Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Żeby chorować, trzeba mieć czas". Jak długo czeka się w Poznaniu na wizytę u specjalisty?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Jak wynika ze sprawozdania NFZ za IV kwartał 2022 roku, w całym kraju kolejkach do poradni specjalistycznych czeka ponad 3,7 mln chorych.
Jak wynika ze sprawozdania NFZ za IV kwartał 2022 roku, w całym kraju kolejkach do poradni specjalistycznych czeka ponad 3,7 mln chorych. Łukasz Kaczanowski
Kolejki do lekarzy to zmora każdego pacjenta, niezależnie od miejsca zamieszkania. W Poznaniu, jak donoszą Czytelnicy, najtrudniej dostać się do gastroenterologa, bo na wizytę trzeba poczekać ponad rok. Jak wygląda sytuacja w przypadku innych specjalistów?

Z naszą redakcją co jakiś czas kontaktują się rozgoryczeni Czytelnicy, którzy skarżą się na kolejki do specjalistów. Ostatnio z takim problemem zgłosiła się do nas pani Bożena.

- Czy wiecie, że żeby chorować w Poznaniu, to trzeba mieć czas? Mam skierowanie do poradni gastroenterologicznej, ale z tego, co się dowiedziałam, to na wizytę muszę czekać do przyszłego roku. Takie są terminy w poznańskich poradniach! Czy to jest normalne, czy tylko u nas tak to wygląda?

- pyta Czytelniczka.

Czytaj też: Gdy serce przestaje bić, wkraczają oni i dają drugie życie. Kardiochirurdzy i transplantolodzy z ul. Długiej uratowali 23-latka

Wizyta u gastroenterologa? Dopiero za rok

Daty najbliższych wolnych terminów w poradniach specjalistycznych można sprawdzić w Informatorze o Terminach Leczenia Narodowego Funduszu Zdrowia dostępnym na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl. Rzeczywiście, wynika z niego, że najszybszy wolny termin do gastroenterologa w Poznaniu dostępny jest dopiero 10 kwietnia 2024 roku. W kolejce czekają już 302 osoby. Niewiele lepiej wyglądają terminy na wizyty w trybie pilnym. Tu pierwsza dostępna data to 15 listopada br.

Trudno z terminami jest też w przypadku gastroenterologów dziecięcych. Mali pacjenci mogą liczyć na spotkanie z lekarzem dopiero 26 stycznia 2024 roku (na cito 17 listopada br.).

Dużo pacjentów, mało poradni

Nieciekawie sytuacja wygląda także w przypadku innych specjalistów. Jeżeli musimy udać się z dzieckiem do nefrologa, to warto uzbroić się w cierpliwość. Przypadki stabilne najwcześniej mogą zostać przyjęte 9 stycznia 2024 roku, ale na ten termin oczekuje już 175 dzieci. Na wizytę w roku bieżącym załapią się tylko przypadki pilne, ale i tak będzie to dopiero 11 grudnia.

- Odległe terminy wynikają z ogromnej liczby pacjentów z całej Wielkopolski, zgłaszających się do naszych Poradni Specjalistycznych. Najprawdopodobniej zapotrzebowanie na usługi z zakresu gastroenterologii i nefrologii jest większe niż liczba zakontraktowanych poradni w w/w zakresach. Liczba poradni jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb

- mówi Urszula Łaszyńska, rzeczniczka Wielkopolskiego Centrum Pediatrii w Poznaniu, w którym znajdują się m.in. poradnie gastroenterologiczna i nefrologiczna.

I rzeczywiście, w Poznaniu funkcjonują jedynie dwie poradnie, w których dziecko przyjmie nefrolog i gastroenterolog. Druga z nich mieści się w Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera. Tam najbliższe terminy do gastroenterologa przypadają na 16 października 2024 roku (w trybie pilnym 12 stycznia 2024 roku), a do nefrologa 7 listopada 2024 (pilne - 17 kwietnia 2024 roku).

Na nefrologa nieco krócej poczekają z kolei dorośli. Najszybszy wolny termin dla przypadków stabilnych dostępny jest 15 maja br., na cito - już dziś (12 kwietnia).

Nie do każdego specjalisty terminy są odległe

Problemem może być także dostanie się do hepatologa. Pierwszy dostępny termin przypada 15 września, ale w kolejce czeka już 201 osób. Kolejna dostępna data to już 16 kwietnia 2024 roku i 251 oczekujących pacjentów. Niewiele w tym przypadku pomoże skierowanie na cito, bo w tych przypadkach dostępne terminy to 11 września br. lub 19 luty 2024 roku.

Jesienne i zimowe terminy dominują też w przypadku poradni chorób zakaźnych - 13 września (przypadki pilne - 1 sierpnia), hematologicznej - 17 października (pilne - 19 czerwca), immunologicznej dla dzieci - 18 grudnia (9 października).

Dużo łatwiej natomiast dostać się do okulisty. Tu w trybie pilnym wolny termin jest już dziś, a w przypadku dzieci 18 kwietnia. Przypadki stabilne na wizytę mogą liczyć w połowie czerwca. Jeszcze w kwietniu uda nam się zapisać też do poradni kardiochirurgicznej, diabetologicznej, neurologicznej, dermatologicznej czy alergologicznej.

Długie kolejki do specjalistów nie dotyczą jedynie Poznania. To ogólnopolski problem. Jak wynika ze sprawozdania NFZ za IV kwartał 2022 roku, w całym kraju w kolejkach do poradni specjalistycznych czeka ponad 3,7 mln chorych, mimo że liczba przyjmowanych pacjentów z roku na rok wzrasta.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Żeby chorować, trzeba mieć czas". Jak długo czeka się w Poznaniu na wizytę u specjalisty? - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto