Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złote Koziołki dla najlepszych filmów Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

RED
Fot. Waldemar Kaiser
W sobotę, 10 grudnia odbyła się gala 29. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!. podczas której wręczono cztery nagrody Złotych Koziołków oraz nagrody MARCINA (jury młodych) i MARCINKA (jury dzieci).

W konkursie Festiwalu widzowie mogli obejrzeć 84 filmy, w tym 34 aktorskie (16 pełnometrażowych i 18 krótkometrażowych) i 50 animowanych (3 pełnometrażowe i 47 krótkometrażowych).

W trakcie Gali Festiwalu przyznano następujące nagrody:

ZŁOTE KOZIOŁKI / FILM AKTORSKI / DLA DZIECI - "Absolutnie prawdziwa miłość”
ZŁOTE KOZIOŁKI / FILM AKTORSKI / DLA MŁODZIEŻY - "Oddech”
ZŁOTE KOZIOŁKI / FILM ANIMOWANY / DLA DZIECI - "Kot w Paryżu”
ZŁOTE KOZIOŁKI / FILM ANIMOWANY / DLA MŁODZIEŻY - "Basen”

Nagroda Marcina dla najlepszego filmu aktorskiego – "Zmrok”
Nagroda Marcina dla najlepszego filmu animowanego – "Kot rabina”
Nagroda Marcinka dla najlepszego filmu aktorskiego– "Jutro będzie lepiej”
Nagrodę Marcinka dla najlepszego filmu animowanego - "Kot w Paryżu”
Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Najlepszego Filmu Aktorskiego o Wysokich Walorach Artystycznych i Edukacyjnych: "Trochę szacunku”

JURY MIĘDZYNARODOWE / FILMY AKTORSKIE

Złote Koziołki dla Najlepszego Filmu Aktorskiego dla Dzieci - "Absolutnie prawdziwa miłość”
Jury wybrało ten film, bo opowiedziana w nim historia początków pierwszej miłości przedstawiona jest w sposób niezwykle wiarygodny, a przesłanie filmu jest bardzo pozytywne. Spodobała się nam siła głównych bohaterek filmu, które popełniają błędy, po czym z wysiłkiem próbują je naprawić. Cytując główną bohaterkę filmu możemy powiedzieć, że “to było takie prawdziwe”.

Złote Koziołki dla Najlepszego Filmu Aktorskiego dla Młodzieży - "Oddech”
Nagrodziliśmy ten film między innymi z uwagi na jego wyjątkową warstwę plastyczną, wspaniałą grę aktorską i zdjęcia. Scenariusz jest nieprzewidywalny, a opowieść wielowarstwowa. Film porusza bardzo trudny problem: opowiada o tym, jak wykluczony ze społeczeństwa, odizolowany w poprawczaku nastolatek może wrócić do normalnego życia. Bardzo efektownym tłem dla głównego wątku stała się praca bohatera w domu pogrzebowym.

Specjalne Wyróżnienie Jury - "Jutro będzie lepiej”
Ten film to wspaniałe dzieło sztuki filmowej i kilka najlepiej zagranych ról na festiwalu. Dzięki swej prostocie i autentyczności film porusza poważny temat w delikatny sposób. Naturalizm filmu pozwala na wierne przedstawienie perypetii dzieci, które musząc poradzić sobie z dala od cywilizacji, tworzą własny kodeks zasad i kompas moralny, wskazujący im drogę. Na temat tego filmu Jury toczyło wciąż nowe rozmowy przez cały miniony tydzień.

Wyróżnienie dla Filmu Krótkometrażowego - "Niezwykłe życie Rockiego”
To bardzo zabawny film, bazujący na oryginalnym pomyśle o działaniu ślepego losu. Jest to film śmiały i zgrabny, stanowiący zamkniętą całość i służący przede wszystkim rozrywce. Realizatorzy wykazali się wielką dbałością o szczegóły, co przydało świeżości porywającej fabule filmu.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

JURY MIĘDZYNARODOWE / FILMY ANIMOWANE

Złote Koziołki dla Najlepszej Animacji dla Dzieci - "Kot w Paryżu”
Jury Międzynarodowe Filmów Animowanych postanowiło przyznać Złote Koziołki dla Najlepszej Animacji dla Dzieci filmowi o wielkich walorach artystycznych i przejrzystej fabule, łączącej elementy rozrywkowe i przygodowe z suspensem i humorem. Ten magiczny film spodoba się wszystkim członkom rodziny. Jest to francusko-holendersko-belgijsko-szwajcarska koprodukcja z 2011 roku pod tytułem „Kot w Paryżu” w reżyserii Alaina Gagnol i Jeana Loup Felicioli.

Złote Koziołki dla Najlepszej Animacji dla Młodzieży - "Basen”
Jury Międzynarodowe Filmów Animowanych przyznało Złote Koziołki dla Najlepszej Animacji dla Młodzieży krótkiemu, prostemu i zarazem złożonemu filmowi o odkrywczej animacji. Ten film to “Basen” czeskiej reżyserki Alexandry Hetmerovej.

Czytaj także: Jiří Menzel gwiazdą festiwalu Ale Kino! [WIDEO]

Wyróżnienie - "Ostatni norweski troll”
Jury Międzynarodowe Filmów Animowanych postanowiło wyróżnić film „Ostatni norweski troll” w reżyserii Pjotra Sapegina z Norwegii za pełen uczuć, artyzmu i poezji sposób, w jaki przekazuje on ważne przesłanie.

Film, który zasługuje na uwagę - "Tygrysy i tatuaże”
Jury Międzynarodowe Filmów Animowanych pragnie także zwrócić szczególną uwagę na film „Tygrysy i tatuaże” w reżyserii Karli Bengtson z Danii. Z przyczyn formalnych obraz ten nie został pokazany w konkursie. Jest to historia opowiedziana z punktu widzenia dziecka i z dziecięcą precyzją; opowieść o tym, jak ważna jest rodzina. Fabuła, sztuka animacji i warstwa graficzna tworzą w tym filmie harmonijną całość.

JURY MŁODYCH / FILMY AKTORSKIE

Nagroda Marcina dla najlepszego filmu aktorskiego – "Zmrok”
Jest chłodny wieczór. Idziesz do kina, chociaż wiesz, że mógłbyś w tym czasie robić wiele innych rzeczy. Siadasz wygodnie w fotelu i czekasz aż zgaśnie światło. Powoli zostajesz wprowadzony w historię, która z czasem coraz bardziej cię wciąga. Każda scena okazuje się ważna. Widzisz, że na ekranie dzieje się cos dziwnego. Oglądasz pozornie te same a jednak całkiem inne obrazy. Masz bowiem okazję poznać perspektywę każdego z bohaterów, obserwując wciąż te same wydarzenia, za każdym razem dostrzegasz w nich coś nowego. Prosta z pozoru historia staje się dla ciebie fascynująca. Nie słyszysz żadnej muzyki, a jednak czujesz napięcie i chłód bijący z ekranu. Wszystko to sprawia, że nie możesz oderwać wzroku. Seans się kończy. Zapalają się światła. Siedzisz nadal wpatrzony w ekran i zastanawiasz się „dlaczego to zrobili?”, „jaki był w tym sens?”. Uderza Cię bezsensowność tej zbrodni. Po chwili przechodzi cię dreszcz bo przypominasz sobie napis „film oparty na faktach”.

JURY MŁODYCH / FILMY ANIMOWANE

Nagroda Marcina dla najlepszego filmu animowanego – "Kot rabina”
Chcielibyśmy zaznaczyć, że podobały nam się wszystkie zaprezentowane na festiwalu animacje, ale jako Jury, byliśmy zmuszeni wybrać tylko jedną. Pragniemy nagrodzić Nagrodą Marcina dla Najlepszej Animacji dla Młodzieży film animowany pod tytułem „Kot rabina” w reżyserii Antoine Delesvaux i Joanne Sfar. Urzekły nas inteligentne i dowcipne dialogi, oczarowała plastyczna i pełna szczegółów animacja, która dobrze oddaje piękno i bogactwo kultury tamtego zakątka świata, który pozostaje dla nas tajemniczym i pełnym magii miejscem. Doceniamy walory edukacyjne tego filmu, które porusza problemy takie jak tolerancja czy fanatyzm religijny, wciąż aktualne w dzisiejszym świecie. Gratulujemy.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

JURY DZIECI / FILMY AKTORSKIE

Nagroda Marcinka dla najlepszego filmu aktorskiego– "Jutro będzie lepiej”
Film, który z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Znakomita gra aktorska sprawiła, że był on bardzo realistyczny, a muzyka dopełniająca sceny jednocześnie wzbogacała odbiór treści. Historię w nim przedstawioną cechuje uniwersalność, a jej prosta i zrozumiała forma chwyciła nas za serca. W opowieści ukazane zostały różne wartości, takie jak, rodzina i gotowość oddania się w imię przyjaźni, a także te bardziej przyziemne potrzeby; dach nad głową i zaspokojenie głodu. Ważnym przesłaniem jest ukazanie ciągłej walki przepełnionej nadzieją na przysłowiowe „lepsze jutro”. Marcinka przyznajemy filmowi „Jutro będzie lepiej” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej.

Wyróżnienie – "Jak żyć wiecznie”
Na pewno zastanawialiście się nad sensem życia i śmierci. Czy spotkaliście się z satysfakcjonującą was odpowiedzią? Czy ktoś podjął się tak trudnego zadania, jakim jest udzielenie odpowiedzi? Podczas oglądania filmu targały nami skrajne emocje. To piękna, poruszająca do głębi i przepełniona radością oraz prostotą życia bohaterów historia dwóch chłopców chorych na białaczkę, wzbogacona cudownymi, oryginalnymi animacjami i przeplatana fragmentami video-pamiętnika chłopca, który chce być taki, jak inni. Niewielu reżyserów podejmuje się tak trudnego tematu – tematu, który przedstawiono w sposób prosty, lekki i zrozumiały. Jest to film dla każdego, który przekazuje wiele uniwersalnych wartości. A na końcu zadajemy sobie ostatnie i najważniejsze pytanie: wyróżnienie dla „Jak żyć wiecznie” w reżyserii Gustavo Rona!

JURY DZIECI / FILMY ANIMOWANE

Nagrodę Marcinka dla najlepszego filmu animowanego - "Kot w Paryżu”
Jury postanowiło nagrodzić film, w którym moc dziecięcych pragnień zmieniła zło w dobro.

Wyróżnienie – "Prywatny detektyw”
Jury podjęło również decyzję, by wyróżnić film, który otwiera nam oczy na świat widziany wszystkimi zmysłami – prócz wzroku.

Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich

Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Najlepszego Filmu Aktorskiego o Wysokich Walorach Artystycznych i Edukacyjnych: "Trochę szacunku”, reżyseria Pekka Karjalainen
Opowieść o tolerancji i wychowaniu, chwilami bardzo przejmująca. Film umiejętnie przekonywał nas, że wszyscy ludzie mają prawo do miłości. Temat praw osób niepełnosprawnych przedstawiono bez stereotypów i zbędnej ckliwości, za to w sposób nowatorski i zajmujący.

Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla Najlepszego Polskiego Filmu Animowanego o Wysokich Walorach Artystycznych i Edukacyjnych filmowi "Jak szukaliśmy Lailonii” w reżyserii Jacka Adamczaka.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto