Termomodernizacja budynków publicznych w gminie Łobżenica zmniejszy emisję zanieczyszczeń do środowiska, a tym samym poprawi jakość powietrza Termomodernizacja budynków publicznych w gminie Łobżenica zmniejszy emisję zanieczyszczeń do środowiska, a tym samym poprawi jakość powietrza

Termomodernizacja budynków publicznych w gminie Łobżenica zmniejszy emisję zanieczyszczeń do środowiska, a tym samym poprawi jakość powietrza (© WikiCommons)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Gmina Łobżenica przystąpiła do gruntownej termomodernizacji budynków publicznych. Już wkrótce Urząd Miejski, Centrum Profilaktyki i Aktywności Społecznej , a także szkoła podstawowa i przedszkole w Dźwierszynie Małym będą bardziej energooszczędne i przyjazne środowisku.

  •  

    Skomentuj

Prace przy termomodernizacji budynków rozpoczęły się w lutym. Wtedy też nastąpiło przekazanie wykonawcy placów budowy. Na pierwszy ogień poszedł mieszczący się w parku, budynek Centrum Profilaktyki i Integracji Społecznej. Właśnie tam roboty osiągnęły największy stopień zaawansowania.

- Dokonano wszelkich prac rozbiórkowych, prac związanych z dociepleniem dachu oraz ścian zewnętrznych - informuje Magdalena Gdaniec, kierownik Referatu Gospodarki i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Gminy Łobżenica. - Również na budynku urzędu trwają prace związane z dociepleniem ścian zewnętrznych oraz dachu.

Z kolei w Dźwierszynie Małym, w budynku, w którym mieści się przedszkole i szkoła podstawowa trwają prace rozbiórkowe. Znikną od dawna nieużywane tarasy. We wszystkich budynkach zostanie zainstalowane energooszczędne oświetlenie.

Tam, gdzie to konieczne zmieni się też, na bardziej przyjazny środowisku, system ogrzewania. W Centrum Profilaktyki i Integracji Społecznej zostanie zamontowane ogrzewanie gazowe, zaś w budynku szkoły i przedszkola w Dźwierszynie Małym zostanie zamontowany nowy kocioł ogrzewania olejowego. Bilans energetyczny modernizowanych budynków poprawią panele fotowoltaiczne.

Zostaną one zamontowane na wszystkich budynkach z wyjątkiem Centrum Profilaktyki i Integracji Społecznej.
Większość budynków, po dociepleniu ścian, zyska także nowe elewacje. Wyjątkiem jest jedynie budynek urzędu miejskiego. Ponieważ jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków, jego zewnętrzny wygląd musi pozostać niezmieniony.

- Poza pracami typowo termomodernizacyjnymi, zostaną również wykonane inne roboty budowlane poprawiające funkcjonalność i wygląd obiektów - podkreśla Magdalena Gdaniec.

Ostateczne zakończenie wszystkich prac przewidziano na październik 2022 roku.

- Termomodernizacja zdecydowanie zmniejszy ilość zużywanej energii , a także emisję zanieczyszczeń do środowiska. Po zakończeniu remontów budynki te będą naszą wizytówką - podkreśla Gdaniec.
Inwestycja została dofinansowana z funduszy europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 -2020. Pomoc unijna wyniosła ponad 3,5 mln zł.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl                 

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Więcej na temat

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Choroby zawodowe. Takie odszkodowanie dostaniesz od państwa. Zobacz szczegóły! Choroby zawodowe. Takie odszkodowanie dostaniesz od państwa. Zobacz szczegóły!

Choroby zawodowe. Takie odszkodowanie dostaniesz od państwa. Sprawdź

Dodaj Firmę

Katalog firm