Dom Zemełki zyska nowoczesną oficynę Dom Zemełki zyska nowoczesną oficynę

Dom Zemełki zyska nowoczesną oficynę (© UM Konin )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Najstarsza murowana kamienica w Koninie, pochodząca z XVI stulecia przechodzi gruntowną rewitalizację. Po remoncie i dobudowaniu nowego pawilonu pomieści Inkubator Aktywności Kulturalnej.

  •  

    Skomentuj

Najstarsza kamienica Konina Dom Jana Zemełki - lekarza, fundatora katedr anatomii i botaniki lekarskiej na Uniwersytecie Krakowskim od 2014 roku należy w całości do miasta Konin. Wcześniej budynek pełnił rożne funkcje.

Przed II wojną światową w Domu Zemełki działała szkoła. Pod koniec XX stulecia mieściło się tam m.in. Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Poznaniu oraz Powiatowe Biuro Geodezji. W ostatnim czasie, nieużywany czekał na przywrócenie mu świetności.
Teraz ta inwestycja stała się faktem. Konin na jej realizację uzyskał dotację w ramach WRPO 2014+, w wysokości blisko 8 milionów złotych. Te pieniądze wraz z wkładem miasta pozwolą tchnąć w zabytek nowe życie.

Prace już się rozpoczęły. W pierwszej kolejności zostaną zburzone szpecące otoczenie garaże, nastąpi wymiana wszystkich instalacji w budynku, dach przejdzie gruntowny remont i wróci do historycznego kształtu. Poddasze, a także połączone w czasie prac piwnice budynku pozwolą na wygospodarowanie kolejnych pomieszczeń. Przeszklona klatka schodowa z windą mieszczącą na raz dwie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich połączy zabytkową kamienicę z całkiem nowym dwukondygnacyjnym pawilonem.

Po zakończeniu prac, które zaplanowano niemal równo za rok w Domu Zemełki zacznie działać Inkubator Aktywności Kulturalnej. W jego skład wejdzie multimedialne podziemie (piwnica), interaktywna galeria miejska, Kuchnia Artystyczna, Sala Kameralna , w dalszej części: Inkubator Kultury z pracowniami artystycznymi, Gościniec Artystyczny z pokojami hostelowymi.
- To wyjątkowe miejsce na mapie Konina - podkreślał Paweł Adamów, wiceprezydent miasta. - Chcemy, by Dom Zemełki był związany i z kulturą, i z dziedzictwem kulturowym. Mamy wiele postaci wartych wyeksponowania. Ta kamienica będzie miejscem, gdzie przywracamy pamięć o nich.

obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl                 


  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Więcej na temat

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Problemy z ulgą dla klasy średniej. Rozliczać miesięcznie czy rocznie? Kto powinien złożyć wniosek o nieuwzględnianie ulgi, PIT-2 Problemy z ulgą dla klasy średniej. Rozliczać miesięcznie czy rocznie? Kto powinien złożyć wniosek o nieuwzględnianie ulgi, PIT-2

Duże zamieszanie wokół ulgi dla klasy średniej. Prostujemy wątpliwości

Dodaj Firmę

Katalog firm