Nowoczesny budynek jest całkowicie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami Nowoczesny budynek jest całkowicie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami

Nowoczesny budynek jest całkowicie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Przebudowana siedziba WBPiCAK jest pokryta zielonym dachem, umieszczono na niej także budki lęgowe dla ptaków (© Fot. Mateusz Kiszka )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ta sama, ale nie taka sama - to najkrótsze podsumowanie kondycji Wielkopolskiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury. Po 20 miesiącach prac remontowo-budowlanych instytucja działa wreszcie w jednym miejscu. Pomogły w tym fundusze europejskie dla Wielkopolski.

  •  

    Skomentuj

Wielkopolska Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury za dwa lata będzie obchodziła swoje 75. urodziny. Przez ten czas z biblioteki ze skromnym księgozbiorem stała się instytucją z długą listą różnorodnej działalności. Nie przestała być biblioteką. Oprócz gromadzenia i udostępniania książek, czasopism i innych wydawnictw zajmuje się także wypożyczeniami międzybibliotecznymi, a także digitalizuje swoje zbiory oraz je udostępnia. Zasoby Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej, z której może skorzystać każdy zainteresowany to obecnie prawie 377 tysięcy pozycji, wśród których są podręczniki i skrypty naukowe, literatura dotycząca regionu, muzykalia, zabytki, zgromadzone w wielkopolskich bibliotekach. Jeśli do tego dołożyć działalność edukacyjną, wydawniczą, a także animowanie amatorskiego ruchu fotograficznego i ruchu krajoznawczego i działający w strukturach WBPiCAK zespół folklorystyczny, jest oczywiste, że instytucja potrzebuje siedziby z prawdziwego zdarzenia. Taką, która odpowiada jej potrzebom ma zaledwie od kilkunastu tygodni.

Pod jednym dachem


- Dla nas to historyczny moment - przyznaje Izabela Przyłuska, rzeczniczka prasowa WBPiCAK. - Po raz pierwszy w swojej ponad siedemdziesięcioletniej historii wszystkie działy, pracownie, wypożyczalnia i czytelnia WBPiCAK funkcjonują w jednym miejscu przy ul. Prusa 3.

Po trwającej 20 miesięcy przebudowie obiektu, zaprojektowanego w latach 60-tych poprzedniego stulecia jako biurowiec nie odpowiadał nie tylko specyficznym potrzebom WBPiCAK, ale w ogóle warunkom, jakie współcześnie powinny spełniać budynki użyteczności publicznej. Teraz zmienił się niemal nie do poznania.

- Zakres prac był naprawdę ogromny - mówi Izabela Przyłuska. - Termomodernizacja, wymiana wszystkich instalacji, zmiana układu i przeznaczenia pomieszczeń, dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wymieniać można długo. Teraz Wielkopolanie mają do dyspozycji nowoczesny obiekt - podkreśla.

Z duchem czasu


Po przebudowie czytelnicy korzystający WBPiCAK mają do dyspozycji przestronniejszą i bardziej funkcjonalną wypożyczalnię. Tych zabieganych szczególnie cieszy wrzutnia książek, dostępna z ulicy, która pozwala oddawać pożyczone pozycje przez całą dobę. Warto dodać, że WBPiCAK wypożycza także audiobooki i e-booki za pośrednictwem platform Legimi, Nasbi oraz Ibuk Libra.

W przebudowanym budynku zostały wygospodarowane także zupełnie nowe przestrzenie: hol, zaprojektowany z myślą o wystawach, usytuowana w jego sąsiedztwie nowoczesna sala audiowizualna czy przeszklone pomieszczenia klubowe. To ostatnie, przeznaczone na prelekcje czy spotkania autorskie znalazło się na antresoli. Na jego zapleczu znalazł się sklep, w którym można kupić wydawnictwa WBPiCAK. Nie zabrakło miejsca na galerię, przeznaczoną na kameralne wystawy.

Nowością jest także usytuowana na pierwszym piętrze Pracownia Krajoznawcza - czytelnia „tradycyjna”, a także czytelnia cyfrowa - sala ze stanowiskami komputerowymi, na których można korzystać m.in. ze zbiorów chronionych prawem autorskim czy licencjonowanych baz danych, których WBPiCAK ze względów prawnych nie może udostępniać w internecie. Budynek jest całkowicie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Inwestycja była możliwa dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego programu Operacyjnego na lata 2014-202. Wyniosło ono blisko 3,5 mln zł.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl




                 

 
  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków