Zagrożenie wykluczeniem społecznym na ogół jest skutkiem trudności na wielu płaszczyznach: od pracy zawodowej począwszy na zdrowiu skończywszy Zagrożenie wykluczeniem społecznym na ogół jest skutkiem trudności na wielu płaszczyznach: od pracy zawodowej począwszy na zdrowiu skończywszy

Zagrożenie wykluczeniem społecznym na ogół jest skutkiem trudności na wielu płaszczyznach: od pracy zawodowej począwszy na zdrowiu skończywszy (© 123 rf)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Powrót na rynek pracy i włączenie się w życie społeczne osób zagrożonych wykluczeniem wymaga wielokierunkowych działań. Można uzyskać na nie wsparcie z funduszy europejskich.

  •  

    Skomentuj

Po raz kolejny można uzyskać dofinansowanie na działania zmierzające do integracji społecznej i aktywizacji zawodowej. Wojewódzki Urząd Pracy rozpisał konkurs na projekty w ramach Poddziałania 7.1.2. „Aktywna Integracja”.

- Szczególnie zależy nam na projektach maksymalnie kompleksowych i oferujących jak najszersze wsparcie uczestnikom - mówi Anna Osuch z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. - Projekty te dotyczą osób najbardziej potrzebujących pomocy: długotrwale bezrobotnych, z niskim wykształceniem, dotkniętych ubóstwem czy nałogami. W takich przypadkach często największym problemem jest niska motywacja do zmian. Ważne więc, aby tworzący projekty odpowiednio ocenili sytuację i zaprojektowali takie działania, które pozwolą uczestnikom tę motywację w sobie odnaleźć.

W konkursie do podziału jest 50 milionów złotych. Tę pulę dodatkowo podzielono. 15 milionów złotych to pieniądze przeznaczone projekty realizowane przez instytucje pomocy społecznej takie jak OPS, MOPR, PCPR.
Ponad 33 mln przeznaczono na projekty realizowane przez inne podmioty. Kolejne 700 tysięcy zostanie rozdzielone na projekty realizowane w ramach Mandatu Terytorialnego dla Gnieźnieńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji.
1 ,2 mln zł to kwota przeznaczona na wsparcie dla projektów realizowanych w ramach Mandatu Terytorialnego Pilskiego OSI.
Nabór w konkursie już się rozpoczął i potrwa do końca miesiąca. Szczegółowe informacje na ten temat, a także regulamin konkursu i inne potrzebne dokumenty można znaleźć na stronie internetowej wrpo. wielkopolskie.pl w zakładce ogłoszenia i wyniki naborów wniosków.

Konkurs, w którym można startować jest już kolejnym na projekty z zakresu aktywnej integracji, rozpisanym w ramach WRPO 2014+. Część projektów realizowanych z udziałem fnduszy europejskich już się zakończyła, inne jeszcze trwają.

Jak Feniks do lepszego życia


Jednym z największych projektów realizowanych w ramach „Aktywnej integracji” jest „Feniks”. Projekt ten obejmuje różnorodnym wsparciem 1525 osób mieszkających w Poznaniu zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Realizuje go Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w partnerstwie z organizacjami pozarządowymi: Fundacją im. Królowej Polski św. Jadwigi, Stowarzyszeniem ETAP, Stowarzyszeniem Pogotowie Społeczne, Stowarzyszeniem Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP. - Działania w ramach projektu są tak zróżnicowane, jak zróżnicowane są potrzeby jego uczestników - mówi Lidia Leońska, rzeczniczka prasowa MOPR. - Inne są potrzeby osób z niepełnosprawnościami, inne osoby bezdomne, które także obejmujemy wsparciem, odmienne rodzaje działań są potrzebne na przykład osobom pracującym, które chciałyby zmienić swoją sytuację i pokonać trudności, których doświadczają.

W ramach projektu działają Klub oraz Centrum Integracji Społecznej, są też realizowane programy adresowane do osób bezdomnych, wychowanków pieczy zastępczej, osób z niepełnosprawnościami oraz pracujących. - Integracja ma różne wymiary - podkreśla Lidia Leońska. - W przypadku części osób już sam fakt objęcia ich wsparciem będzie stanowił pożądany efekt, w przypadku innych będzie to podniesienie kwalifikacji, szukanie pracy czy wreszcie jej podjęcie.
Zainteresowani udziałem w projekcie mogą się jeszcze zgłaszać. Więcej informacji na stronie internetowej mopr.poznan.pl w zakładce programy.

W bieżącym konkursie na projekty dotyczące „Aktywnej Integracji” do podziału jest 50 milionów złotych ze środków WRP0 2014+


Do pracy na trzeźwo


Program „Ruszamy do pracy” jest realizowany w Koninie i okolicach. Jego celem jest powrót lub wejście na rynek pracy osób zmagających się z uzależnieniami.
- W przypadku uzależnienia obszar pracy prędzej czy później cierpi - mówi Piotr Pietrow, terapeuta, realizator programu. - Z drugiej strony terapia uzależnień bez działań dotyczących tej sfery jest w pewnym sensie niekompletna. Wraz z uczestnikami projektu przechodzimy długą drogę - od zaprzestania używania alkoholu czy narkotyków, przez określenie predyspozycji i zainteresowań, kursy i szkolenia zawodowe po staże, a docelowo zatrudnienie.

Projekty do wyboru


Obecnie w Wielkopolsce jest realizowanych ponad sto projektów skoncentrowanych wokół aktywnej integracji. Dla ich uczestników to szansa na zmianę.
- O projekcie dowiedziałam się od znajomej- mówi pani Danuta, uczestniczka jednego z nich- Chodzę na zajęcia, uczymy się jak napisać CV, jak się ubrać i rozmawiać, żeby dobrze wypaść. Będzie staż, liczę, że jak na nim pokażę, że dobrze pracuję i mi zależy znajdę zatrudnienie na stałe - dodaje .

obrazek



www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:





  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)