Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żłóbki z szalikiem Lecha albo... na boisku

Magdaaa
Magdaaa
Ptasia grypa, wydarzenia sportowe czy... Okrąglak - wszystko, jak się okazuje, może służyć za model do budowy wielkopolskiego żłóbka. Najlepsze i najciekawsze tegoroczne szopki można oglądać w Muzeum Etnograficznym.

Konkurs był organizowany już po raz jedenasty. Zgłoszono ponad 270 prac, z czego wzięło w nim udział 268. Jest to absolutny rekord w liczbie prac.

- Nie mogliśmy dopuścić do rywalizacji wszystkich żłóbków, ponieważ niektóre były wykonane z gotowych elementów lub uznaliśmy, że nie włożono w ich wykonanie tyle pracy, co w inne - mówi Mariusz Polarczyk, jeden z członków jury.

Konkurs w ciekawy sposób wpisuje się w przedświąteczną atmosferę oraz wydobywa z nas cechy twórcze. Tę kreatywność możemy odnaleźć w szopkach, które dziś można było oglądać po raz pierwszy. Widać w nich talent, wyobraźnię i ciepło uczestników.

- Podczas przyznawania nagród kierowaliśmy się przede wszystkim tym, czy dana praca wpisuje się w temat, czyli czy jest to żłobek ze świętą rodziną, czy posiada elementy charakterystyczne dla Wielkopolski. Oczywiście najważniejszy był pomysł, od witrażu po grę planszową – dodaje Mariusz Polarczyk.

Wiek uczestników jest bardzo zróżnicowany, jednak najwięcej było tych najmłodszych.
Ale to, co zwracało uwagę przede wszystkim, to bardzo oryginalne sposoby podejścia do tematu. Oprócz tradycyjnych żłóbków pojawiły się boiska do piłki nożnej czy siatkówki oraz symbole Poznania, np. Okrąglak.

Prace wykonane zostały z różnych materiałów. Najczęściej powtarzały się siano, plastelina, wełna, metal, papier, styropian itp. Jury zwracało uwagę na ekologiczne tworzywa. Były jednak i bardziej oryginalne składniki, jak choćby... szalik klubu piłkarskiego Lech. Na pomysł takiego wykorzystania szalika wpadła Aleksandra Wawrzyniak, zdobywczyni pierwszego miejsca w kategorii młodzieżowej.

- Szopkę robiłam kilka dni. Nie było żadnych trudności z jej wykonaniem – wyjaśnia Ola.

Pierwsze miejsce w katogrii otwartej (powyżej 15 lat) zajęła pani Stanisława Szczęsna, która brała udział w konkursie już po raz drugi. Zapytana, ile czasu zajęła jej praca, odpowiada:
- Dwa i pół miesiąca. Największą trudnością było dla mnie cięcie styropianu, ponieważ moje ręce nie są już tak sprawne, jak w młodości – uśmiecha się laureatka- seniorka.

Konkurs był organizowany przez Muzeum Etnograficzne, Gimnazjum w Robakowie k. Poznania, Polski Związek Chórów i Orkiestr - Oddział Wielkopolski "Macierz" oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania. Patronat honorowy objął Wielkopolski Kurator Oświaty. Szopki można oglądać od dziś do 24 stycznia przyszłego roku w Muzeum Etnograficznym. Można również głosować na swoją ulubioną szopkę – zwycięzca otrzyma nagrodę publiczności.


Akcja "Wesołe Święta" SSSŻ "Skorpiony"

Mam Talent - Trasa koncertowa



9 grudnia 2009
informacje, porady, konkursy

sprawdź
gdzie się bawić
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto