin Cybulski, psycholog transportu i terapeuta z Poznania.

Nie ma dnia, by w Wielkopolsce nie dochodziło do poważnego wypadku drogowego. Na początku października w zderzeniu busa z ciężarówką zginęło pięć osób. Trzy tygodnie temu w Poznaniu motocyklista i kobieta przechodząca przez ulicę nie przeżyli zderzenia ze sobą. W obu tych przypadkach świadkami zdarzenia byli albo przypadkowi przechodnie, albo kierowcy, a zawsze - policjanci.

Według prowadzonych na świecie badań u około jednej czwartej osób, które uczestniczyły w wypadku drogowym mogą wystąpić różne trudności emocjonalne. U wielu osób te objawy mijają same, ale czasem przez wiele miesięcy (nieraz nawet przez kilka lat) po wypadku powodują lęki i trudności w codziennym życiu.

- Można to porównać do dręczących koszmarów sennych - mówi poznański terapeuta. W klasyfikacji chorób i zaburzeń zostało to określone mianem właśnie zaburzeń posttraumatycznych (PTSD).

W wypadku nie trzeba nawet uczestniczyć - PTSD może wystąpić również u osób będących jedynie świadkami zdarzenia. Mogą to być przypadkowe osoby, ale również specjaliści wezwani na miejsce wypadku - policjanci, lekarze i strażacy. Objawy PTSD mogą być skutecznie leczone metodami psychologicznymi lub farmakologicznymi.

I taką pomoc teraz mają do swej dyspozycji osoby w Poznaniu, które czują się fatalnie po wypadku komunikacyjnym.

Wystarczy zadzwonić pod numer 509 127 858 lub napisać na adres internetowy: [email protected].

- Po krótkim wywiadzie osoba taka zostanie skierowana do specjalisty, który potwierdzi diagnozę - tłumaczy Marcin Cybulski.

Gdy potwierdzone zostanie, że zgłaszający się cierpi na syndrom stresu pourazowego, zostanie skierowany na psychoterapię lub udzielona mu będzie pomoc farmakologiczna. Udział w terapii jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto