Efektownie podświetlona elewacja i Park Rzeźb przed „Oskardem” jak magnes przyciągają mieszkańców Konina Efektownie podświetlona elewacja i Park Rzeźb przed „Oskardem” jak magnes przyciągają mieszkańców Konina

Efektownie podświetlona elewacja i Park Rzeźb przed „Oskardem” jak magnes przyciągają mieszkańców Konina. W budynku powstała dodatkowa sala wielofunkcyjna (© CKiS Konin)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Obraz Franciszka Starowieyskiego o rozmiarach 18x3 metry mogli oglądać mieszkańcy Konina w wielofunkcyjnej sali przebudowanego Centrum Kultury i Sztuki „Oskard” w Koninie. Po dwóch latach prac, od stycznia centrum znów działa.

  •  

    Skomentuj

Historia „Oskarda”, działającego obecnie w strukturach Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, sięga lat 60-tych ubiegłego stulecia. Wtedy to, w 1964 roku zapadła decyzja, by wybudować górniczy dom kultury. Przygotowano modernistyczny projekt, oparty na żelbetowej konstrukcji. Prace trwały tak długo, że po Koninie zaczęła krążyć legenda jakoby za ogrodzeniem powstawała kolejna odkrywka.

Wreszcie w 1972 roku oddano obiekt do użytku. Uchodzi on za ciekawy przykład architektury brutalistycznej, ale jeszcze dwa lata temu, zanim rozpoczęła się jego rozbudowa i przebudowa, trudno było dostrzec jego piękno. Do tego wiele do życzenia pozostawiała funkcjonalność, nie przystająca do współczesnych wymagań Centrum Kultury. Unijne wsparcie pozwoliło zrealizować wartą blisko 27 milionów złotych inwestycje. Dziś „Oskard” znów świeci pełnym blaskiem.

Kultowy dom kultury „Oskard” w Koninie po przebudowie jest jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w województwie


Dostępny dla wszystkich


- To bez wątpienia jedno z najnowocześniejszych centrów kultury w Wielkopolsce - mówi, nie ukrywając dumy, Joanna Szydłowska, wicedyrektorka konińskiego Centrum Kultury i Sztuki. - Prace trwały dwa lata, od stycznia korzystamy już z nowego obiektu.

Niestety, w pierwszych tygodniach po zakończeniu prac, z powodu lockdownu, mieszkańcy Konina mogli podziwiać kultowy dom kultury w nowej odsłonie jedynie od zewnątrz. Trzeba jednak przyznać, że jest na co patrzeć.

- Nowa elewacja prezentuje się bardzo efektownie, zwłaszcza po zmroku, gdy jest podświetlona - mówi Joanna Szydłowska. - Do tego przed budynkiem została zaaranżowana całkiem nowa przestrzeń - Park Rzeźb. Stanęły na nim dzieła, które przez lata powstawały w ramach plenerów Aluminium Konin. Teraz odnowione i podświetlone odzyskały swoje znaczenie i przeznaczenie.

Ale co najważniejsze - kryje się w środku. Dwukondygnacyjny budynek został wyremontowany i rozbudowany. Obecnie mieszczą się w nim dwie sale kinowe - duża i kameralna, na 48 miejsc, spora sala wielofunkcyjna i klubokawiarnia ze sceną.
Właśnie w sali wielofunkcyjnej odbyła się inaugurująca działalność wystawa Franciszka Starowieyskiego Teatr Rysowania - W oczekiwaniu na Ocaliciela. Zostało zaprezentowane monumentalne dzieło o wymiarach 18x3 metry.

- Kurator wystawy powiedział nam, że niewiele jest miejsc w Polsce, w których ten obraz może zostać pokazany w całości - twierdzi wicedyrektorka CKiS w Koninie. - W naszej nowej sali było to możliwe. Z powodu ograniczeń epidemicznych początkowo przygotowaliśmy wirtualne zwiedzanie. Gdy było to możliwe - zaprosiliśmy mieszkańców do środka.

Obrazu w Koninie już nie ma, ale z wirtualnego oglądania dzieła wciąż można skorzystać za pośrednictwem strony internetowej CKiS. Jeszcze do najbliższej soboty będzie można wziąć udział w wystawach, koncertach, projekcjach filmowych itp. w ramach wydarzenia Konin Miasto Kobiet.

Z oferty kulturalnej „Oskarda” mogą skorzystać także osoby ze specjalnymi potrzebami. - Budynek został wyposażony w windę i podnośnik, pętle indukcyjne, które pomogą osobom z niepełnosprawnością słuchu czy tablicę tyflograficzą, z funkcją głosową - wymienia Joanna Szydłowska. I dodaje, że stęsknionych udziału w wydarzeniach kulturalnych koninian nie brakuje.

W epicentrum wydarzeń


Od kilku dni można już korzystać z aplikacji Epicentrum Kultury, której stworzenie było częścią projektu, w ramach którego „Oskard” zyskał nowe oblicze. Pozwala ona na bieżąco śledzić wydarzenia kulturalne w regionie konińskim.

- Poprzez aplikację można śledzić wydarzenia w pięćdziesięciu różnych miejscach w regionie konińskim - wyjaśnia Joanna Szydłowska. - Aplikacja umożliwia dodanie ich do kalendarza w smartfonie.

Układ chronologiczny wydarzeń to jedna możliwość ich śledzenia. Inny sposób to sprawdzenie oferty kulturalnej według miejsca, pokazanego na interaktywnej mapie.

Kolejna funkcja to trasy wycieczkowe. Obecnie dostępna jest jedna: przez Nadwarciański Park Krajobrazowy i Puszczę #Pyzderską. Poszczególnym jej punktom towarzyszą przyśpiewki śpiewaka z Przybysławia - Tadeusza Bartczaka, nieżyjącego już artysty ludowego.

Dotacja na realizację całego projektu pochodziła z funduszy europejskich w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

RegioStars Awards 2021 czeka na kandydatów
Do 9 maja mogą się zgłaszać beneficjenci funduszy europejskich, którzy chcą stanąć w szranki w XIV edycji konkursu Regiostars Awards.
Komisja Europejska przyzna nagrody w kategoriach:
  • Inteligentna Europa
  • Zielona Europa: ekologiczne i odporne społeczności Sprawiedliwa Europa: wspieranie włączenia społecznego i antydyskryminacji
  • Zurbanizowana Europa: promowanie ekologicznych, zrównoważonych systemów żywnościowych
  • Temat roku: zwiększanie mobilności ekologicznej

Beneficjenci zainteresowani udziałem w konkursie proszeni są o kontakt mailowy:
[email protected]

obrazek
 www.wrpo.wielkopolskie.pl


                 

  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Więcej na temat

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków