Mikro i mali przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią koronawirusa ponieśli straty otrzymają dotacje na kapitał obrotowy Mikro i mali przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią koronawirusa ponieśli straty otrzymają dotacje na kapitał obrotowy

Mikro i mali przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią koronawirusa ponieśli straty otrzymają dotacje na kapitał obrotowy. Pieniądze te pozwolą im sfinansować bieżące potrzeby firm tak, by mogły one na powrót stanąć na nogi (© pixabay)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

100 milionów złotych trafi do małych i mikro przedsiębiorstw z Wielkopolski, które negatywnie odczuły skutki pandemii. Przedsiębiorcy będą mogli finansować z dotacji bieżące wydatki.

  •  

    Skomentuj

100 milionów złotych pochodzących z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 będzie rozdzielone między mikro i małe firmy, w tym także samozatrudnionych które złożą wnioski o taką pomoc. Jej wysokość będzie zależała od tego jak długo z powodu pandemii firma przynosiła mniejsze dochody, a także od liczby pracowników.

Dystrybucją pomocy zajmie się Wielkopolska Agencja Przedsiębiorczości. W środę Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego podpisał z WARP umowę na realizację projektu „Wielkopolska Tarcza Antykryzysowa”.
- Wsparcie w postaci bezzwrotnych grantów to dobre koło ratunkowe dla naszych przedsiębiorców - zwraca uwagę Marek Woźniak. - Szczęśliwie sfinalizujemy prace nad tym instrumentem finansowym z nadzieją, że między innymi dzięki niemu firmy, które utraciły płynność finansową z powodu pandemii, nadal będę mogły funkcjonować na wielkopolskim rynku - dodaje marszałek.

Zarówno procedura wnioskowania o pomoc, jak i narzędzie służące do składania wniosku zostały pomyślane tak, by były jak najbardziej przyjazne dla właścicieli firm, do których pomoc jest kierowana.
- Przedsiębiorcy potrzebują pomocy tu i teraz - podkreśla Krzysztof Urbaniak, prezes WARP. - Szacujemy, że kwalifikacja do dofinansowania potrwa 3-4 dni, a dystrybucja tych środków będzie bardzo szybka - mówi.

Granty będą przyznawane przedsiębiorcom spełniającym warunki według kolejności zgłoszeń. Będzie jednak czas, by do złożenia wniosku dobrze się przygotować.
- W przyszłym tygodniu pod adresem internetowym www.grant.warp.org.pl zostanie uruchomiona specjalna strona, na której znajdą się wszystkie potrzebne informacje dotyczące grantów - informuje Anna Nadstawska, kierownik Zespołu Usług Rozwojowych w WARP. #- Na kilka dni przed dniem naboru pojawi się generator wniosków, w którym będzie można wniosek przygotować zawczasu. Generator ma za zadanie ułatwić przedsiębiorcy zadanie i uniknąć błędów - podkreśla.

Jak wyjaśnia, jeśli wypełniający wniosek pominie jakieś informacje lub wpisze je błędnie, pojawiający się komunikat pozwoli mu zauważyć błąd i go poprawić. Gdy wniosek zostanie złożony, przejdzie weryfikację pod względem merytorycznym i grant zostnie przyznany. Ponieważ jednak decyduje kolejność zgłoszeń, nie warto czekać na ostatni moment.

Granty są przeznaczone dla małych i mikro przedsiębiorstw oraz samozatrudnionych z województwa wielkopolskiego. Wnioski mogą zatem składać właściciele firm z naszego województwa zatrudniających maksymalnie 49 osób. Kolejnym warunkiem jest spadek obrotów o przynajmniej 30 proc. spowodowany pandemią koronawirusa. - Ten spadek należy udokumentować porównując obroty miesiąc do miesiąca, począwszy od marca lub rok do roku - wyjaśnia Anna Nadstawska. - Przedsiębiorca może się starać o grant maksymalnie na trzy miesiące.

O jakie pieniądze można wnioskować?
- Kwota jednostkowa to #7845,11 złotych - informuje Anna Nadstawska. - Zwiększa się ona wraz z liczbą zatrudnionych, ale przedsiębiorca nie będzie musiał dokonywać żadnych obliczeń. Na stronie grant.warp.org.pl znajdzie się informacja o wysokości pomocy dla okresów od miesiąca do trzech w firmach zatrudniających określoną liczbę osób - uspokaja.
Pomoc będzie bezzwrotna. Jedynym warunkiem, który trzeba będzie spełnić po jej otrzymaniu będzie utrzymanie działalności gospodarczej przynajmniej przez okres na jaki zostało przyznane wsparcie.

GRANTY. Informacje, Terminy
Pełne informacje o granatach będzie można znaleźć na dedykowanej stronie www.granty.warp.org.pl Znajdzie się tam regulamin, wykaz kosztów kwalifikowanych, czyli celów na jakie można przeznaczyć przyznane pieniądze i kwoty, o które można wnioskować. Nabór wniosków przewidziano na koniec lipca. Decyduje kolejność zgłoszeń.


obrazek
 
www.wrpo.wielkopolskie.pl                 
  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Hallo

Na jakich stanowiskach szukać pracy, a gdzie jest trudno o zatrudnienie? Na jakich stanowiskach szukać pracy, a gdzie jest trudno o zatrudnienie?

Na jakich stanowiskach szukać pracy, a gdzie jest trudno o zatrudnienie?

Dodaj Firmę

Katalog firm