W Centrum Szyfrów Enigma im W Centrum Szyfrów Enigma im

W Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego najnowocześniejsze technologie pomogą przybliżyć nie tylko historię, ale i niektóre tajniki matematyki, kryptologii i informatyki (© Wizualizacja UMP)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Rozpoczęły się prace budowlane w dawnym Collegium Martineum przy ulicy Święty Marcin w Poznaniu. Już za około rok powstające tam Centrum Szyfrów Enigma będą mogli odwiedzić pierwsi goście.

  •  

    Skomentuj

Centrum Szyfrów Enigma im. Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, które powstaje w Poznaniu przy ul. Św. Marcin ma upamiętniać rozpracowanie przez matematyków z poznańskiego uniwersytetu mechanizmu działania Enigmy - niemieckiej elektromechanicznej maszyny szyfrującej.

- Historia tajemnicy Enigmy to tylko jeden z wątków - mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. - Drugi element to część ekspozycji, która będzie poświęcona zastosowaniom matematyki, a szczególnie kryptologii współcześnie, na przykład w informatyce. Muzeum ma uczyć i bawić. Chcemy by, stało się miejscem, do którego będzie wracało się wielokrotnie. To oczywiście atrakcja i dla mieszkańców, i dla turystów, a także ważny element w nowym obliczu wyremontowanej ulicy Św. Marcin.

Prace budowlane w dawnym Collegium Martineum (wcześniej Domu Partii) już się rozpoczęły. - Przekazanie placu budowy nastąpiło 2 czerwca - informuje Grzegorz Kamiński, dyrektor Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. - Wykonano już większość prac projektowych, rozpoczęły się też roboty rozbiórkowe.

Jak informuje, oprócz stworzenia nowego układu pomieszczeń, remontu instalacji i poprawienia dostępności budynku dla osób z niepełnosprawnościami, przewidziano też prace konserwatorskie, pozwalające zachować historyczne elementy wystroju wnętrz. Wszystkie prace budowlane zostaną ukończone w pierwszym kwartale przyszłego roku. W kolejnym etapie powstanie ekspozycja.

- Przygotowuje ją dla nas firma New Amsterdam, której dziełem jest m.in. ekspozycja w warszawskim Muzeum Historii Polski, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy wrocławskiej Cricoteki - mówi Mariusz Wiśniewski. - Centrum Szyfrów będzie przede wszystkim muzeum interaktywnym, łączącym historię z matematyką.

- Ułożona chronologicznie ścieżka zwiedzania składać się będzie ze stanowisk poświęconych historii oraz stanowisk edukacyjnych - dodaje Grzegorz Kamiński. - Większość z nich zaopatrzona będzie w aplikacje umożliwiające zgłębianie wiedzy na trzech poziomach zaawansowania: podstawowym, rozszerzonym i zaawansowanym. Stanowiska będzie można odkrywać indywidualnie lub grupowo, z przewodnikiem - informuje. Ekspozycja będzie podzielona na trzy główne strefy: Kurs Szyfrów, Opowieść Historyczna oraz Przyszłość i Współczesność Komputerów. W pier-wszej części zwiedzający poznają historię kryptografii, poznają metody utajniania informacji i przejdą krótki kurs szyfrowania.

- Ta część pełna jest interaktywnych i manualnych stanowisk, przy których na zwiedzających czekać będą zagadki i łamigłówki. Niektóre z nich umożliwią rywalizację, inne będą przeznaczone do obsługi indywidualnej - informuje Grzegorz Kamiński.
W części Opowieść Historyczna będzie można poznać rolę Poznania i związanych z miastem matematyków w rozpracowaniu tajemnicy enigmy, a także budowę enigmy oraz wydarzenia II wojny światowej. Będą takie eksponaty jak repliki płacht Zygalskiego, cyklometr i inne. Być może znajdzie się też replika samej enigmy. - Miasto czyni starania by ją pozyskać - zapewnia Grzegorz Kamiński.

Ostania część pozwoli zrozumieć związki odkrycia poznańskich matematyków z pierwszymi oraz współczesnymi komputerami.
Pierwsi zwiedzający przekroczą progi Centrum Szyfrów Enigma późnym latem 2021 roku.

Koszt całego przedsięwzięcia to ponad 29 mln zł. 10 mln zł tej kwoty pochodzi z WRPO 2014+.




  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków