Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zlikwidują uciążliwy przejazd w Poznaniu? Tunel zamiast przejazdu ma powstać na Starołęckiej. Kolej deklaruje 30 mln zł

Paweł Antuchowski
Paweł Antuchowski
O tym, jak bardzo ta inwestycja jest potrzebna i wyczekiwana przez mieszkańców świadczy fakt, że w ciągu pół godziny trwania konferencji prasowej, od godziny 9, przejazd kolejowy był zamykany sześciokrotnie.
O tym, jak bardzo ta inwestycja jest potrzebna i wyczekiwana przez mieszkańców świadczy fakt, że w ciągu pół godziny trwania konferencji prasowej, od godziny 9, przejazd kolejowy był zamykany sześciokrotnie. Adam Jastrzębowski
Okoliczni mieszkańcy zabiegali o to od lat. PKP PLK zadeklarowało 30 mln zł na część kolejową budowy tunelu pod torami, który zastąpi przejazd kolejowy na ulicy Starołęckiej w Poznaniu. Cała inwestycja, pod warunkiem znalezienia pieniędzy na realizację, mogłaby zostać oddana do użytku do końca nowej perspektywy unijnej.

Tunelu na Starołęce zamiast uciążliwego przejazdu. Kolej przeznaczy 30 mln. zł

Mieszkańcy Nowego Miasta, zwłaszcza Rataj, Starołęki i Minikowa od lat zabiegają o likwidację przejazdu kolejowego na ulicy Starołęckiej, przy stacji kolejowej Poznań Starołęka. Chcieliby, aby został on zastąpiony tunelem lub wiaduktem nad torami. Po wielu latach starań pojawiło się światełko w przyszłym tunelu, który ma powstać zamiast przejazdu.

- Po bardzo długich rozmowach udało nam się przyspieszyć i wypracować priorytety. Zadeklarowaliśmy, że PKP PLK ze swojej strony przeznaczy na część kolejową projektu30 mln zł

- zadeklarował podczas konferencji prasowej Arnold Bresch, prezes PKP PLK.

Wkrótce zostanie podpisany list intencyjny w ten sprawie, który będzie stanowił pierwszy z wielu etapów w trakcie budowy nowego tunelu.

- W czerwcu 2021 roku rozmawialiśmy o tej kwestii w moim biurze poselskim z przedstawicielami mieszkańców i rad osiedli. Był tam także obecny wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski i wszyscy zgodzili się co do kwestii, że jest to bardzo uciążliwe miejsce, utrudniające życie mieszkańcom. List intencyjny będzie zwieńczeniem tych rozmów

- relacjonował poseł PiS Bartłomiej Wróblewski.

Tunel na Starołęce: kiedy zostanie wybudowany?

Obecnie nie są jeszcze znane konkretne terminy realizacji inwestycji oraz źródła finansowania. Prawdopodobnie konieczne będzie skorzystanie z pieniędzy unijnych, z nowej perspektywy finansowej. Nie jest jeszcze znany potencjalny koszt takiej inwestycji. - Patrząc na nasze doświadczenia z podobnymi inwestycjami, koszt wyniesie kilkadziesiąt milionów złotych. Chcielibyśmy, aby tunel został wybudowany do 2027 roku, z perspektywą do dwóch lat później - informował Arnold Bresch.

Nowy tunel przebiegałby pod wiaduktami kolejowymi, które obejmą 3 lub 5 torów, jeśli do tego czasu nabiorą kształtu plany budowy kolej dużych prędkości do Poznania. Sam proces inwestycyjny, po zapewnieniu pieniędzy na budowę, potrwa kilka lat, czego przykładem jest przeciągająca się ze względów formalnych budowa wiaduktu kolejowego na Golęcinie.

Codziennie mijają ją tysiące osób, ale mało kto jeszcze zwraca na nią uwagę. Nowa Synagoga w Poznaniu, mieszkańcom miasta znana jako pływalnia na Wronieckiej, popada w ruinę. Po wspaniałych wnętrzach niewiele zostało - są tylko odrapane ściany, rdza i mnóstwo śmieci. Aż przykro patrzeć, jaka jest zaniedbana.

Zobaczcie, jak teraz wygląda w środku poznańska synagoga i poznajcie jej smutną historię--->

Zobacz też: Piękny pałac myśliwski popada w ruinę. Unikatowy zabytek jest w coraz gorszym stanie. Zobacz, jak obecnie wygląda

Tragiczna historia poznańskiej świątyni. Wyjątkowy obiekt po...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto