MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Złapani w sieci

Emilia CELIŃSKA
We wrześniu pracę w rzeźniach w Wielkiej Brytanii i Irlandii rozpocznie 80 osób z Polski dzięki systemowi EURES.  Fot. Archiwum
We wrześniu pracę w rzeźniach w Wielkiej Brytanii i Irlandii rozpocznie 80 osób z Polski dzięki systemowi EURES. Fot. Archiwum
Coraz więcej ofert pracy za granicą trafia do Wielkopolski dzięki systemowi EURES, czyli Europejskiej Służbie Zatrudnienia. Sieć EURES polega na wymianie informacji o ofertach pracy między krajami należących ...

Coraz więcej ofert pracy za granicą trafia do Wielkopolski dzięki systemowi EURES,
czyli Europejskiej Służbie Zatrudnienia.

Sieć EURES polega na wymianie informacji o ofertach pracy między krajami należących do Unii Europejskiej oraz Norwegią i Islandią. Dzięki EURES tablica z ogłoszeniami w oddziale Wojewódzkiego Urzędu Pracy przy ul. Grunwaldzkiej 200 jest cały czas zapełniona ofertami firm z różnych krajów.

Chętnych nie brakuje

- Propozycje pracy za granicą cieszą się wśród ludzi bardzo dużym zainteresowaniem - opowiada Katarzyna Stachowiak, odpowiedzialna za system EURES w woj. wielkopolskim.

Już w pierwszej wielkiej rekrutacji, jaka się odbyła do zakładów mięsnych w Wielkiej Brytanii i Irlandii, zgłosiło się ponad trzysta osób. Z tego 45 wybranych kandydatów rozpoczęło pracę w tych krajach, kolejna tak samo liczna grupa, czeka na wylot z kraju.
O tym, kto pojedzie, tak jak ostatnio do zakładów branży mięsnej, decydują podczas rozmów kwalifikacyjnych zagraniczni pracodawcy oraz doradcy EURES z Polski i innych krajów.

- Z wielkopolskich rzeźników, którzy już podjęli pracę firmy są bardzo zadowolone. Zapowiadają kolejne nabory na takie stanowiska jak: ubojowy, czy operator przetwórstwa mięsnego - mówi Katarzyna Stachowiak.

Jak znaleźć pracę

Teraz najwięcej interesują się polskimi pracownikami firmy z branży budowlanej. - Bardzo często szukają cieśli, hydraulików, ale też spodziewamy się nowych ofert dla pielęgniarek i znów dla rzeźników - zapowiada K. Stachowiak. Główny kierunek migracji to niezmiennie Wielka Brytania, Irlandia, która nie wprowadziła okresów przejściowych dla Polaków, podobnie też Cypr. Wiele ofert pracy pochodzi z krajów skandynawskich.

Informacje o nich można dostać w internecie na stronach WUP (www.wup.poznan) lub od stronach europejskiego portalu mobilności zawodowej: www.eures.eu.int/eures. Tam też można pod wybraną ofertą zamieścić swoje CV. Ogłoszenia dotyczą wielu różnych zawodów, obejmują propozycje pracy stałej i sezonowej. W każdej ofercie są informacje jak się zgłosić oraz z kim należy się skontaktować. Osobą taką może być doradca EURES, który zajmie się zgłoszeniem albo bezpośrednio z pracodawcą.

W europejskim portalu mobilności zawodowej są też informacje dla tych, którzy już planują przeprowadzkę. Dowiedzą się z nich jak znaleźć mieszkanie, szkołę dla dziecka, zapisać się do lekarza czy opłacić podatki.
Ten sposób szukania pracy jest bardzo popularny, miesięcznie odwiedza go ponad osiemset tysięcy złotych.

- W sprawie konkretnej oferty można też dzwonić do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu pod numerem telefonu (061) 8630254 i umówić się z nami na rozmowę - zaprasza Katarzyna Stachowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto