Multi-robot przechodzi testy, za kilkanaście miesięcy może trafić do produkcji Multi-robot przechodzi testy, za kilkanaście miesięcy może trafić do produkcji

Multi-robot przechodzi testy, za kilkanaście miesięcy może trafić do produkcji (© L-Systems)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nowoczesna technologia na światowym poziomie powstaje w Wielkopolsce – i nie po raz pierwszy w takim przypadku – przy wsparciu funduszy unijnych. To innowacyjny system do zarządzania produkcją, czyli Multi-robot, którego prototypu możemy spodziewać się już w pierwszym kwartale 2021 roku.

  •  

    Skomentuj

Multi-robot jest dziełem ekspertów z poznańskiego i pilskiego biura konstrukcyjnego firmy L-Systems, realizowanym przy udziale Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk. Prace nad nim umożliwiło w ubiegłym roku podpisanie umowy o dofinansowaniu badań ze środków unijnych. To efekt przyjęcia na listę projektów, które wzmacniają potencjał innowacyjny przedsiębiorstw Wielkopolski, szczególnie firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Jego wartość całkowitą określono na poziomie ponad 881 tys.zł, a maksymalna kwota dofinansowania wyniosła ponad 641 tys. zł. Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny 2014 - 2020 kładzie nacisk na projekty innowacyjne, które zasługują na wsparcie ze strony funduszy unijnych. Na ten cel przeznaczono już kilkaset milionów złotych.

Za kilkanaście miesięcy
system trafi do produkcji


– Prace każdego dnia postępują. Nasi pracownicy dokładają wszelkich starań, aby przełomowy system do zarządzania produkcją rozpoczął swoją pracę w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy – mówi Robert Pawlak, prezes L-Systems. – Jestem dumny, że innowacyjny system, który niebawem znacznie ułatwi pracę wielu firm, jest tworzony w Polsce. To dla nas wielki projekt.

Ten system do zarządzania produkcją jest inteligentnym oprogramowaniem, zbierającym informacje, analizującym je, podejmującym decyzje, nas-tępnie oceniającym skuteczność działania i na tej podstawie wypracowującym sobie dane do kolejnych działań. Innymi słowy, nie jest sztywno napisanym programem, działającym w określonych ramach, lecz wirtualnym organizmem o dużej samodzielności. Jak można się spodziewać, zespół pracujący nad Multi-robotem otrzymał bardzo odpowiedzialne zadanie.

Agenty obserwują i decydują


Projekt ma nie tylko intrygującą nazwę, ale również zasadę działania – w jego ramach pracuje bowiem niejeden agent!
Na szczęście nie chodzi tu o walkę wywiadów, lecz o agenty, będące pojedynczymi programami komputerowymi. Agenty – bo tak należy odmienić ten wyraz – działają w określonym środowisku, komunikują się z innymi programami i kontrolują swoje otoczenie, w efekcie czego mogą podejmować niezależne decyzje. Robią to w wyznaczonym celu, np. dla zoptymalizowania procesu produkcji. Taki agent obserwuje środowisko, w którym pracuje i umie reagować na jego zmiany. Uczy się i adaptuje do zmieniających się warunków, korzysta z symboli i może nawet rozpoznawać i tolerować różne błędy w środowisku, jeśli uzna, że nie zakłócają one celu pracy!

– Komunikacja agentowa została zaprojektowana z wielką starannością, z przestrzeganiem zasad nazewnictwa i numeracji komunikatów – zapewnia prof. dr hab. Marcin Paprzycki z Instytutu Badań Systemowych PAN. – Agenty są prawidłowo zdefiniowane, jeżeli chodzi o zakres funkcjonalności oraz komunikację.

Multi-robot dalej przechodzi przez badania przemysłowe i prace rozwojowe. L-Systems ocenia, że w pierwszym kwartale 2021 r. zostaną zakończone prace nad jego prototypem, po czym ma nastąpić weryfikacja założeń, demonstracja możliwości i… uzyskanie ostatecznej formy technologii. Na światowe rynki ten system do zarządzania produkcją mógłby trafić już pod koniec przyszłego roku!

Zobacz też: Fundusze europejskie: Sprzymierzeniec w walce z rakiem


obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:







  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków