Nowoczesny budynek jest całkowicie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Nowoczesny budynek jest całkowicie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Nowoczesny budynek jest całkowicie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przebudowana siedziba WBPiCAK jest pokryta zielonym dachem, umieszczono na niej także budki lęgowe dla ptaków (© Fot. Mateusz Kiszka )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ta sama, ale nie taka sama - to najkrótsze podsumowanie kondycji Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. Po 20 miesiącach prac remontowo-budowlanych instytucja działa wreszcie w jednym miejscu. Pomogły w tym fundusze europejskie dla Wielkopolski.

  •  

    Skomentuj

Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury za dwa lata będzie obchodziła swoje 75. urodziny. Przez ten czas z biblioteki ze skromnym księgozbiorem stała się instytucją z długą listą różnorodnej działalności. Nie przestała być biblioteką. Oprócz gromadzenia i udostępniania książek, czasopism i innych wydawnictw zajmuje się także wypożyczeniami międzybibliotecznymi, a także digitalizuje swoje zbiory oraz je udostępnia. Zasoby Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, z której może skorzystać każdy zainteresowany to obecnie prawie 377 tysięcy pozycji, wśród których są podręczniki i skrypty naukowe, literatura dotycząca regionu, muzykalia, zabytki, zgromadzone w wielkopolskich bibliotekach. Jeśli do tego dołożyć działalność edukacyjną, wydawniczą, a także animowanie amatorskiego ruchu fotograficznego i ruchu krajoznawczego i działający w strukturach WBPiCAK zespół folklorystyczny, jest oczywiste, że instytucja potrzebuje siedziby z prawdziwego zdarzenia. Taką, która odpowiada jej potrzebom ma zaledwie od kilkunastu tygodni.

Pod jednym dachem


- Dla nas to historyczny moment - przyznaje Izabela Przyłuska, rzeczniczka prasowa WBPiCAK. - Po raz pierwszy w swojej ponad siedemdziesięcioletniej historii wszystkie działy, pracownie, wypożyczalnia i czytelnia WBPiCAK funkcjonują w jednym miejscu przy ul. Prusa 3.

Po trwającej 20 miesięcy przebudowie obiektu, zaprojektowanego w latach 60-tych poprzedniego stulecia jako biurowiec nie odpowiadał nie tylko specyficznym potrzebom WBPiCAK, ale w ogóle warunkom, jakie współcześnie powinny spełniać budynki użyteczności publicznej. Teraz zmienił się niemal nie do poznania.

- Zakres prac był naprawdę ogromny - mówi Izabela Przyłuska. - Termomodernizacja, wymiana wszystkich instalacji, zmiana układu i przeznaczenia pomieszczeń, dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wymieniać można długo. Teraz Wielkopolanie mają do dyspozycji nowoczesny obiekt - podkreśla.

Z duchem czasu


Po przebudowie czytelnicy korzystający WBPiCAK mają do dyspozycji przestronniejszą i bardziej funkcjonalną wypożyczalnię. Tych zabieganych szczególnie cieszy wrzutnia książek, dostępna z ulicy, która pozwala oddawać pożyczone pozycje przez całą dobę. Warto dodać, że WBPiCAK wypożycza także audiobooki i e-booki za pośrednictwem platform Legimi, Nasbi oraz Ibuk Libra.

W przebudowanym budynku zostały wygospodarowane także zupełnie nowe przestrzenie: hol, zaprojektowany z myślą o wystawach, usytuowana w jego sąsiedztwie nowoczesna sala audiowizualna czy przeszklone pomieszczenia klubowe. To ostatnie, przeznaczone na prelekcje czy spotkania autorskie znalazło się na antresoli. Na jego zapleczu znalazł się sklep, w którym można kupić wydawnictwa WBPiCAK. Nie zabrakło miejsca na galerię, przeznaczoną na kameralne wystawy.

Nowością jest także usytuowana na pierwszym piętrze Pracownia Krajoznawcza - czytelnia „tradycyjna”, a także czytelnia cyfrowa - sala ze stanowiskami komputerowymi, na których można korzystać m.in. ze zbiorów chronionych prawem autorskim czy licencjonowanych baz danych, których WBPiCAK ze względów prawnych nie może udostępniać w internecie. Budynek jest całkowicie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego na lata 2014-202. Wyniosło ono blisko 3,5 mln zł.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl
                 

 
  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Hallo

Nowe testy sprawnościowe do policji to bułka z masłem? Praca w policji na wyciągnięcie ręki. "Testy są na poziomie 10-latka" Nowe testy sprawnościowe do policji to bułka z masłem? Praca w policji na wyciągnięcie ręki. "Testy są na poziomie 10-latka"

Nowe testy sprawnościowe do policji są "na poziomie 10-latka". Sprawdź

Dodaj Firmę

Katalog firm