Zdrowie, gospodarka i pomoc najsłabszym. Tych tematów nie może zabraknąć w lipcowym wydaniu e-magazynu „Nasz Region”.

  •  

    Skomentuj

Ukazał się jedenasty numer e-magazynu „Nasz Region”. Tworzymy go z myślą o Czytelnikach, którzy szukają aktualnych informacji o tym, jak zmienia się Wielkopolska dzięki Funduszom Europejskim.

W tym numerze przyglądamy się szpitalom w Wielkopolsce, które otrzymały pomoc unijną, w związku z koronawirusem. Z budżetu WRPO 2014+ zarezerwowano na ten cel blisko 85 mln zł. Z pomocy skorzystał chociażby Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. To ogromna, jedna z najnowocześniejszych placówek medycznych w Wielkopolsce, posiadająca 27 oddziałów oraz zespół specjalistycznych poradni. Ze względu na epidemię, szpital musiał szybko przeorganizować swoją pracę. Bez zakupu sprzętu i środków ochrony osobistej nie byłoby to możliwe. Z podobnej pomocy skorzystały inne szpitale marszałkowskie, powiatowe czy kliniczne. O szczegółach piszemy w artykule „Nasze zdrowie w czasie epidemii”.

Współczesna medycyna to nie tylko leki i innowacyjne formy terapii, ale również stosowanie zaawansowanych technologii. Przy ich wykorzystaniu naukowcy poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej opracowali polski test na koronawirusa. Obecnie pracują nad wirtualnym modelem pandemii COVID-19. Przy wsparciu z WRPO 2014+, planują opracować pionierskie w skali kraju, narzędzie informatyczne ukazujące skalę COVID-19 w regionie, w czterech głównych obszarach: epidemiologicznym, naukowym, klinicznym oraz społecznym. Pozwoli to ulepszyć procedury ochrony przed przyszłymi zagrożeniami. To niezwykle ambitny projekt badawczy, dlatego warto o nim przeczytać w artykule „Technika na usługach medycyny”.

W lipcowym e-magazynie szukamy również odpowiedzi na pytania o przyszłość gospodarki. O tym, jak koronawirus zmienia rynek pracy, jakie wyzwania czekają wielkopolskich przedsiębiorców i jaką rolę w odbudowie gospodarki pełnią Fundusze Europejskie rozmawiamy z prof. dr. hab. Józefem Orczykiem – ekonomistą, rektorem Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu w wywiadzie „Czas odrabiać straty”.

Polecamy również reportaż o dwóch niezwykłych miejscach, które dają nadzieję mierzącym się z chorobą, wykluczeniem i niezrozumieniem. Takie są „społeczne biznesy” prowadzone przez spółdzielnie socjalne. Piszemy o nich w reportażu „Nie zostawiajcie nas samych”.

Na koniec, trochę lżejszy temat. Lato w pełni. To idealny czas na wycieczki – także na dwóch kółkach! Ten często najszybszy sposób przemieszczania się zyskuje wśród Polaków coraz większe uznanie. By jednak poruszanie się na dwóch kółkach było nie tylko wygodne, ale i bezpieczne konieczna jest sieć odpowiednio przygotowanych dróg rowerowych. Tych powstaje niemało. Samorządy nie boją się już inwestować w ścieżki rowerowe. I to zarówno w dużych miastach, jak i w tych mniejszych. Tylko dzięki dotacjom unijnym w Wielkopolsce udało się wybudować 200 km ścieżek dla cyklistów, a drugie tyle jest w przygotowaniu lub budowie. W artykule „Chcemy na rower” opisujemy ścieżki budowane przez samorządy z Tarnowa Podgórnego, Szamotuł i Kaczor.

Cały e-magazyn jest dostępny tutaj.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:





  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków