Termomodernizacja budynków publicznych w gminie Łobżenica zmniejszy emisję zanieczyszczeń do środowiska, a tym samym poprawi jakość powietrza Termomodernizacja budynków publicznych w gminie Łobżenica zmniejszy emisję zanieczyszczeń do środowiska, a tym samym poprawi jakość powietrza

Termomodernizacja budynków publicznych w gminie Łobżenica zmniejszy emisję zanieczyszczeń do środowiska, a tym samym poprawi jakość powietrza (© WikiCommons)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Gmina Łobżenica przystąpiła do gruntownej termomodernizacji budynków publicznych. Już wkrótce Urząd Miejski, Centrum Profilaktyki i Aktywności Społecznej , a także szkoła podstawowa i przedszkole w Dźwierszynie Małym będą bardziej energooszczędne i przyjazne środowisku.

  •  

    Skomentuj

Prace przy termomodernizacji budynków rozpoczęły się w lutym. Wtedy też nastąpiło przekazanie wykonawcy placów budowy. Na pierwszy ogień poszedł mieszczący się w parku, budynek Centrum Profilaktyki i Integracji Społecznej. Właśnie tam roboty osiągnęły największy stopień zaawansowania.

- Dokonano wszelkich prac rozbiórkowych, prac związanych z dociepleniem dachu oraz ścian zewnętrznych - informuje Magdalena Gdaniec, kierownik Referatu Gospodarki i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Gminy Łobżenica. - Również na budynku urzędu trwają prace związane z dociepleniem ścian zewnętrznych oraz dachu.

Z kolei w Dźwierszynie Małym, w budynku, w którym mieści się przedszkole i szkoła podstawowa trwają prace rozbiórkowe. Znikną od dawna nieużywane tarasy. We wszystkich budynkach zostanie zainstalowane energooszczędne oświetlenie.

Tam, gdzie to konieczne zmieni się też, na bardziej przyjazny środowisku, system ogrzewania. W Centrum Profilaktyki i Integracji Społecznej zostanie zamontowane ogrzewanie gazowe, zaś w budynku szkoły i przedszkola w Dźwierszynie Małym zostanie zamontowany nowy kocioł ogrzewania olejowego. Bilans energetyczny modernizowanych budynków poprawią panele fotowoltaiczne.

Zostaną one zamontowane na wszystkich budynkach z wyjątkiem Centrum Profilaktyki i Integracji Społecznej.
Większość budynków, po dociepleniu ścian, zyska także nowe elewacje. Wyjątkiem jest jedynie budynek urzędu miejskiego. Ponieważ jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków, jego zewnętrzny wygląd musi pozostać niezmieniony.

- Poza pracami typowo termomodernizacyjnymi, zostaną również wykonane inne roboty budowlane poprawiające funkcjonalność i wygląd obiektów - podkreśla Magdalena Gdaniec.

Ostateczne zakończenie wszystkich prac przewidziano na październik 2022 roku.

- Termomodernizacja zdecydowanie zmniejszy ilość zużywanej energii , a także emisję zanieczyszczeń do środowiska. Po zakończeniu remontów budynki te będą naszą wizytówką - podkreśla Gdaniec.
Inwestycja została dofinansowana z funduszy europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 -2020. Pomoc unijna wyniosła ponad 3,5 mln zł.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl                 

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Więcej na temat

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Zarobki w policji 2023. Ile zarobią mundurowi? Mamy szczegółowe wyliczenia! Zobacz stawki na poszczególnych stanowiskach w policji Zarobki w policji 2023. Ile zarobią mundurowi? Mamy szczegółowe wyliczenia! Zobacz stawki na poszczególnych stanowiskach w policji

Zarobki w policji 2023. Ile zarobią mundurowi? Mamy szczegółowe wyliczenia!

Dodaj Firmę

Katalog firm